Jak przechowywać nawozy mineralne. Warunki przechowywania nawozów
Nawozy mineralne zakupione do zasilania roślin uprawianych w ogrodzie, na balkonie czy tarasie, można z powodzeniem przechować do następnego sezonu. Trzeba tylko zapewnić odpowiednie warunki przechowywania nawozów. Jak przechowywać nawozy: poradnik.
Nawożenie to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, którymi poddawane są rośliny w ogrodzie, na balkonie czy tarasie. Dość często po sezonie zostają pewne ilości niewykorzystanych nawozów mineralnych. Jak je odpowiednio przechować, aby nie straciły swoich właściwości i można je było użyć w kolejnym sezonie?
Spis treści
- Jak kupować nawozy mineralne
- Warunki odpowiedniego przechowywania nawozów
- Skutki złego przechowywania nawozów
Jak kupować nawozy mineralne
Po pierwsze lepiej nie kupować nawozów „na zapas”. Nawozy mineralne są powszechnie dostępne w sprzedaży. Nie warto też kupować dużych opakowań nawozów, szczególnie tych przeznaczonych do konkretnych grup roślin, ponieważ najprawdopodobniej nie zużyje się ich w czasie jednego sezonu i trzeba będzie je przechować do następnego roku. Można kupić duże opakowanie nawozu o uniwersalnym przeznaczeniu, które wykorzystuje się do nawożenia wielu różnych roślin.
Na opakowaniu każdego nawozu mineralnego jest podany termin jego przydatności do użycia – w podanym okresie producent zapewnia o dobrej jakości nawozu, ale tylko pod warunkiem przestrzegania odpowiednich zasad prawidłowego przechowywania danego nawozu.
Warunki odpowiedniego przechowywania nawozów
- Aby nawozy zachowały swoje właściwości powinny być przechowywane w suchym i przewiewnym pomieszczeniu, które dodatkowo jest zacienione, a temperatura w nim wynosi od 0 st.C do 30 st. C.
- Nawozy powinny być przechowywane w oryginalnych opakowaniach, które muszą być szczelnie zamknięte.
- Przechowywane nawozy muszą być zabezpieczone przed dziećmi i domowymi zwierzętami. Nawozy nie mogą być przechowywane w pomieszczeniu, w którym znajduje się żywność czy leki.
- W bezpośredniej bliskości przechowywanych nawozów nie mogą stać żadne materiały łatwopalne, takie jak benzyna, farby czy oleje, a także drobne materiały organiczne (np. wióry, słoma czy trociny) i sproszkowane metale.
Złe przechowywanie nawozów mineralnych mogą spowodować pogorszenie jakości nawozów, a tym samym ich skuteczność. Trudniejsze też staje się ich użycie.
Przeczytaj też: Nawozy wieloskładnikowe – rodzaje i formy, wady i zalety, terminy zastosowania >>>
Skutki złego przechowywania nawozów
- Zbrylenie nawozów sypkich – utrudnia ich rozsiewanie. Jeśli zbrylenie nie jest silne, można bryłki nawozu rozgnieść w ręku bądź rozbić np. gumowym młotkiem, ale gdy zbrylenie jest silne, pozostaje rozpuszczenie nawozu w wodzie i w tej postaci jego zastosowanie.
- Mazistość – jeśli nawozy o dużej zdolności pochłaniania wilgoci z powietrza były przechowywane w nieszczelnych opakowaniach, to mogły stać się maziste. W takim przypadku najlepiej rozpuścić nawóz w wodzie i stosować jego wodny roztwór.
- Rozwarstwienie nawozów płynnych można spróbować usunąć silnie wstrząsając preparatem przed zastosowaniem – jeśli nawóz dobrze "wymieszał się”, można go z powodzeniem użyć. Jeśli jednak zauważymy, że wytrącił się osad, to taki nawóz może mieć mniejszą wartość, a dodatkowo cząstki osadu mogą zatykać dysze opryskiwacza, który używany jest do zastosowania nawozów płynnych.
- Przemrożenie – szczególnie niekorzystnie wpływa na nawozy płynne, które w temperaturze poniżej 0 st. C mogą obniżać swoją jakość. Reakcje chemiczne zachodzące przy ujemnej temperaturze w nawozie powodują rozkład związków, doprowadzając do powstania nierozpuszczalnego osadu. Efektywność zastosowania takiego nawozu jest mniejsza, ponieważ rośliny nie będą mogły pobrać tych składników pokarmowych, które wytrąciły się w postaci osadu.
- Przegrzanie – wysoka temperatura powoduje szybszy przebieg reakcji chemicznych, co sprawia, że nawozy szybciej tracą swoją wartość.
Polecany artykuł:
Autor: GettyImages
Stosując nawozy mineralne należy ściśle przestrzegać dawek oraz zasad postępowania podanych na opakowaniu