Wapnowanie trawnika - kiedy wapnować trawnik? Jakie wapno na trawnik najlepsze?

2024-09-18 12:35

Wapnowanie trawnika to sposób na podniesienie pH gleby i zasilenie murawy w składniki pokarmowe. Kiedy i jak wapnować trawnik? Jakie wapno sypać na trawnik? Czy przedwiośnie to dobra pora na wapnowanie trawnika?

Wapnowanie trawnika
Autor: GettyImages Wapnowanie trawnika przeprowadza się jesienią, kiedy trawy kończą roczny przyrost, albo wczesną wiosną, po roztopach (przed rozpoczęciem wzrostu traw)

Spis treści

  1. Wapnowanie trawnika to sposób na zakwaszone podłoże pod murawą
  2. Kiedy wapnować trawnik?
  3. Jak przeprowadzić wapnowanie trawnika?
  4. Jakie wapno do wapnowania trawnika?
  5. Wapnowanie trawnika - ile wapna na metr kwadratowy trawnika?

Aby trawnik był zdrowy i atrakcyjnie się prezentował, gleba na której rośnie nie może być zbyt kwaśna. W przeciwnym razie trawnik traci dobrą kondycję i wygląd – pojawiają się mech i chwasty, a źdźbła stają się słabe i mniej odporne na choroby i deptanie.

Wapnowanie trawnika to sposób na zakwaszone podłoże pod murawą

Zarówno w przypadku uprawy roślin ogrodowych, użytkowych, jak i trawników wapnowanie jest zabiegiem skutecznie regulującym (obniżającym) odczyn zakwaszonego podłoża. Wapń jest ważnym składnikiem (makroelementem) pokarmowym dla roślin, który przede wszystkim wpływa na lepszą przyswajalność azotu, a co za tym idzie na wzrost roślin.

Ponadto, obecność wapnia w podłożu, zwiększa przyswajalność i działanie innych nawozów, utrzymuje najkorzystniejszy dla prawidłowego rozwoju traw ogrodowych poziom pH gleby. Dodatkowo, nawożenie wapniem wpływa pozytywnie na tworzenie się właściwej (tzw. gruzełkowatej) struktury podłoża, a co za tym idzie na lepsze krzewienie się oraz rozwój systemu korzeniowego traw i przyswajania składników odżywczych.

Kiedy wapnować trawnik?

Zanim wykonamy jakikolwiek zabieg, warto sprawdzić pH gleby za pomocą prostego pehametru glebowego lub lepiej pehametru elektrycznego, który szybko pokazuje wynik, służy do wielokrotnych pomiarów i nie wymaga pobierania próbki gleby. Gdy analiza odczynu pH potwierdzi, że gleba jest zbyt kwaśna (pH poniżej 5,5), należy wykonać wapnowanie trawnika.

Zabieg wapnowania trawnika najlepiej przeprowadzić jesienią, kiedy trawy kończą roczny przyrost, w okresie od końca września do początku listopada albo wczesną wiosną, po roztopach (przed rozpoczęciem wzrostu traw) – do końca marca. Trawniki najlepiej rosną na glebach o odczynie lekko kwaśnym do zasadowego - pH 6,0-7,0.

#MuratorOgroduje: Trawnik po zimie Co robić z trawnikiem w marcu?

Jak przeprowadzić wapnowanie trawnika?

Warto pamiętać, że nawozy wapniowe bardzo szybko się rozpuszczają, ale dość wolno przedostają do warstwy gleby, gdzie system korzeniowy może je przyswoić. W związku z tym, zaleca się wapnować trawnik raz na 3-4 lata - zabiegu nie powinno się wykonywać co roku. Nawozy wapniowe należy stosować powierzchniowo – rozsypane na powierzchni trawnika wchłaniają się w głąb podłoża – po podlaniu lub wraz z deszczem. Należy pamiętać, aby po rozsypaniu nawozu zawsze lekko zagrabić trawnik.

Przeczytaj też:

warto wiedzieć
Wapnowanie gleby

Autor: GettyImages

Wapnowanie przeprowadzamy, gdy gleba jest nadmiernie zakwaszona

Jakie wapno do wapnowania trawnika?

Najszybszy efekt przy wapnowaniu trawnika uzyskamy stosując nawozy wapniowe zawierające tlenek wapnia (CaO), np. popularny kalcyt. Najczęściej są one dostępne w postaci kredy nawozowej lub wapna dolomitowego (z dodatkiem magnezu i innych mikroelementów). Do użytku w ogrodach przydomowych polecane są przede wszystkim nawozy typu DOLOMIT, zawierające właśnie wapno dolomitowe (zwierające około 30% tlenku wapnia). Oferowane w różnych, wygodnych opakowaniach i w niepylącej formie granulowanej – wygodnej do stosowania. Dzięki nawożeniu Dolomitem nie tylko zmienia się pH gleby, ale także korzenie traw są bardziej odporne na niskie temperatury i lepiej przyswajają azot i fosfor

Wapnowanie trawnika - ile wapna na metr kwadratowy trawnika?

Pamiętajmy, że dawka nawozu wapniowego powinna zależeć od rodzaju nawozu wapniowego (różne stężenie), stopnia zakwaszenia gleby oraz jej struktury (ciężka, gliniasta lub lekka, piaszczysta).

  • Zwykle większe dawki stosuje się na glebach cięższych, gliniastych lub bardzo kwaśnych i w przypadku nawozów typu Dolomit jest to 4-5 kg na 10 m2.
  • Na glebach lżejszych, piaszczystych lub lekko zakwaszonych stosuje się nieco mniejsze dawki – 2-3 kg Dolomitu na 10 m2.

Najlepiej jednak zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi dawkowania danego nawozu zamieszczonymi przez producenta na opakowaniu.

Ważne

Nawozów wapiennych lepiej nie stosować łącznie z innymi preparatami odżywczymi, czy środkami ochrony przeznaczonymi do trawników. Grozi to powstawaniem związków chemicznych nieprzyswajalnych dla roślin - hamujących ich wzrost i rozwój. Najbezpieczniej będzie zachować kilkutygodniowy odstęp pomiędzy wapnowaniem, a nawożeniem trawnika innymi nawozami.

Przeczytaj też:

Murator Google News
Autor:
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają