Truskawki - uprawa i odmiany. Jak uprawiać truskawki w ogrodzie

2019-05-20 14:56
Truskawki
Autor: photos.com Truskawki to jedne z roślin owocowych najczęściej uprawianych w ogrodach i na działkach

Truskawki to jedne z najpopularniejszych roślin owocowych uprawianych w ogrodach i na działkach. Warto posadzić truskawki w przydomowym sadzie i zbierać własne owoce. Przedstawiamy poradnik jak uprawiać truskawki w ogrodzie i jakie odmiany wybrać.

Truskawki w ogrodzie najlepiej uprawiać w miejscu nasłonecznionym, na glebie zasobnej w próchnicę, ale lekkiej, nawet piaszczystej, przepuszczalnej, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5-6). Przeczytaj nasz poradnik dotyczący uprawy truskawek. Zobacz jak sadzić truskawki i pielęgnować, by mieć obfite plony. Truskawki w ogrodzie: porady dla początkujących.

Truskawki sadzenie

Najlepszą porą sadzenia truskawek jest sierpień-wrzesień, bo będą najlepiej plonowały już w następnym roku. Jeśli posadziliśmy truskawki wiosną (kwiecień–maj), w pierwszym roku uprawy zbiory owoców będą niższe. Najlepszy plon jest w drugim lub trzecim roku, dlatego uprawiamy truskawki na jednym miejscu tylko trzy, cztery lata. Potem truskawkowy zagon należy wyznaczyć w nowym miejscu.

Przed sadzeniem truskawek ziemię należy spulchnić, a jeśli jest piaszczysta, nawieźć, przekopując ją z przesezonowanym obornikiem lub kompostem (4-5 kg/m2). Trzeba usunąć chwasty, zwłaszcza rozłogi perzu. Truskawki najlepiej jest uprawiać na zagonach wystających 15–20 cm ponad powierzchnię gruntu, tak żeby woda nie zalegała na grządkach. Rośliny sadzimy w rzędach w odstępie 40 cm, a w rzędzie co 20–30 cm, zależnie od siły wzrostu danej odmiany.

Uwaga! Przed posadzeniem truskawek należy sprawdzić, czy sadzonki są wolne od chorób i szkodników, oraz zwrócić uwagę, by nie były przesuszone, zwłaszcza korzenie, w przeciwnym wypadku przed sadzeniem trzeba na godzinę lub dwie wstawić je do wody.

Truskawki uprawa

 • Stanowisko dla truskawek powinno być koniecznie nasłonecznione, osłonięte.
 • Ziemia dla truskawek musi być zasobna w próchnicę, ale lekka, piaszczysto-gliniasta, przepuszczalna, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5-6). Truskawki nie lubią gleby ciężkiej, podmokłej. Doskonale rosną m.in. po marchwi, fasoli i roślinach kapustnych.
 • Pielęgnacja truskawek. Truskawki mają płytki system korzeniowy i spulchniając glebę, łatwo go uszkodzić. Żeby uniknąć walki z chwastami, zabrudzenia owoców i zmniejszyć ryzyko zarażenia chorobami, zagony należy wyściółkować agrowłókniną lub słomą. Agrowłókniną przykrywamy cały zagon przed sadzeniem i nacinamy ją na krzyż w odpowiednich odstępach. Po rozchyleniu materiału w przeciętych miejscach sadzimy sadzonki. Słomę, pociętą na odcinki 10–20 cm, wykładamy pod koniec kwitnienia. Rozłogi trzeba usuwać przynajmniej dwukrotnie w czasie wegetacji – pierwszy raz po zakończeniu zbiorów, drugi na początku września. Rozłogi stanowią, podobnie jak chwasty, konkurencję o wodę, światło i składniki pokarmowe.
 • Nawożenie truskawek - jeśli zagonu nie zasililiśmy nawozami organicznymi, możemy zastosować nawozy mineralne (np. Azofoska, Florovit, w ilości 40-60 g/m2 w pierwszym roku, 20-40 g/m2 w następnych latach), dzieląc ich ilość na dwie porcje: na wiosnę i po zbiorach, kiedy roślina zawiązuje pąki na przyszły rok.
 • Podlewanie truskawek. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu roślin, zwłaszcza w porze owocowania, ale wczesnym rankiem i późnym wieczorem unikając polewania owoców.
 • Uprawa truskawek w tunelu. Jeśli mamy tunel foliowy, szklarnię lub ciepły inspekt, możemy przyspieszyć cykl wegetacyjny truskawek o mniej więcej dwa tygodnie. Pamiętajmy jednak, że w czasie kwitnienia należy na dzień otwierać lub zdejmować te osłony, żeby umożliwić owadom zapylającym dostęp do kwiatów.

>>Przeczytaj też:

sadzenie-truskawek
Autor: photos.com Truskawki sadzimy zwykle w rzędach

Odmiany truskawek

Istnieje wiele odmian truskawek. Nie wszystkie równie dobrze nadają się do uprawy w przydomowym ogródku czy na działce.

Do wczesnych odmian zalicza się truskawki takie jak:

 • Honeoye – truskawka bardzo wczesna, plenna, o jędrnych owocach, dobra do przyspieszania, odporna na mróz.
 • Kimberly – truskawka wczesna, duże jędrne owoce.
 • Elsanta – truskawka wczesna, bardzo wydajna, duże owoce, łatwo wymarza w ostre zimy.

Nieco później dojrzewają:

 • Kent – truskawka średnio wczesna, bardzo plenna, odporna na szarą pleśń.
 • Elkat – truskawka średnio wczesna, duże owoce, bardzo plenna, mrozoodporna, łatwa w uprawie.
 • Dukat -  to jedna z najsłodszych odmian truskawek, ma duże, ciemnoczerwone owoce i świetnie nadaje się do mrożenia.

Z odmian późnych warto polecić:

 • Polka – truskawka średnio późna, owoce duże, plenna, odporna na suszę, doskonała na przetwory.
 • Senga Sengana – truskawka średnio późna, bardzo plenna, mało odporna na szarą pleśń, ale odporna na mróz.
 • Florence – truskawka bardzo późna, plenna, bardzo duże owoce, odporna na szarą pleśń i mączniaka, wytrzymała na mróz.
 • Pegasus - truskawka o dużych, stożkowatych owocach, odporna na szarą pleśń i choroby systemu korzeniowego.
 • Bogota - truskawka, która owocuje jako jedna z ostatnich truskawek, ma duże, jasnoczerwone owoce.
 • Selva - truskawka powtarzająca owocowanie – najpierw pozwala cieszyć się owocami w czerwcu, a potem w sierpniu, owoce są duże, o niezbyt regularnym kształcie, skórka ma kolor karminowy z silnym połyskiem – niekiedy na wierzchołkach owocu jest jaśniejsza, natomiast miąższ ma wybarwienie od pomarańczowego do ciemnoróżowego.

Przetwory z truskawek – kiedy zbierać truskawki, co można zrobić z truskawek >>>

Ściółkowanie truskawek ściętą trawą

Truskawki - gdzie kupować sadzonki truskawek

Sadzonki truskawek najlepiej kupić w specjalistycznych szkółkach mających certyfikat gwarantujący, że są one danej odmiany, odpowiedniej jakości, wolne od chorób i szkodników. Należy zwrócić uwagę, by sadzonki truskawek nie były przesuszone, zwłaszcza korzenie, w przeciwnym wypadku przed sadzeniem trzeba na godzinę-dwie wstawić je do wody.

truskawki-zdjęcia
Autor: Konrad Kalbarczyk

Quiz: Truskawki - czy jesteś ich prawdziwym znawcą?

Pytanie 1 z 7
Kiedy dojrzewają truskawki?
Truskawki
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE