Truskawki - uprawa i odmiany. Jak uprawiać truskawki w ogrodzie

2019-05-20 14:56 Anna Kazimierowicz

Truskawki to jedne z najpopularniejszych roślin owocowych uprawianych w ogrodach i na działkach. Warto posadzić truskawki w przydomowym sadzie i zbierać własne owoce. Przedstawiamy poradnik jak uprawiać truskawki w ogrodzie i jakie odmiany wybrać.

Truskawki w ogrodzie najlepiej uprawiać w miejscu nasłonecznionym, na glebie zasobnej w próchnicę, ale lekkiej, nawet piaszczystej, przepuszczalnej, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5-6). Przeczytaj nasz poradnik dotyczący uprawy truskawek. Zobacz jak sadzić truskawki i pielęgnować, by mieć obfite plony. Truskawki w ogrodzie: porady dla początkujących.

Truskawki sadzenie

Najlepszą porą sadzenia truskawek jest początek lipca, bo będą najlepiej plonowały w następnym roku. Jeśli posadziliśmy truskawki wiosną (kwiecień–maj), w pierwszym roku uprawy zbiory owoców będą niższe. Najlepszy plon jest w drugim lub trzecim roku, dlatego uprawiamy truskawki na jednym miejscu tylko trzy, cztery lata. Potem truskawkowy zagon należy wyznaczyć w nowym miejscu.

sadzenie-truskawek
Autor: photos.com Truskawki sadzimy zwykle w rzędach

Truskawki uprawa

1. Truskawki uprawa stanowisko: nasłonecznione.

2. Truskawki uprawa gleba: zasobna w próchnicę, ale lekka, piaszczysto-gliniasta, przepuszczalna. Truskawki nie lubią gleby ciężkiej, podmokłej.

3. Sadzenie truskawek: ziemię należy spulchnić, a jeśli jest piaszczysta, nawieźć, przekopując ją z przesezonowanym obornikiem lub kompostem. Trzeba usunąć chwasty, zwłaszcza rozłogi perzu. Truskawki najlepiej jest uprawiać na zagonach wystających 15–20 cm ponad powierzchnię gruntu, tak żeby woda nie zalegała na grządkach. Rośliny sadzimy w rzędach w odstępie 40 cm, a w rzędzie co 20–30 cm, zależnie od siły wzrostu danej odmiany.

Uwaga! Przed posadzeniem truskawek należy sprawdzić, czy sadzonki są wolne od chorób i szkodników, oraz zwrócić uwagę, by nie były przesuszone, zwłaszcza korzenie, w przeciwnym wypadku przed sadzeniem trzeba na godzinę lub dwie wstawić je do wody.

4. Truskawki uprawa - pielęgnacja: truskawki mają płytki system korzeniowy i spulchniając glebę, łatwo go uszkodzić. Żeby uniknąć walki z chwastami, zabrudzenia owoców i zmniejszyć ryzyko zarażenia chorobami, zagony należy wyściółkować agrowłókniną lub słomą. Agrowłókniną przykrywamy cały zagon przed sadzeniem i nacinamy ją na krzyż w odpowiednich odstępach. Po rozchyleniu materiału w przeciętych miejscach sadzimy sadzonki. Słomę, pociętą na odcinki 10–20 cm, wykładamy pod koniec kwitnienia.

5. Truskawki uprawa - nawożenie: jeśli zagonu nie zasililiśmy nawozami organicznymi, możemy zastosować nawozy mineralne, dzieląc ich ilość na dwie porcje: na wiosnę i po zbiorach, kiedy roślina zawiązuje pąki na przyszły rok. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu, zwłaszcza w porze owocowania, ale wczesnym rankiem i późnym wieczorem unikając polewania owoców.

>>Przeczytaj też:

Odmiany truskawek

  • Honeoye – truskawka bardzo wczesna, plenna, o jędrnych owocach, dobra do przyspieszania, odporna na mróz.
  • Kent – truskawka średnio wczesna, bardzo plenna, odporna na szarą pleśń.
  • Kimberly – truskawka wczesna, duże jędrne owoce.
  • Elsanta – truskawka wczesna, bardzo wydajna, duże owoce, łatwo wymarza w ostre zimy.
  • Elkat – truskawka średnio wczesna, duże owoce, bardzo plenna, mrozoodporna, łatwa w uprawie.
  • Polka – truskawka średnio późna, owoce duże, plenna, odporna na suszę, doskonała na przetwory.
  • Senga Sengana – truskawka średnio późna, bardzo plenna, mało odporna na szarą pleśń, ale odporna na mróz.
  • Florence – truskawka bardzo późna, plenna, bardzo duże owoce, odporna na szarą pleśń i mączniaka, wytrzymała na mróz.

Zobacz film: Dlaczego warto jeść truskawki

Truskawki: gdzie kupować sadzonki truskawek

Sadzonki truskawek najlepiej kupić w specjalistycznych szkółkach mających certyfikat gwarantujący, że są one danej odmiany, odpowiedniej jakości, wolne od chorób i szkodników. Należy zwrócić uwagę, by sadzonki truskawek nie były przesuszone, zwłaszcza korzenie, w przeciwnym wypadku przed sadzeniem trzeba na godzinę-dwie wstawić je do wody.

Truskawki uprawa w tunelu. Jeśli mamy tunel foliowy, szklarnię lub ciepły inspekt, możemy przyspieszyć cykl wegetacyjny truskawek o mniej więcej dwa tygodnie. Pamiętajmy jednak, że w czasie kwitnienia należy na dzień otwierać lub zdejmować te osłony, żeby umożliwić owadom zapylającym dostęp do kwiatów.

truskawki-zdjęcia
Autor: Konrad Kalbarczyk
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE