Truskawki pnące – jak uprawiać truskawki pnące? Odmiany truskawek pnących

2023-04-24 11:53
Truskawki pnące
Autor: GettyImages Truskawki pnące uprawiane w pojemnikach na balkonach czy tarasach zajmują mało miejsca, a do tego łatwo zbiera się ich owoce

Truskawki pnące są coraz częściej sadzone zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie czy tarasie. Warto pokusić się o uprawę truskawek pnących, bo nie dość, że obficie owocują, to dodatkowo są ciekawą ozdobę ogrodu czy balkonu. Jak uprawiać truskawki pnące?

Spis treści

  1. Dlaczego warto uprawiać truskawki pnące?
  2. Uprawa truskawek pnących na balkonie
  3. Truskawki pnące - stanowisko
  4. Podlewanie i nawożenie truskawek pnących
  5. Odmiany truskawek pnących
  6. Jak przezimować pnące truskawki balkonowe?

Dlaczego warto uprawiać truskawki pnące?

Truskawki pnące mają dwie zalety: wydają smaczne owoce, a także stanowią oryginalna ozdobę ogrodu, balkonu czy tarasu. Od kilku lat truskawki pnące zdobywają serca miłośników roślin. Sadzonki odmian truskawek pnących są coraz częściej poszukiwane, zarówno przez amatorów, jak i profesjonalnych producentów. Truskawki pnące są wspaniałym rozwiązaniem nie tylko do ogrodu, ale też na balkony i tarasy.

Truskawki pnące w rzeczywistości nie są pnączami – wytwarzają dużą liczbę długich rozłogów, co powoduje, że wyglądem przypominają rośliny pnące.

Uprawa truskawek pnących na balkonie

Truskawki pnące stały się hitem upraw balkonowych: wyglądają niezwykle efektownie, obficie owocują i są tak samo smaczne, jak tradycyjne odmiany truskawek. Truskawki wiszące będą oryginalnym elementem każdej balkonowej aranżacji.

Na balkonie truskawki pnące możemy uprawiać w skrzynkach balkonowych, donicach bądź zwisających pojemnikach – możemy je sadzić pojedynczo, ale także łączyć w jednym pojemniku z innymi roślinami. Tutaj mamy nieograniczone pole do zabawy kolorem, formą i kształtem. Czerwień owoców truskawki doskonale kontrastuje z soczystą zielenią liści i tworzy mocny, wyrazisty akcent na tle innych roślin.

Zebrane dojrzałe owoce truskawek wykorzystać można do bezpośredniego spożycia, a także do wyrobu konfitur czy dżemów. Owoce zbiera się tylko w słoneczne dni, ponieważ ich zbiór podczas deszczu powoduje szybsze gnicie owoców.

Truskawki pnące - stanowisko

Najkorzystniejszym stanowiskiem dla truskawek pnących jest miejsce słoneczne i odsłonięte. Truskawki te wymagają podpór, po których będą mogły się wspinać. Kwitną przez całe lato, aż do późnej jesieni.

Podlewanie i nawożenie truskawek pnących

Nie wolno przesuszać truskawek pnących – wymagają one podlewania wtedy, gdy podłoże nieco przeschnie. Jeśli stanowisko, w którym rosną, jest silnie nasłonecznione, lub truskawki rosną w plastikowej skrzynce balkonowej, zalecane jest podlewanie nawet dwa razy dziennie.

Najlepiej do zasilania truskawek pnących stosować nawozy naturalne lub kompost, ponieważ wszelkie pestycydy zostaną wchłonięte i zmagazynowane w owocach truskawek i po ich spożyciu mogą być szkodliwe dla zdrowia. Nawóz naturalny jest bezpiecznym rozwiązaniem, a także pozytywnie wpływa na smak owoców.

Odmiany truskawek pnących

Do polecanych odmiany truskawek pnących należą: 'Selva', 'Everest', 'Ostara', 'Evie II', 'Albion', 'Super Star', 'Temptation'. Bardzo ciekawa jest odmiana 'Pink Panda', która ma efektowne, różowe lub ciemnoróżowe kwiaty.

Przeczytaj też:

warto wiedzieć

Jak przezimować pnące truskawki balkonowe?

Truskawki pnące uprawiane w pojemnikach można jesienią zadołować (umieścić w gruncie wraz z donicą) a część nadziemną przykryć, np. matą słomianą.

Można też przenieść donicę do pomieszczenia ale musi być chłodne i widne. Temperatura w nim nie powinna spadać poniżej 0 st.C, ale też wzrastać powyżej 10 st.C. Wiosną trzeba rośliny zahartować wynosząc przez tydzień na zewnątrz, najpierw na krótko (15-30 min.) i codziennie coraz dłużej. Można też np. otwierać szeroko okno.

Jeżeli nie można przenieść donicy do pomieszczenia, trzeba ją wraz z roślinami owinąć matą słomiana albo kilkoma warstwami tektury falistej, albo włókniną zimową.

We wszystkich trzech przypadkach ważne jest zapewnienie roślinom wilgotnego podłoża, czyli co jakiś czas podlewanie – tak by bryła korzeniowa nie przeschła. Trudno podać konkretnie jak często, bo to zależy od konkretnych warunków pogodowych – na pewno nie w mróz, ale wtedy gdy podłoże jest suche. Trzeba sprawdzać.Młode rośliny z odrostów można posadzić do ziemi i też okryć – lepiej zniosą niską temperaturę.

Tekst: Anna Skórkowska

Quiz: Truskawki - czy jesteś ich prawdziwym znawcą?

Pytanie 1 z 7
Kiedy dojrzewają truskawki?
Truskawki
Beszamel: Truskawki - właściwości truskawek. Dlaczego warto jeść truskawki?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE