Pineberry - truskawki o białych owocach. Truskawka ananasowa: uprawa i pielęgnacja

Pineberry
Autor: GettyImages Pineberry, czyli truskawka ananasowa, nie jest krzyżówką ananasa z truskawką

Pineberry - biała truskawka jest coraz bardziej popularna w ostatnich latach. Owoc Pineberry łączy w sobie wyjątkowy smak truskawki i ananasa, ma nietypową barwę. Pochodząca z dawnych południowoamerykańskich hodowli truskawka, z powodzeniem zagościła również w naszym kraju i jest polecana zarówno do upraw gruntowych, jak i pojemnikowych. Jak uprawiać i pielęgnować truskawkę ananasową?

Pineberry (od ang. pineapple - ananas oraz strawberry – truskawka), czyli truskawkę ananasową wyhodowano w Holandii, powracając do zapomnianej, ale znanej od stuleci odmiany pochodzącej z Ameryki Południowej. Choć wydawać by się mogło, że pineberry to krzyżówka ananasa z truskawką, to jednak nie jest to prawdą. Truskawka ananasowa, jak większość innych odmian truskawek (Fragaria x ananassa) jest krzyżówką dwóch gatunków poziomki wirgilijskiej (Fragaria virginiana) i poziomki chilijskiej (Fragaria chiloensis) i poza nazwą oraz smakiem nie ma nic wspólnego z ananasem.

Dzięki zabiegom hodowlanym powstała truskawka ananasowa o początkowo zielonych, po dojrzeniu białych owocach z karminowo-czerwonymi pestkami. Jednak ich największym walorem nie jest kolor, ale smak przypominający ananasa. Dużą zaletą Pineberry jest z pewnością łatwość jej uprawy - sprawdza się zarówno posadzona w gruncie, jak i w różnego rodzaju donicach i pojemnikach, co sprawia, że można uprawiać ją nie tylko na plantacjach, ale także amatorsko – na działkach, w ogrodach, na tarasach i balkonach.

Przeczytaj też: Winorośl na balkonie - jak uprawiać winogrona na balkonie >>>

Truskawkowe inspiracje

Czy uprawa i pielęgnacja białej truskawki jest trudna?

Truskawka ananasowa wymaga stanowiska ciepłego i słonecznego lub półcienistego, a także żyznej, próchnicznej i lekko kwaśnej gleby oraz regularnego nawadniania. Nie lubi gleb zimnych, mokrych i ciężkich oraz piaszczystych i suchych, a także miejsc zacienionych. Rośnie wtedy bardzo słabo i wydaje pojedyncze, małe i kwaśne owoce.

Truskawkę białą można sadzić od marca do października, zakwita na przełomie kwietnia i maja, a owoce dojrzewają zwykle w czerwcu i lipcu. Podczas sadzenia, na powierzchni gleby pod roślinami warto położyć warstwę torfu.

Dojrzałe owoce pineberry są wybitnie deserowe i najlepiej jeść je na surowo bez żadnych dodatków. Osiągają około 2,5 cm średnicy, świetnie znoszą transport i co najważniejsze - są słodkie, soczyste i aromatyczne, czyli idealne dla dzieci.

Sadzonki truskawki ananasowej tworzą kępy wielkości około 20 cm (do 40 cm) o dość długich pędach odroślowych (rozłogach), dlatego mogą być uprawiane także w wiszących pojemnikach, w których będą stanowiły też niemałą ozdobę.

Dość łatwo można ją także rozmnażać za pomocą długich rozłogów, które Pineberry tworzy bardzo licznie. Młode rośliny, powstające na rozłogach, po ukorzenieniu można oddzielić od krzewu matecznego i wysadzić na miejsce stałe (lub do pojemnika). Wiosną (w kwietniu), przed kolejnym sezonem krzewy wymagają oczyszczenia z zaschniętych liści i zasilenia nawozem – najlepiej organicznym. Można stosować także rozpuszczalne w wodzie nawozy mineralne, ale w ich przypadku trzeba uważać na dawki, aby nie przenawozić roślin. Będzie to skutkowało powstawaniem większych liści, a małych owoców.

Pineberry jest mrozoodporna oraz nie atakują jej popularne choroby i szkodniki truskawek, dzięki czemu nie wymagają oprysków i są bezpieczne dla hodowców-amatorów oraz polecane do upraw ekologicznych. Ciekawostką jest również to, że ptaki nie są zainteresowane białymi truskawkami i nie zjadają plonu.

Jeśli zamierzamy uprawiać białą truskawkę w donicach na balkonach i tarasach, musimy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu roślin na zimę, tak by nie przemarzły ich bryły korzeniowe. Należy zabezpieczyć pojemniki przed mrozem (np. agrowłókniną, styropianem, kartonem, słomą) lub wkopać donice (zdołować) na zimę, albo przenieść je do chłodnego pomieszczenia, gdzie temperatura nie spadnie poniżej 0 stopni Celsjusza.

Jak przezimować pnące truskawki balkonowe? >>>

Pineberry, odmiana 'White Dream'

Najpopularniejszą odmianą truskawki ananasowej jest 'White Dream', która charakteryzuje się wysoką odpornością na choroby i szkodniki oraz niską temperaturę. Dość duże owoce mają białą skórkę (oraz biały miąższ) z lekkim różowym odcieniem, a ich zbiór możliwy jest już w czerwcu. 'White Dream' doskonale nadaje się do uprawy amatorskiej – w gruncie lub w donicach na balkonach.

warto wiedzieć
Pineberry

Autor: GettyImages

Pineberry doskonale nadaje się do uprawy amatorskiej

Truskawki ananasowe oprócz oryginalnego smaku ananasa mają także inne zalety - prozdrowotne. Podobnie, jak inne truskawki zawierają dużo witamin i minerałów oraz pektyny, obniżające poziom złego cholesterolu we krwi oraz oczyszczające organizm z toksyn. Ponadto, mają właściwości zasadotwórcze i moczopędne, dzięki czemu są zalecane do spożywania przez osoby chorujące na reumatyzm, cukrzycę, artretyzm oraz zmagające się z niewydolnością nerek lub wątroby.

Przeczytaj też inne artykuły o truskawkach:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE