Uprawa truskawek - jak uprawiać truskawki w ogrodzie i na działce?
Truskawki to jedne z najpopularniejszych roślin owocowych uprawianych w ogrodach i na działkach. Warto posadzić truskawki w przydomowym sadzie i zbierać własne owoce. Przedstawiamy poradnik: jak uprawiać truskawki w ogrodzie i jakie odmiany wybrać.
Spis treści
- Gdzie w ogrodzie uprawiać truskawki?
- Truskawki - kiedy sadzić?
- Jak przygotować ziemię pod truskawki?
- Uprawa truskawek - jakie stanowisko?
- Jaka ziemia dla truskawek?
- Czym ściółkować truskawki?
- Uprawa truskawek - usuwanie rozłogów
- Nawożenie i podlewanie truskawek
- Uprawa truskawek w tunelu
- Odmiany truskawek do uprawy w ogrodzie
- Gdzie kupić sadzonki truskawek?
Gdzie w ogrodzie uprawiać truskawki?
Truskawki w ogrodzie najlepiej uprawiać w miejscu nasłonecznionym, na glebie zasobnej w próchnicę, ale lekkiej, nawet piaszczystej, przepuszczalnej, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5-6). Przeczytaj nasz poradnik dotyczący uprawy truskawek. Zobacz jak sadzić truskawki i pielęgnować, by mieć obfite plony. Truskawki w ogrodzie: porady dla początkujących.
Truskawki - kiedy sadzić?
Najlepszą porą sadzenia truskawek jest sierpień-wrzesień, bo będą najlepiej plonowały już w następnym roku. Jeśli posadziliśmy truskawki wiosną (kwiecień–maj), w pierwszym roku uprawy zbiory owoców będą niższe. Najlepszy plon jest w drugim lub trzecim roku, dlatego uprawiamy truskawki na jednym miejscu tylko trzy, cztery lata. Potem truskawkowy zagon należy wyznaczyć w nowym miejscu.
Truskawki najlepiej jest uprawiać na zagonach wystających 15–20 cm ponad powierzchnię gruntu, tak żeby woda nie zalegała na grządkach. Rośliny sadzimy w rzędach w odstępie 40 cm, a w rzędzie co 20–30 cm, zależnie od siły wzrostu danej odmiany.
Uwaga! Przed posadzeniem truskawek należy sprawdzić, czy sadzonki są wolne od chorób i szkodników, oraz zwrócić uwagę, by nie były przesuszone, zwłaszcza korzenie, w przeciwnym wypadku przed sadzeniem trzeba na godzinę lub dwie wstawić je do wody.
Jak przygotować ziemię pod truskawki?
Przed sadzeniem truskawek ziemię należy spulchnić, a jeśli jest piaszczysta, nawieźć, przekopując ją z przesezonowanym obornikiem lub kompostem (4-5 kg/m2). Trzeba usunąć chwasty, zwłaszcza rozłogi perzu.
Autor: Getty Images/Meggj
Truskawki najlepiej uprawiać w miejscu nasłonecznionym, na glebie zasobnej w próchnicę
Uprawa truskawek - jakie stanowisko?
Stanowisko dla truskawek powinno być koniecznie nasłonecznione, osłonięte.
Jaka ziemia dla truskawek?
Ziemia dla truskawek musi być zasobna w próchnicę, ale lekka, piaszczysto-gliniasta, przepuszczalna, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5-6). Truskawki nie lubią gleby ciężkiej, podmokłej. Doskonale rosną m.in. po marchwi, fasoli i roślinach kapustnych.
Czym ściółkować truskawki?
Truskawki mają płytki system korzeniowy i spulchniając glebę, łatwo go uszkodzić. Żeby uniknąć walki z chwastami, zabrudzenia owoców i zmniejszyć ryzyko zarażenia chorobami, zagony należy wyściółkować agrowłókniną lub słomą. Agrowłókniną przykrywamy cały zagon przed sadzeniem i nacinamy ją na krzyż w odpowiednich odstępach. Po rozchyleniu materiału w przeciętych miejscach sadzimy sadzonki. Słomę, pociętą na odcinki 10–20 cm, wykładamy pod koniec kwitnienia.
Uprawa truskawek - usuwanie rozłogów
Rozłogi trzeba usuwać przynajmniej dwukrotnie w czasie wegetacji – pierwszy raz po zakończeniu zbiorów, drugi na początku września. Rozłogi stanowią, podobnie jak chwasty, konkurencję o wodę, światło i składniki pokarmowe.
Nawożenie i podlewanie truskawek
Jeśli zagonu nie zasililiśmy nawozami organicznymi, możemy zastosować nawozy mineralne (np. Azofoska, Florovit, w ilości 40-60 g/m2 w pierwszym roku, 20-40 g/m2 w następnych latach), dzieląc ich ilość na dwie porcje: na wiosnę i po zbiorach, kiedy roślina zawiązuje pąki na przyszły rok.Należy pamiętać o regularnym podlewaniu roślin, zwłaszcza w porze owocowania, ale wczesnym rankiem i późnym wieczorem unikając polewania owoców.
Uprawa truskawek w tunelu
Jeśli mamy tunel foliowy, szklarnię lub ciepły inspekt, możemy przyspieszyć cykl wegetacyjny truskawek o mniej więcej dwa tygodnie. Pamiętajmy jednak, że w czasie kwitnienia należy na dzień otwierać lub zdejmować te osłony, żeby umożliwić owadom zapylającym dostęp do kwiatów.
Przeczytaj też:
Odmiany truskawek do uprawy w ogrodzie
Istnieje wiele odmian truskawek. Nie wszystkie równie dobrze nadają się do uprawy w przydomowym ogródku czy na działce.
Do wczesnych odmian zalicza się truskawki takie jak:
- Honeoye – truskawka bardzo wczesna, plenna, o jędrnych owocach, dobra do przyspieszania, odporna na mróz.
- Kimberly – truskawka wczesna, duże jędrne owoce.
- Elsanta – truskawka wczesna, bardzo wydajna, duże owoce, łatwo wymarza w ostre zimy.
Nieco później dojrzewają:
- Kent – truskawka średnio wczesna, bardzo plenna, odporna na szarą pleśń.
- Elkat – truskawka średnio wczesna, duże owoce, bardzo plenna, mrozoodporna, łatwa w uprawie.
- Dukat - to jedna z najsłodszych odmian truskawek, ma duże, ciemnoczerwone owoce i świetnie nadaje się do mrożenia.
Z odmian późnych warto polecić:
- Polka – truskawka średnio późna, owoce duże, plenna, odporna na suszę, doskonała na przetwory.
- Senga Sengana – truskawka średnio późna, bardzo plenna, mało odporna na szarą pleśń, ale odporna na mróz.
- Florence – truskawka bardzo późna, plenna, bardzo duże owoce, odporna na szarą pleśń i mączniaka, wytrzymała na mróz.
- Pegasus - truskawka o dużych, stożkowatych owocach, odporna na szarą pleśń i choroby systemu korzeniowego.
- Bogota - truskawka, która owocuje jako jedna z ostatnich truskawek, ma duże, jasnoczerwone owoce.
- Selva - truskawka powtarzająca owocowanie – najpierw pozwala cieszyć się owocami w czerwcu, a potem w sierpniu, owoce są duże, o niezbyt regularnym kształcie, skórka ma kolor karminowy z silnym połyskiem – niekiedy na wierzchołkach owocu jest jaśniejsza, natomiast miąższ ma wybarwienie od pomarańczowego do ciemnoróżowego.
Nie przegap:
- Przetwory z truskawek – kiedy zbierać truskawki, co można zrobić z truskawek
- Pineberry - truskawki o białych owocach. Truskawka ananasowa - uprawa i pielęgnacja
Gdzie kupić sadzonki truskawek?
Sadzonki truskawek najlepiej kupić w specjalistycznych szkółkach mających certyfikat gwarantujący, że są one danej odmiany, odpowiedniej jakości, wolne od chorób i szkodników. Należy zwrócić uwagę, by sadzonki truskawek nie były przesuszone, zwłaszcza korzenie, w przeciwnym wypadku przed sadzeniem trzeba na godzinę-dwie wstawić je do wody.