Truskawki zwisające – świetny pomysł na własne owoce z balkonu

2023-04-25 11:45

Truskawki zwisające z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością - sadzone w pojemnikach na balkonach i tarasach są nie tylko piękną ozdobą, ale i sposobem na pozyskanie własnych owoców, szczególnie gdy nie mamy ogrodu. Jak uprawiać truskawki zwisające na balkonie?

Truskawka zwisająca
Autor: GettyImages Truskawka zwisająca jest chętnie uprawiana na balkonach i tarasach

Spis treści

  1. Dlaczego warto uprawiać truskawki zwisające?
  2. Jak kupować truskawki zwisające?
  3. Jak uprawiać truskawki zwisające na balkonie?
  4. Galeria zdjęć: truskawki zwisające
  5. Jakie odmiany truskawek zwisających wybrać?
  6. Zimowanie truskawek zwisających

Dlaczego warto uprawiać truskawki zwisające?

Truskawki zwisające nie tylko wydają smaczne owoce, a również są oryginalnym elementem każdej balkonowej aranżacji. Od kilku lat zwisające truskawki zdobywają serca miłośników roślin. Sadzonki odmian tych truskawek są coraz częściej poszukiwane, zarówno przez amatorów, jak i profesjonalnych producentów.

Jak kupować truskawki zwisające?

W sprzedaży truskawki zwisające dostępne są zarówno w w pojemnikach, jak i jako sadzonki. Te pierwsze bardzo często oferowane w wiszących pojemnikach - te są praktycznie gotowe do ekspozycji na balkonie. Truskawki zwisające sprzedawane w doniczkach przesadzamy do pojemników, w których chcemy je uprawić na balkonie.Zakupione sadzonki truskawek sadzimy do większych doniczek czy też skrzynek.

Jak uprawiać truskawki zwisające na balkonie?

  • Stanowisko dla truskawek zwisających

W uprawie truskawek zwisających na balkonie bardzo ważne jest odpowiednie stanowisko - powinno być jasne i dobrze nasłonecznione (najlepsza jest wystawa wschodnia lub zachodnia, nie nadaje się północna, południowa jest zbyt mocno nagrzana). Truskawki zwisające nie lubią przeciągów, dlatego miejsce ich uprawy powinno być osłonięte od wiatru - najlepiej ustawić rośliny przy ścianie budynku.

  • Pojemniki do uprawy truskawek zwisających

Na balkonie truskawki zwisające możemy uprawiać w skrzynkach balkonowych, donicach bądź zwisających pojemnikach. Możemy je sadzić pojedynczo, ale także łączyć w jednym pojemniku z innymi roślinami. Tutaj mamy nieograniczone pole do zabawy kolorem, formą i kształtem. Czerwień owoców truskawki doskonale kontrastuje z soczystą zielenią liści i tworzy mocny, wyrazisty akcent na tle innych roślin.

  • Podlewanie truskawek zwisających

Nie wolno przesuszać truskawek zwisających – wymagają one podlewania wtedy, gdy podłoże nieco przeschnie. Jeśli stanowisko, w którym rosną, jest silnie nasłonecznione, lub truskawki rosną w plastikowej skrzynce balkonowej, zalecane jest podlewanie nawet dwa razy dziennie.

  • Nawożenie truskawek zwisających

Najlepiej do zasilania truskawek zwisających stosować nawozy naturalne lub kompost, ponieważ wszelkie pestycydy zostaną wchłonięte i zmagazynowane w owocach truskawek i po ich spożyciu mogą być szkodliwe dla zdrowia. Nawóz naturalny jest bezpiecznym rozwiązaniem, a także pozytywnie wpływa na smak owoców.

  • Zbiór truskawek zwisających

Zebrane dojrzałe owoce truskawek zwisających wykorzystać można do bezpośredniego spożycia, a także do wyrobu konfitur czy dżemów. Owoce zbiera się tylko w słoneczne dni, ponieważ ich zbiór podczas deszczu powoduje szybsze gnicie owoców.

Galeria zdjęć: truskawki zwisające

Jakie odmiany truskawek zwisających wybrać?

W sprzedaży co roku pojawiają się nowe odmiany truskawek zwisających do uprawy w pojemnikach. Na balkonie w pojemnikach można uprawiać odmiany truskawek powtarzających owocowanie, które charakteryzują się długimi pędami i licznymi rozłogami.

Do polecanych odmiany truskawek pnących należą: 'Selva', 'Everest', 'Ostara', 'Evie II', 'Albion', 'Super Star', 'Temptation'. Bardzo ciekawa jest odmiana 'Pink Panda', która ma efektowne, różowe lub ciemnoróżowe kwiaty.

Przeczytaj też:

Zimowanie truskawek zwisających

Truskawki zwisające uprawiane w pojemnikach można jesienią zadołować (umieścić w gruncie wraz z donicą) a część nadziemną przykryć, np. matą słomianą. Można też przenieść donicę do pomieszczenia ale musi być chłodne i widne. Temperatura w nim nie powinna spadać poniżej 0 st.C, ale też wzrastać powyżej 10 st.C. Wiosną trzeba rośliny zahartować wynosząc przez tydzień na zewnątrz, najpierw na krótko (15-30 min.) i codziennie coraz dłużej. Można też np. otwierać szeroko okno. Jeżeli nie można przenieść donicy do pomieszczenia, trzeba ją wraz z roślinami owinąć matą słomianą albo kilkoma warstwami tektury falistej, albo włókniną zimową.

We wszystkich trzech przypadkach ważne jest zapewnienie roślinom wilgotnego podłoża, czyli co jakiś czas podlewanie – tak by bryła korzeniowa nie przeschła. Trudno podać konkretnie jak często, bo to zależy od konkretnych warunków pogodowych – na pewno nie w mróz, ale wtedy gdy podłoże jest suche. Trzeba sprawdzać. Młode rośliny z odrostów można posadzić do ziemi i też okryć – lepiej zniosą niską temperaturę.

Tekst: Anna Skórkowska

Truskawki przepisy i inspiracje

Quiz: Truskawki - czy jesteś ich prawdziwym znawcą?

Pytanie 1 z 7
Kiedy dojrzewają truskawki?
Truskawki
Nasi Partnerzy polecają