Truskawki pnące (zwisające) – uprawa truskawek pnących w ogrodzie i na balkonie

Truskawki pnące (truskawki zwisające) są coraz częściej sadzone zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie czy tarasie. Warto pokusić się o uprawę truskawek pnących, bo nie dość, że obficie owocują, to dodatkowo stanowią ciekawą ozdobę ogrodu czy balkonu. Jak uprawiać truskawki pnące?

Truskawki pnące mają dwie zalety: wydają smaczne owoce, a także stanowią oryginalna ozdobę ogrodu, balkonu czy tarasu. Od kilku lat truskawki pnące zdobywają serca miłośników roślin. Sadzonki odmian truskawek zwisających są coraz częściej poszukiwane, zarówno przez amatorów, jak i profesjonalnych producentów. Truskawki zwisające są wspaniałym rozwiązaniem nie tylko do ogrodu, ale też na balkony i tarasy.

>>Przeczytaj też:

Truskawki pnące na balkonie

Truskawki pnące stały się hitem upraw balkonowych: wyglądają niezwykle efektownie, obficie owocują i są tak samo smaczne, jak tradycyjne odmiany truskawek. Truskawki zwisające będą oryginalnym elementem każdej balkonowej aranżacji. Truskawki zwisające w rzeczywistości nie są pnączami – wytwarzają dużą liczbę długich rozłogów, co powoduje, że wyglądem przypominają pnącza. Takie truskawki na balkonie wyglądają bardzo dekoracyjnie.

Na balkonie truskawki zwisające możemy uprawiać w skrzynkach balkonowych, donicach bądź zwisających pojemnikach – możemy je sadzić pojedynczo, ale także łączyć w jednym pojemniku z innymi roślinami. Tutaj mamy nieograniczone pole do zabawy kolorem, formą i kształtem. Czerwień owoców truskawki doskonale kontrastuje z soczystą zielenią liści i tworzy mocny, wyrazisty akcent na tle innych roślin. Zebrane dojrzałe owoce truskawek wykorzystać można do bezpośredniego spożycia, a także do wyrobu konfitur czy dżemów. Owoce zbiera się tylko w słoneczne dni, ponieważ ich zbiór podczas deszczu powoduje szybsze gnicie owoców.

>>Nie przegap: Przetwory z truskawek – kiedy zbierać truskawki, co można zrobić z truskawek

Truskawki pnące: stanowisko

Najkorzystniejszym stanowiskiem dla truskawek pnących jest miejsce słoneczne i odsłonięte. Truskawki zwisające wymagają podpór, po których będą mogły się wspinać. Kwitną przez całe lato, aż do późnej jesieni.

Truskawki pnące: podlewanie

Nie należy przesuszać truskawek pnących – wymagają one podlewania wtedy, gdy podłoże nieco przeschnie. Jeśli stanowisko, w którym rosną, jest silnie nasłonecznione, lub truskawki rosną w plastikowej skrzynce balkonowej, zalecane jest podlewanie nawet 2 razy dziennie.

Truskawki pnące: nawożenie

Najlepiej do zasilania truskawek pnących stosować nawóz naturalny lub kompost, ponieważ wszelkie pestycydy zostaną wchłonięte i zmagazynowane w owocach truskawek i po ich spożyciu mogą być szkodliwe dla zdrowia. Nawóz naturalny jest bezpiecznym rozwiązaniem, a także pozytywnie wpływa na smak owoców.

Zobacz film: Dlaczego warto jeść truskawki

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
sylwiasokol
|

Mam takie truskawki ale białe ananasowe czy jakoś tak, dla mnie lekko wodniste dlatego zastanawiam się nad inną odmianą. Proszę o informację gdzie najlepiej kupić :)