Jak wyhodować ananasa w doniczce. Uprawa ananasa w domu

2020-11-11 14:48
Ananas
Autor: GettyImages Ananas z powodzeniem może być uprawiany jako domowa roślina doniczkowa

Uprawa ananasa w doniczce: czy to możliwe? Ananas, jak wiele innych tropikalnych roślin, można uprawiać w domu. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę, że sadzonkę ananasa można pozyskać z dojrzałego owocu. Jak to zrobić? Jakie warunki należy zapewnić ananasowi podczas uprawy w doniczce?

Ananas (łac. Ananas comosus) należy do rodziny bromeliowatych (Bromeliaceae). Ma podobny wygląd oraz wymagania jak jego kuzyni. Ananas w uprawie doniczkowej osiąga z reguły niewielkie rozmiary (nieco ponad 50 cm wysokości). Tworzy rozetę długich liści, ułożonych spiralnie.

Ananasa można wyhodować w doniczce: podpowiadamy jak pozyskać sadzonkę ananasa z owocu, który kupimy w sklepie i jak go pielęgnować, by urósł.

Wymagania i uprawa ananasa w doniczce

Ananas uprawiany w doniczce to roślina, która preferuje stanowiska jasne, ale o rozproszonym świetle. Optymalna temperatura latem wynosi 22–24 st.C, a zimą 18–21 st.C.

Sprawdź także: uprawa kawy w doniczce - poradnik >>>

Ananas jest tolerancyjny względem podłoża – wystarczy uniwersalna ziemia. Na dnie doniczki warto ułożyć warstwę drenażową, aby zminimalizować ryzyko gnicia korzeni. Latem ananasa uprawianego w doniczce podlewa się 2–3-krotnie w ciągu tygodnia, zimą raz w tygodniu. Wodę można wlewać do wnętrza rozety liściowej. Powinna być jednak odstana i miękka. Ananas posadzony w żyznym podłożu nie wymaga nawożenia. Lubi natomiast regularne zraszanie.

Sadzenie ananasa w doniczce: krok po kroku

1. W sklepie należy wybrać dojrzały, ale wciąż świeży owoc ananasa z widoczną, nieuszkodzoną rozetą liści.

2. Rozetę liści ananasa oddziela się od owocu z 1-2 cm fragmentem miąższu.

3. Miąższ (i pierwsze liście) należy usunąć tak, aby odkryć krótki, nagi fragment pędu ananasa. Tak przygotowaną sadzonkę ananasa do uprawy w doniczce warto pozostawić na dobę, aby przeschła (mniejsze ryzyko wystąpienia chorób grzybowych).

4. Nasadę pędu ananasa zaleca się umieścić w ukorzeniaczu (jeśli nie ma jeszcze widocznych korzeni).

5. Przygotowaną sadzonkę ananasa sadzi się w wilgotnym podłożu (torf wymieszany z piaskiem).

6. Donicę z ananasem należy umieścić w ciepłym (20–26 st. C), najlepiej wilgotnym pomieszczeniu.

7. Początkowo ananasa w doniczce można uprawiać pod przezroczystym przykryciem. Gdy wykształci nowe liście, można roślinę przenieść na słoneczny parapet.

Ananas
Autor: GettyImages Aby wyhodować samodzielnie ananasa ścinamy rozetę liści z niewielką warstwą owocu
Doniczkowe rośliny egzotyczne - uprawa w domu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE