Granat w doniczce – jak uprawiać granat w domu. Uprawa granatu

2015-10-15 12:42

Granat właściwy to roślina egzotyczna, która rodzi jadalne owoce. Granat nadaje się do domowej uprawy pojemnikowej. Podpowiadamy, jak uprawiać granat w donicach. Uprawa granatowca właściwego w domu. Warunki uprawy granatowca.

Jedną z ciekawszych roślin egzotycznych uprawianych doniczkach jest granat właściwy (granatowiec właściwy, łac. Punica granatum). Gatunek pochodzi głównie z południowych rejonów Europy, dlatego w naszym klimacie jego całoroczna uprawa w gruncie nie jest możliwa. Granatowca można natomiast z powodzeniem uprawiać w mieszkaniach, gdzie po zapewnieniu odpowiednich warunków będzie obficie kwitł i owocował.

Uprawa granatu w doniczce

W naturze granaty osiągają wysokość 3–4 m i mają pokrój luźnego krzewu. W uprawie pojemnikowej nie rosną aż tak duże, ale krzewią się dość intensywnie, dlatego lepiej zdecydować się na odmianę karłową – np. ‘Nana’, dorastającą do 1,5–2 m wysokości – która ma bardziej kompaktowy pokrój. W uzyskaniu formy zwartego krzewu, pomoże nam także uszczykiwanie wierzchołków pędów u młodych sadzonek.Chociaż granat znosi przycinanie bardzo dobrze, z cieciem dorosłej rośliny należy być jednak ostrożnym, gdyż kwiaty i owoce tworzą się głównie na pędach jednorocznych, dlatego przez nadmierne ciecie możemy całkowicie pozbawić granatowca kwiatów w danym sezonie.

Uprawa granatu: kwitnienie i owocowanie

Granat w odpowiednich warunkach może zakwitać już w drugim, a nawet pierwszym roku uprawy, zawiązując bardzo liczne, niezwykle dekoracyjne, koralowo-pomarańczowe kwiaty. Gatunek jest rośliną jednopienną, a jego kwiaty są obupłciowe, choć najczęściej obcopylne. Z tego względu dość łatwo można doczekać się własnych owoców, chociaż w stosunku do ilości kwiatów będzie ich bardzo niewiele. Owocowaniu można nieco pomóc, przenosząc pędzelkiem pyłek pomiędzy poszczególnymi kwiatami. Aby jednak doczekać się kwiatów i owoców, należy zapewnić granatowi bardzo dużo światła i ciepła. Z tego względu, doniczkę z rośliną najlepiej ustawić na parapecie południowego okna, a latem wynieść na taras lub balkon, umieszczając w miejscu zacisznym, ciepłym i słonecznym.

Uprawa granatu w doniczce: pielęgnacja rośliny

Granaty dobrze znoszą przejściową suszę, są natomiast wrażliwe na zalanie, dlatego trzeba podlewać je umiarkowanie, niewielkimi dawkami wody. Podlewanie należy ograniczać szczególnie we wrześniu, gdyż w tym czasie roślina zaczyna przygotowywać się do zimowania, stopniowo tracąc wszystkie liście. Na czas spoczynku (od października do lutego), granatowca należy umieścić w chłodnym pomieszczeniu (8–10 st. C), w którym temperatura nie będzie spadać poniżej 5 st. C i ograniczyć podlewanie do całkowitego minimum. Wczesną wiosną, kiedy granat ponownie zaczyna podejmować wegetację, należy wznowić regularne podlewanie, a doniczkę przenieść do pomieszczenia o temperaturze pokojowej. Wiosna to również dokonały okres na pobieranie z rośliny sadzonek pędowych, które można ukorzenić, uzyskując kolejne krzewy granatowców.

Doniczkowe rośliny egzotyczne - uprawa w domu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE