Rośliny ananasowate (bromeliowate) do domowej uprawy w doniczkach. Warunki uprawy i pielęgnacji

2018-06-12 11:03
Rośliny bromeliowate
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Bromeliowate należą do najchętniej kupowanych roślin doniczkowych do dekoracji wnętrz

Rośliny ananasowate to grupa roślin egzotycznych uprawianych w doniczkach, którymi chętnie dekorujemy wnętrza ze względu na ich ozdobne oryginalne kwiaty. Poznaj warunki domowej uprawy roślin ananasowatych.

Egzotyczne rośliny doniczkowe już na stałe zagościły w naszych mieszkaniach. Nie zawsze wiemy, jak należy je prawidłowo pielęgnować i czego można się po nich spodziewać. Zanim więc zdecydujemy się na zakup rośliny o egzotycznym rodowodzie, najpierw dokładnie sprawdźmy, czego potrzebuje i jakie ma wymagania, aby uniknąć błędów uprawowych i zapewnić roślinie jak najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju.

Rośliny doniczkowe z rodziny ananasowatych (bromeliowatych)

W ostatnich latach popularną grupą egzotycznych roślin doniczkowych stały się gatunki roślin doniczkowych z rodziny ananasowatych (bromeliowatych). Wśród nich znajdują się gatunki o ozdobnych kwiatach, dekoracyjnych liściach bądź jadalnych owocach.

Do najczęściej uprawianych w doniczkach roślin ananasowatych należą:

  • echmea wstegowata,
  • guzmania,
  • frizea lśniąca,
  • skrytokwiat,
  • ananas.

Wszystkie te gatunki mają dość specyficzne, choć podobne wymagania uprawowe. Dlatego, jeśli tylko uda nam się zapewnić odpowiednie warunki jednej z nich, z powodzeniem możemy się również podjąć uprawy pozostałych.

Rosliny ananasowate - cechy charakterystyczne

Rośliny ananasowate często mają dość podobna budowę. Ich długie, wężowate, sztywne i ząbkowane na brzegach liście, tworzą gęstą, rozłożystą rozetę, po środku której znajduje się charakterystyczny lejek na wodę. U gatunków kwitnących, w sprzyjających warunkach z wnętrza rozety wyrasta pęd kwiatowy, zwieńczony okazałymi, barwnymi listkami przykwiatkowymi i drobnymi kwiatami (z wyjątkiem skrytokwiatu, którego kwiatki są białe, niepozorne i schowane między liśćmi).

Rośliny ananasowate kwitną i owocują tylko raz w życiu, dlatego po kwitnieniu lub owocowaniu, trwającym zwykle 1,5-2 miesiące, główna rozeta liściowa zamiera. Przed obumarciem wydaje jednak potomstwo w postaci bocznych przyrostów - tzw. rozetek przybyszowych, które można ukorzenić i ponownie wysadzić do podłoża. Młode rośliny powinny zakwitnąć lub zaowocować po 2-3 latach uprawy.

Rośliny ananasowate (bromeliowate) - wymagania uprawowe

  • Temperatura. Większość roślin z rodziny ananasowatych to gatunki pochodzące z tropikalnych rejonów świata. Z tego względu przez cały rok oczekują pokojowej temperatury (20-25 st. C) powietrza oraz podłoża (18-20 st. C) i nie tolerują chłodów. Kwitną zwykle latem i to najczęściej wtedy, gdy temperatura wynosi ok. 24 st. C. Jedynie niektóre gatunki zimą preferują nieco niższe temperatury i lepiej czują się w pomieszczeniach, w których panuje 15-18 st. C (np. bilbergia zwisła).
  • Podlewanie. Rośliny bromeliowate wymagają też dość specyficznego podlewania, do którego powinniśmy wykorzystać miękką, odstaną wodę o temperaturze pokojowej. Rośliny nie znoszą nadmiaru wilgoci w podłożu, ale jednocześnie źle reagują na suszę, dlatego powinny być podlewane często, lecz umiarkowanie. Wodę należy wlewać nie tylko do doniczki, ale też w zagłębienie liści (tzw. lejek), gdyż w naturze rośliny w taki właśnie sposób ją gromadzą. Aby mogły prawidłowo się rozwijać, lejek w środku rozety liściowej zawsze powinien zawierać niewielką ilość wody.
  • Oświetlenie. Ananasowate nie lubią też zbyt ostrego słońca. W naturze często zasiedlają dolne partie lasów, dlatego w uprawie również powinny mieć zapewnione stanowisko z bardzo jasnym, ale rozproszonym światłem. Jedynie skrytokwiat, który preferuje bardziej wilgotne i ciemniejsze stanowiska, oczekuje większego półcienia i częstszego zraszania liści (z wyjątkiem gatunków oczekujących więcej słońca, np. Cryptanthus bromelioides).
  • Podłoże. Do uprawy roślin ananasowatych należy też wybrać odpowiednie podłoże, które powinno składać się głównie z substratu torfowego i mchu torfowca oraz posiadać lekko kwaśny odczyn pH. Z nielicznymi wyjątkami - np. bilbergia zwisła, skrytokwiat - większość roślin bromeliowatych w lasach tropikalnych rośnie na drzewach, w zagłębieniach konarów lub w szczelinach skalnych, dlatego ich podłoże powinno być lekkie, próchnicze i przepuszczalne (podobne do bogatego w resztki organiczne podłoża gromadzącego się w miejscach, gdzie rośliny ananasowate żyją w naturze).
  • Wilgotność powietrza. Z racji swojego pochodzenia, wszystkie bromeliowate lubią też podwyższoną wilgotność powietrza. Dlatego warto często je zraszać lub ustawić w ich pobliżu odkryte akwarium bądź zraszacz powietrza. Większość ananasowatych doskonale będzie się także czuła w oknie kwiatowym, gdzie panują warunki nico zbliżone do ich naturalnego środowiska.

>>Przeczytaj też: Jak chronić rośliny doniczkowe przed chorobami i szkodnikami

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE