Do roślin bromeliowatych należy wiele popularnych kwiatów domowych! Co je wyróżnia?

2024-10-04 12:45

Rośliny bromeliowate, inaczej ananasowate, to grupa roślin egzotycznych uprawianych w doniczkach, którymi chętnie dekorujemy wnętrza ze względu na ich ozdobne oryginalne kwiaty. Poznaj bliżej rośliny bromeliowate i dowiedz się więcej o ich wymaganiach i uprawie.

Spis treści

  1. Rośliny bromeliowate - najpopularniejsze gatunki
  2. Czym wyróżniają się rośliny ananasowate?
  3. Rośliny bromeliowate w galerii zdjęć
  4. Rośliny bromeliowate - uprawa i pielęgnacja

Egzotyczne rośliny doniczkowe już na stałe zagościły w naszych mieszkaniach. Nie zawsze wiemy, jak należy je prawidłowo pielęgnować i czego można się po nich spodziewać. Zanim więc zdecydujemy się na zakup rośliny o egzotycznym rodowodzie, najpierw dokładnie sprawdźmy, czego potrzebuje i jakie ma wymagania, aby uniknąć błędów uprawowych i zapewnić roślinie jak najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju.

Rośliny bromeliowate - najpopularniejsze gatunki

W ostatnich latach popularną grupą egzotycznych roślin doniczkowych stały się gatunki roślin doniczkowych z rodziny ananasowatych (bromeliowatych). Wśród nich znajdują się gatunki o ozdobnych kwiatach, dekoracyjnych liściach bądź jadalnych owocach.

Do najczęściej uprawianych w doniczkach roślin ananasowatych należą:

  • echmea wstegowata,
  • guzmania,
  • frizea lśniąca,
  • skrytokwiat,
  • ananas.

Wszystkie te gatunki mają dość specyficzne, choć podobne wymagania uprawowe. Dlatego, jeśli tylko uda nam się zapewnić odpowiednie warunki jednej z nich, z powodzeniem możemy się również podjąć uprawy pozostałych.

Czym wyróżniają się rośliny ananasowate?

Rośliny ananasowate często mają dość podobną budowę. Ich długie, wężowate, sztywne i ząbkowane na brzegach liście, tworzą gęstą, rozłożystą rozetę, po środku której znajduje się charakterystyczny lejek na wodę.

U gatunków kwitnących, w sprzyjających warunkach z wnętrza rozety wyrasta pęd kwiatowy, zwieńczony okazałymi, barwnymi listkami przykwiatkowymi i drobnymi kwiatami (z wyjątkiem skrytokwiatu, którego kwiatki są białe, niepozorne i schowane między liśćmi).

Rośliny ananasowate kwitną i owocują tylko raz w życiu, dlatego po kwitnieniu lub owocowaniu, trwającym zwykle 1,5-2 miesiące, główna rozeta liściowa zamiera. Przed obumarciem wydaje jednak potomstwo w postaci bocznych przyrostów - tzw. rozetek przybyszowych, które można ukorzenić i ponownie wysadzić do podłoża. Młode rośliny powinny zakwitnąć lub zaowocować po 2-3 latach uprawy.

Przeczytaj też: Rozmnażanie roślin doniczkowych przez oddzielanie młodych roślin - malutkie roślinki wystarczy odciąć!

Rośliny bromeliowate w galerii zdjęć

Rośliny bromeliowate - uprawa i pielęgnacja

  • Temperatura dla bromeliowatych

Większość roślin z rodziny ananasowatych to gatunki pochodzące z tropikalnych rejonów świata. Z tego względu przez cały rok oczekują pokojowej temperatury (20-25 st. C) powietrza oraz podłoża (18-20 st. C) i nie tolerują chłodów. Kwitną zwykle latem i to najczęściej wtedy, gdy temperatura wynosi ok. 24 st. C. Jedynie niektóre gatunki zimą preferują nieco niższe temperatury i lepiej czują się w pomieszczeniach, w których panuje 15-18 st. C (np. bilbergia zwisła).

  • Podlewanie dla bromeliowatych

Rośliny bromeliowate wymagają też dość specyficznego podlewania, do którego powinniśmy wykorzystać miękką, odstaną wodę o temperaturze pokojowej. Rośliny nie znoszą nadmiaru wilgoci w podłożu, ale jednocześnie źle reagują na suszę, dlatego powinny być podlewane często, lecz umiarkowanie. Wodę należy wlewać nie tylko do doniczki, ale też w zagłębienie liści (tzw. lejek), gdyż w naturze rośliny w taki właśnie sposób ją gromadzą. Aby mogły prawidłowo się rozwijać, lejek w środku rozety liściowej zawsze powinien zawierać niewielką ilość wody.

  • Oświetlenie dla bromeliowatych

Ananasowate nie lubią też zbyt ostrego słońca. W naturze często zasiedlają dolne partie lasów, dlatego w uprawie również powinny mieć zapewnione stanowisko z bardzo jasnym, ale rozproszonym światłem. Jedynie skrytokwiat, który preferuje bardziej wilgotne i ciemniejsze stanowiska, oczekuje większego półcienia i częstszego zraszania liści (z wyjątkiem gatunków oczekujących więcej słońca, np. Cryptanthus bromelioides).

  • Podłoże dla bromeliowatych

Do uprawy roślin ananasowatych należy też wybrać odpowiednie podłoże, które powinno składać się głównie z substratu torfowego i mchu torfowca oraz posiadać lekko kwaśny odczyn pH. Z nielicznymi wyjątkami - np. bilbergia zwisła, skrytokwiat - większość roślin bromeliowatych w lasach tropikalnych rośnie na drzewach, w zagłębieniach konarów lub w szczelinach skalnych, dlatego ich podłoże powinno być lekkie, próchnicze i przepuszczalne (podobne do bogatego w resztki organiczne podłoża gromadzącego się w miejscach, gdzie rośliny ananasowate żyją w naturze).

  • Wilgotność powietrza dla bromeliowatych

Z racji swojego pochodzenia, wszystkie bromeliowate lubią też podwyższoną wilgotność powietrza. Dlatego warto często je zraszać lub ustawić w ich pobliżu odkryte akwarium bądź zraszacz powietrza. Większość ananasowatych doskonale będzie się także czuła w oknie kwiatowym, gdzie panują warunki nico zbliżone do ich naturalnego środowiska.

Przeczytaj też:

Te kwiaty doniczkowe zachwycą Cię swoim zapachem! Poznaj pachnące rośliny do uprawy w domu

Doniczkowe rośliny egzotyczne - uprawa w domu

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Murator Google News
Autor: