Rośliny ananasowate do domowej uprawy w doniczkach. Warunki uprawy i pielęgnacji

Rośliny ananasowate to grupa roślin egzotycznych uprawianych w doniczkach, którymi chętnie dekorujemy wnętrza ze względu na ich ozdobne oryginalne kwiaty. Poznaj warunki domowej uprawy roślin ananasowatych.

Egzotyczne rośliny doniczkowe już na stałe zagościły w naszych mieszkaniach. Nie zawsze wiemy, jak należy je prawidłowo pielęgnować i czego można się po nich spodziewać. Zanim więc zdecydujemy się na zakup rośliny o egzotycznym rodowodzie, najpierw dokładnie sprawdźmy, czego potrzebuje i jakie ma wymagania, aby uniknąć błędów uprawowych i zapewnić roślinie jak najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju.

Rośliny doniczkowe z grupy ananasowatych

W ostatnich latach popularną grupą egzotycznych roślin doniczkowych stały się gatunki roślin doniczkowych z rodziny ananasowatych (bromeliowatych). Wśród nich znajdują się gatunki o ozdobnych kwiatach, dekoracyjnych liściach bądź jadalnych owocach.
Do najczęściej uprawianych w doniczkach roślin ananasowatych należą:

Wszystkie te gatunki mają dość specyficzne, choć podobne wymagania uprawowe. Dlatego, jeśli tylko uda nam się zapewnić odpowiednie warunki jednej z nich, z powodzeniem możemy się również podjąć uprawy pozostałych.

Cechy charakterystyczne roślin ananasowatych

Rośliny ananasowate często mają dość podobna budowę. Ich długie, wężowate, sztywne i ząbkowane na brzegach liście, tworzą gęstą, rozłożystą rozetę, po środku której znajduje się charakterystyczny lejek na wodę. U gatunków kwitnących, w sprzyjających warunkach z wnętrza rozety wyrasta pęd kwiatowy, zwieńczony okazałymi, barwnymi listkami przykwiatkowymi i drobnymi kwiatami (z wyjątkiem skrytokwiatu, którego kwiatki są białe, niepozorne i schowane między liśćmi).

Rośliny ananasowate kwitną i owocują tylko raz w życiu, dlatego po kwitnieniu lub owocowaniu, trwającym zwykle 1,5-2 miesiące, główna rozeta liściowa zamiera. Przed obumarciem wydaje jednak potomstwo w postaci bocznych przyrostów - tzw. rozetek przybyszowych, które można ukorzenić i ponownie wysadzić do podłoża. Młode rośliny powinny zakwitnąć lub zaowocować po 2-3 latach uprawy.

Wymagania uprawowe roślin ananasowatych

  • Temperatura. Większość roślin z rodziny ananasowatych to gatunki pochodzące z tropikalnych rejonów świata. Z tego względu przez cały rok oczekują pokojowej temperatury (20-25 st. C) powietrza oraz podłoża (18-20 st. C) i nie tolerują chłodów. Kwitną zwykle latem i to najczęściej wtedy, gdy temperatura wynosi ok. 24 st. C. Jedynie niektóre gatunki zimą preferują nieco niższe temperatury i lepiej czują się w pomieszczeniach, w których panuje 15-18 st. C (np. bilbergia zwisła).
  • Podlewanie. Rośliny bromeliowate wymagają też dość specyficznego podlewania, do którego powinniśmy wykorzystać miękką, odstaną wodę o temperaturze pokojowej. Rośliny nie znoszą nadmiaru wilgoci w podłożu, ale jednocześnie źle reagują na suszę, dlatego powinny być podlewane często, lecz umiarkowanie. Wodę należy wlewać nie tylko do doniczki, ale też w zagłębienie liści (tzw. lejek), gdyż w naturze rośliny w taki właśnie sposób ją gromadzą. Aby mogły prawidłowo się rozwijać, lejek w środku rozety liściowej zawsze powinien zawierać niewielką ilość wody.
  • Oświetlenie. Ananasowate nie lubią też zbyt ostrego słońca. W naturze często zasiedlają dolne partie lasów, dlatego w uprawie również powinny mieć zapewnione stanowisko z bardzo jasnym, ale rozproszonym światłem. Jedynie skrytokwiat, który preferuje bardziej wilgotne i ciemniejsze stanowiska, oczekuje większego półcienia i częstszego zraszania liści (z wyjątkiem gatunków oczekujących więcej słońca, np. Cryptanthus bromelioides).
  • Podłoże. Do uprawy roślin ananasowatych należy też wybrać odpowiednie podłoże, które powinno składać się głównie z substratu torfowego i mchu torfowca oraz posiadać lekko kwaśny odczyn pH. Z nielicznymi wyjątkami - np. bilbergia zwisła, skrytokwiat - większość roślin bromeliowatych w lasach tropikalnych rośnie na drzewach, w zagłębieniach konarów lub w szczelinach skalnych, dlatego ich podłoże powinno być lekkie, próchnicze i przepuszczalne (podobne do bogatego w resztki organiczne podłoża gromadzącego się w miejscach, gdzie rośliny ananasowate żyją w naturze).
  • Wilgotność powietrza. Z racji swojego pochodzenia, wszystkie bromeliowate lubią też podwyższoną wilgotność powietrza. Dlatego warto często je zraszać lub ustawić w ich pobliżu odkryte akwarium bądź zraszacz powietrza. Większość anasowatych doskonale będzie się także czuła w oknie kwiatowym, gdzie panują warunki nico zbliżone do ich naturalnego środowiska.

>>Przeczytaj też: Jak chronić rośliny doniczkowe przed chorobami i szkodnikami

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE