Byliny i krzewy ozdobne najbardziej wytrzymałe na mróz

2016-02-17 12:33 Katarzyna Józefowicz

Poznaj byliny i krzewy ozdobne, które najlepiej znoszą zimy i są odporne na mróz. Wiosną, wraz z początkiem sezonu, planujemy zakupy roślin do ogrodu. Warto przed wizytą w centrum ogrodniczym zastanowić się nad wyborem roślin. Ze względu na panujący u nas klimat warto posadzić w ogrodzie rośliny wytrzymałe na mróz.

Wiosna w ogrodzie to idealny czas na zakup i sadzenie roślin ozdobnych. Zanim jednak wybierzemy się do sklepu, zastanówmy się, które rośliny mają szansę przetrwać w naszym ogrodzie, które gatunki krzewów i bylin są odporne na mróz. Część roślin dostępnych w sprzedaży pochodzi bowiem z cieplejszych rejonów świata i jest wrażliwa na niskie temperatury. Dlatego też jeśli chcemy uniknąć kłopotów związanych z ich uprawą, poszukajmy gatunków roślin dostatecznie odpornych na mróz, które bez szwanku przetrwają zimę w naszym klimacie.
Doskonałą podpowiedzią może być znajomość pochodzenia roślin. Jeśli w ojczyźnie danego gatunku spadki temperatur bywają bardzo duże (np. na Syberii), mrozy zdarzające się w naszym kraju z pewnością nie wyrządzą mu żadnej krzywdy. Kiedy jednak roślina pochodzi z klimatu łagodnego, to raczej nie przetrwa zimy w ogrodzie.
Jakie rośliny są najbardziej wytrzymałe na mróz: oto byliny i krzewy ozdobne, które dobrze znoszą niskie temperatury.

>>Przeczytaj też: Jak zakładać rabatę bylinową w ogrodzie

Byliny wytrzymałe na mróz

Rośliny najodporniejsze na mróz pochodzą z terenów, gdzie panują długie i mroźne zimy. Wśród bylin odpornych na mróz pierwsze miejsce zajmuje złocień arktyczny i malina arktyczna, które potrafią znieść spadki temperatur nawet poniżej -45 st. C. Niewiele wyższe wymagania termiczne (wytrzymują temperaturę do około -40 st.C) mają też następujące byliny:

>>Przeczytaj też: 10 pięknych roślin, które warto mieć w ogrodzie

Krzewy ozdobne wytrzymałe na mróz

Podobną wytrzymałość na mróz mają również niektóre krzewy ozdobne, m.in.:

Nieco delikatniejsze, ale dostatecznie odporne na mróz (do ok. -35 st. C) są natomiast krzewy ozdobne, takiej jak: bergenia sercowata, jeżówka purpurowa, dzwonek karpacki, dyptam jesionolistny, aster alpejski, konwalia majowa, liatra kłosowa, kosaciec żółty, wiązówka bulwkowata, żurawka krwista, odętka wirgilijska, miłek wiosenny, orlik błękitny, przetacznik kłosowy, smagliczka skalna, krwawnica pospolita, przywrotnik miękki, dąbrówka rozłogowa, brunera wielkolistna, goździk alpejski i kropkowany, wietlica samicza, a także pięciornik krzewiasty, śnieguliczka biała, oliwnik wąskolistny oraz dereń kanadyjski i biały.

Rośliny mało odporne na mróz - lepiej ich nie sadzić

W ogrodzie powinniśmy natomiast unikać sadzenia roślin wrażliwych na niskie temperatury, jak np.:

  • akuba japońska
  • rozchodnik brodawkowaty
  • eukaliptus górski
  • trytoma groniasta
  • delosperma Deschampsa
  • bluszcz kolchidzki
  • ostrokrzew kolczasty.

Niektóre z roślin możemy uprawiać tylko sezonowo, wykopując ich część podziemną późną jesienią. Są to np. dalie, pacioreczniki, mieczyki czy krokosmie. Część delikatnych roślin może przetrwać zimę w ogrodzie, jeśli zostaną zabezpieczone przed chłodem, np. lawenda, budleja Dawida, zawilec japoński, hebe, trzmielina japońska, pieris japoński, wiciokrzew Henry'ego.

Zobacz w galerii zdjęcia roślin odpornych na mróz

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE