Jak i kiedy przycinać drzewa i krzewy owocowe. Cięcie drzew i krzewów owocowych [WIDEO]

Odpowiednie cięcie drzew i krzewów owocowych decyduje o obfitym plonowaniu. Cięcie drzew i krzewów należy wykonywać w odpowiedni sposób i o czasie właściwym dla danego gatunku. Jak ciąć drzewa i krzewy owocowe?

Aby drzewa i krzewy owocowe dobrze rosły i obficie owocowały, trzeba je odpowiednio przycinać. Podpowiadamy jak i kiedy przycinać drzewa i krzewy owocowe.

>>Przeczytaj też: Jak przycinać młode drzewka owocowe po posadzeniu - instrukcja krok po kroku. ZDJĘCIA

Przycinanie drzew owocowych

Jabłonie, grusze oraz śliwy tniemy pod koniec lutego, brzoskwinie i nektaryny lepiej przycinać, kiedy jest cieplej (na gałęziach pojawią się pąki), a wiśnie, czereśnie i morele po zbiorze owoców, gdyż wtedy drzewa są mniej narażone na zakażenie ran rakiem bakteryjnym. Regulujemy kształt korony, wycinając pędy naruszające jej bryłę i te rosnące pionowo, tzw. wilki, wycinamy też zbędne przyrosty jednoroczne i prześwietlamy zbyt zagęszczone fragmenty. Usuwamy pędy rosnące do dołu, do środka korony i krzyżujące się. Naszym celem jest uzyskanie pożądanego kształtu korony, dobrze doświetlonej z każdej strony. Tniemy 3-4 mm powyżej pąka zwróconego w wybranym przez nas kierunku.

>>Przeczytaj też: Kiedy i jak ciąć grusze w ogrodzie

Zimowo-wiosenne cięcie drzew owocowych. Poradnik: jak przycinać drzewa owocowe [WIDEO]

Przycinanie krzewów owocowych

Sposób cięcia krzewów owocowych zależy od tego, na jakich pędach roślina kwitnie i potem owocuje. Porzeczki czerwona i biała owocują na krótkopędach wyrastających z dwu-czteroletnich gałązek, a czarna – na pędach rocznych lub dwuletnich. Czarną porzeczkę należy więc nieustannie odmładzać, a pozostałym pozwolić wyprowadzić kilkuletnie pędy i dopiero te przycinać, aby wydawały wiele krótkopędów. Podobnie jak czerwoną porzeczkę trzeba prowadzić agrest. Aronia owocuje i na pędach jednorocznych, i na trzy-pięcioletnich z krótkopędami. Można ją ciąć zarówno wiosną, jak i jesienią. Większość odmian malin owocuje na dwuletnich pędach, więc należy je prowadzić w dwuletnim cyklu rozwoju. Po posadzeniu na wiosnę przycinamy pędy przy ziemi, wyrosną wtedy te, które zaowocują w następnym roku. Latem po zebraniu owoców trzeba wyciąć pędy owocujące; pozostawiamy tylko młode, które dadzą plon za rok.

>>Przeczytaj też: Cięcie pędów krzewów owocowych

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Marek k
|

To ja nie bardzo rozumiem jak owocują moje maliny. W czerwcu zbieram owoce z pędów ubiegłorocznych, które po zbiorze wycinam. Natomiast od drugiej połowy lipca aż do przymrozków zbieram z tegorocznych pędów.

SolAr
|

Czyli, moreli w ogóle nie przycinamy wiosną?

romanowski07
|

Podcinam drzewka, żeby po zimie jeszcze ładniej owocowały. Ogólnie uwielbiam pracować w ogrodzie! Odpręża mnie to. Jak mam za dużo gałęzi, to wrzucam je do rozdrabniarki i później do różnych rzecvzy wykorzystuję zrębki. Nie mam za dużego ogrodu więc wystarczy mi spalinowa. Sprzęt super!