Jak przycinać młode drzewka owocowe po posadzeniu - instrukcja krok po kroku. ZDJĘCIA

2017-05-04 12:32

Młode drzewka owocowe, po posadzeniu w ogrodzie czy na działce, wymagają przycięcia. Dowiedz się, dlaczego należy przycinać mode drzewka owocowe oraz kiedy i jak zrobić to prawidłowo. Cięcie młodych drzewek owocowych krok po kroku. ZDJECIA

Oferowane do sprzedaży młode drzewka owocowe to przewodnik (pęd główny) i kilka pędów bocznych, które wymagają przycięcia po posadzeniu. Chodzi o to, by światło i powietrze docierało do wnętrza korony, co decyduje o jakości owocowania.

Kiedy tniemy drzewa owocowe?

Cięcie drzew ziarnkowych (jabłoń, grusza) wykonujemy wczesną wiosną – do momentu kwitnienia (można też ciąć późną jesienią i zimą, jeśli nie ma dużych mrozów). Drzewa pestkowe (czereśnia, wiśnia, śliwa, brzoskwinia, morela) najlepiej przycinać po owocowaniu, ale jeśli po zimie drzewo wymaga prześwietlenia, też można to zrobić.

Jak przycinać drzewka owocowe?

Przewodnik (który może mieć rożną wysokość) przycinamy zwykle na wysokości 30-40 cm od najwyżej położonego pędu bocznego. Jeżeli drzewko nie ma pędów bocznych, skracamy przewodnik zależnie od jego średnicy:

  • przy średnicy do 11 mm skracamy do wysokości 70-80 cm,
  • przy średnicy powyżej 12 mm skracamy do wysokości 80-90 cm.
Cięcie drzewek owocowych
Autor: Maciej Aleksandrowicz

Tniemy zawsze nad pąkiem leżącym od strony zachodniej (lub na zewnątrz krony), ukośnie nad pąkiem, który skierowany jest równolegle do pędu. Chodzi o to, by światło i powietrze docierało do wnętrza korony. Pędy położone na pniu przycinamy lub usuwamy tak, by nie było żadnych rozgałęzień na wysokości poniżej 50 cm.

Uwaga! Usuwamy również wszystkie pędy wyrastające z przewodnika pod ostrym kątem. Pędy powinny wyrastać z przewodnika pod kątem zbliżonym do kąta prostego. Pozostawiamy tylko jeden przewodnik!

Po cięciu powinno pozostać na drzewku do pięciu równomiernie rozmieszczonych na przewodniku pędów, których długość nie powinna przekraczać 40 cm (jeżeli długość pozostawionego pędu przekracza 40 cm, należy go skrócić).

Cięcie drzewek owocowych
Autor: Maciej Aleksandrowicz
O autorze
Maciej Aleksandrowicz
Maciej Aleksandrowicz
Maciej Aleksandrowicz - specjalista w zakresie zieleni, instruktor, koordynator szkoleń ogrodniczych, autor porad i artykułów o tematyce ogrodniczej. Absolwent szczecińskiej Akademii Rolniczej - jego specjalność to drzewa i krzewy ozdobne oraz kształtowanie terenów zieleni. Pracował w szkółkach roślin ozdobnych oraz firmach ogrodniczych. Współpracował z architektami krajobrazu przy opracowaniach związanych z inwentaryzacją i planowaniem zieleni. Od 2011 roku stale współpracuje z portalami ogrodniczymi, redakcjami czasopism branżowych jako ekspert, redaktor współpracujący, autor tekstów.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE