Mini drzewka owocowe na balkon i taras – jakie drzewa owocowe można uprawiać w pojemnikach

2019-05-06 9:25 Katarzyna Józefowicz
jablonka
Autor: www.photos.com|www.thinkstockphotos.com Drzewka owocowe w pojemnikach na balkon i taras: można tak uprawiać niektóre odmiany jabłoni

Na balkonie czy tarasie można uprawiać w pojemnikach także miniaturowe drzewka owocowe. Podpowiadamy, jakie gatunki i odmiany drzew owocowych nadają się do uprawy w pojemnikach. Mini drzewka owocowe uprawiane na balkonie i tarasie.

Każdemu miłośnikowi ogrodnictwa wyhodowanie własnych owoców daje ogromną satysfakcję. Nie zawsze jednak istnieje możliwość założenia własnego sadu, dlatego warto zainteresować się miniaturowymi drzewkami owocowymi, możliwymi do uprawy w pojemnikach. Takie drzewka owocowe uprawiane na balkonie czy tarasie, mogą dać nam smaczne owoce, nawet gdy nie posiadamy własnego ogrodu.

>>Przeczytaj też: Ogród w pojemnikach: jakie rośliny sadzić w donicach

Drzewka owocowe w pojemnikach

W centrach ogrodniczych znajdziemy obecnie całkiem sporą ofertę miniaturowych drzew owocowych. Drzewka owocowe nadające się do uprawy w pojemnikach, szczepione są na specjalnych podkładkach, silnie skarlających ich wzrost i pozwalających na obfite owocowanie.

Chcąc jednak doczekać się własnych owoców z takiego drzewka, musimy pamiętać, że wymaga ono nie mniej troskliwej opieki, niż klasyczne drzewo rosnące w sadzie, choć oczywiście zabiegi pielęgnacyjne konieczne do wykonania podczas ich uprawy będą się nieco inne. Musimy się również liczyć z tym, że miniaturowe drzewka owocowe, a w szczególności jabłonie, mogą owocować przemiennie i nie każdego roku zbierzemy z nich owoce.

>>Przeczytaj też: Rajskie jabłonie w ogrodzie: wymagania i pielęgnacja ozdobnych jabłoni

Gatunki jabłoni do uprawy w pojemnikach

W ofercie handlowej producentów miniaturowych drzewek owocowych, królują obecnie jabłonie (między innymi w typie Balerina o wzroście kolumnowym), wśród których możemy znaleźć takie odmiany jak: ‘Bolero’, ‘Waltz’, ‘Flamenco’, ‘Delegrina’, ‘Polka’, ‘Garden Delicious’, ‘Charlotte’, ‘Mezzo’.

Inne gatunki drzew owocowych do uprawy w pojemnikach

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się jednak także inne gatunki drzew owocowych, gdyż w formie karłowej dostępne są już niemal wszystkie rodzaje drzew owocowych rosnące w polskich sadach. Należą do nich:

  • grusze (‘Safira’, ‘Garden Pearl’, ‘Garden Red’, ‘Decora’, ‘Condora’, ‘Obelisk’),
  • czereśnie (‘Garden Bing’, ‘Victoria’, ‘Silva’, ‘Queen Mary’, ‘Helene’),
  • wiśnie (‘Piemont’),
  • śliwy (‘Buhler’, ‘Imperial’, ‘Fruca’),
  • brzoskwinie (‘Honey Gold’),
  • morele (‘Aprigold’),
  • nektaryny (‘Rubis’).

Ciekawostką są też drzewka DUO, z których możemy otrzymać dwa rodzaje owoców różnych odmian, np. grusza DUO Red Faworytka + Konferencja, jabłoń DUO Waltz + Bolero, jabłoń DUO Braeburn + Bramley. Zdarzają się też drzewka DUO stworzone z dwóch różnych gatunków, np. wiśni i czereśni.

>>Przeczytaj też: JAK SADZIĆ drzewa owocowe. Kiedy sadzić drzewa i krzewy owocowe, gdzie sadzić drzewa owocowe

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE