Mini drzewka owocowe na balkon i taras – jakie drzewa owocowe można uprawiać w pojemnikach

2019-05-06 9:25

Na balkonie czy tarasie można uprawiać w pojemnikach także miniaturowe drzewka owocowe. Podpowiadamy, jakie gatunki i odmiany drzew owocowych nadają się do uprawy w pojemnikach. Mini drzewka owocowe uprawiane na balkonie i tarasie.

jablonka
Autor: www.photos.com|www.thinkstockphotos.com Drzewka owocowe w pojemnikach na balkon i taras: można tak uprawiać niektóre odmiany jabłoni

Każdemu miłośnikowi ogrodnictwa wyhodowanie własnych owoców daje ogromną satysfakcję. Nie zawsze jednak istnieje możliwość założenia własnego sadu, dlatego warto zainteresować się miniaturowymi drzewkami owocowymi, możliwymi do uprawy w pojemnikach. Takie drzewka owocowe uprawiane na balkonie czy tarasie, mogą dać nam smaczne owoce, nawet gdy nie posiadamy własnego ogrodu.

>>Przeczytaj też: Ogród w pojemnikach: jakie rośliny sadzić w donicach

Drzewka owocowe w pojemnikach

W centrach ogrodniczych znajdziemy obecnie całkiem sporą ofertę miniaturowych drzew owocowych. Drzewka owocowe nadające się do uprawy w pojemnikach, szczepione są na specjalnych podkładkach, silnie skarlających ich wzrost i pozwalających na obfite owocowanie.

Chcąc jednak doczekać się własnych owoców z takiego drzewka, musimy pamiętać, że wymaga ono nie mniej troskliwej opieki, niż klasyczne drzewo rosnące w sadzie, choć oczywiście zabiegi pielęgnacyjne konieczne do wykonania podczas ich uprawy będą się nieco inne. Musimy się również liczyć z tym, że miniaturowe drzewka owocowe, a w szczególności jabłonie, mogą owocować przemiennie i nie każdego roku zbierzemy z nich owoce.

>>Przeczytaj też: Rajskie jabłonie w ogrodzie: wymagania i pielęgnacja ozdobnych jabłoni

Gatunki jabłoni do uprawy w pojemnikach

W ofercie handlowej producentów miniaturowych drzewek owocowych, królują obecnie jabłonie (między innymi w typie Balerina o wzroście kolumnowym), wśród których możemy znaleźć takie odmiany jak: ‘Bolero’, ‘Waltz’, ‘Flamenco’, ‘Delegrina’, ‘Polka’, ‘Garden Delicious’, ‘Charlotte’, ‘Mezzo’.

Inne gatunki drzew owocowych do uprawy w pojemnikach

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się jednak także inne gatunki drzew owocowych, gdyż w formie karłowej dostępne są już niemal wszystkie rodzaje drzew owocowych rosnące w polskich sadach. Należą do nich:

  • grusze (‘Safira’, ‘Garden Pearl’, ‘Garden Red’, ‘Decora’, ‘Condora’, ‘Obelisk’),
  • czereśnie (‘Garden Bing’, ‘Victoria’, ‘Silva’, ‘Queen Mary’, ‘Helene’),
  • wiśnie (‘Piemont’),
  • śliwy (‘Buhler’, ‘Imperial’, ‘Fruca’),
  • brzoskwinie (‘Honey Gold’),
  • morele (‘Aprigold’),
  • nektaryny (‘Rubis’).

Ciekawostką są też drzewka DUO, z których możemy otrzymać dwa rodzaje owoców różnych odmian, np. grusza DUO Red Faworytka + Konferencja, jabłoń DUO Waltz + Bolero, jabłoń DUO Braeburn + Bramley. Zdarzają się też drzewka DUO stworzone z dwóch różnych gatunków, np. wiśni i czereśni.

>>Przeczytaj też: JAK SADZIĆ drzewa owocowe. Kiedy sadzić drzewa i krzewy owocowe, gdzie sadzić drzewa owocowe

QUIZ znasz te egzotyczne owoce i warzywa? Wystarczy, że wiesz jakiego są koloru

Pytanie 1 z 10
Okra to pokryte meszkiem warzywo koloru:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany