Żurawina – owocowa krzewinka. Uprawa żurawiny w ogrodzie

2015-01-28 7:00 Michał Mazik

Żurawina to wieloletnia, zimozielona krzewinka z rodziny wrzosowatych, która jest uprawiana dla dekoracyjnych i jadalnych owoców. Uprawa żurawiny w ogrodzie.

Żurawina nie jest gatunkiem szczególnie łatwym w uprawie, dlatego nie poleca się jej osobom początkującym. Jeśli jednak roślinie zapewni się odpowiednie warunki, odwdzięczy się obfitym plonem. Owoce żurawiny to ceniony naturalny lek i przyprawa, stosowana m.in. jako dodatek do dziczyzny.

Gatunki żurawiny do uprawy w ogrodzie

W Polsce uprawia się żurawinę błotną (łac. Vaccinium oxycoccus) i żurawinę wielkoowocową (łac. Vaccinium macrocarpon). Ta druga – jak sama nazwa wskazuje – wytwarza znacznie większe owoce (średnicy 1–2 cm) i jest chętniej uprawiana.

Uprawa żurawiny – wymagania

Żurawina w środowisku naturalnym porasta bagna i torfowiska. Podobne warunki, czyli kwaśne, przepuszczalne i dość wilgotne podłoże, należy zapewnić jej w ogrodzie. Optymalny odczyn gleby do uprawy żurawiny powinien wynosić pH 3,0–4,0. Jak podłoże stosuje się torf wymieszany z trocinami i piaskiem. Jeśli niezbędne jest dalsze zakwaszenie podłoża, można użyć siarczanu potasu.
Żurawinę najlepiej sadzić w stosunkowo słonecznym miejscu, wtedy wydaje obfite plony dobrze wybarwionych owoców. Krzewinki żurawiny mogą przemarzać (szczególnie uprawiane na otwartej przestrzeni), dlatego przed nadejściem zimy zaleca się je okrywać.

Uprawa żurawiny: sadzenie i pielęgnacja

Krzewinki żurawiny można sadzić jesienią lub wiosną. Rozstawa wynosi 30–50 x 30–50 cm. Przez cały okres wegetacji rośliny należy regularnie podlewać, ponieważ żurawina ma płytki i niezbyt rozbudowany system korzeniowy, który łatwo może ulec przesuszeniu (nawet krótkotrwałe przesuszenie korzeni jest szkodliwe). Roślina znosi za to okresowe zalewanie. Najlepiej do podlewania stosować deszczówkę. W celu utrzymania wilgoci w podłożu i ograniczenia zachwaszczenia, zaleca się stosować ściółkę (kora, trociny). Kolejne warstwy powinno się dokładać przynajmniej raz na kilka lat.
Wczesną wiosną oraz na początku lata żurawinę warto dokarmiać specjalistycznymi nawozami dla roślin kwasolubnych. Żurawina ma niewielkie wymagania pokarmowe, nawozy stosuje się więc 1–2 razy w roku. Roślina plonuje zwykle od trzeciego roku uprawy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
redakcja
|

Dziękujemy za zwrócenie uwagi - zdjęcie już podmienione

Taaaak
|

no fajnie, fajnie, tylko na zdjęciu jest Borówka czerwona a nie żurawina.