Rośliny lubiące kwaśną glebę, czyli rośliny kwasolubne

2019-03-19 8:08

Rośliny kwasolubne to rośliny, które lubią kwaśną glebę. To znaczy, że dobrze rosną, rozwijają się i kwitną w podłożu, które ma kwaśny odczyn. Przygotowaliśmy krótki  przegląd najważniejszych gatunków roślin kwasolubnych. Poznaj najważniejsze rośliny lubiące kwaśną glebę: drzew, krzewów, bylin i roślin jednorocznych i ich zastosowanie w ogrodzie.

Większość roślin uprawianych w ogrodach preferuje podłoża o pH zbliżonym do obojętnego a tylko nieliczne dobrze rosną na kwaśnych glebach. Zazwyczaj sadzi się je na szerszą skalę – na sprzedaż owoców lub uprawia na wrzosowiskach. Które gatunki roślin sadzonych w ogrodach można zaliczyć do roślin lubiących kwaśną glebę?

>>Przeczytaj też: Sadzenie roślin wrzosowatych

Gatunki należące do roślin kwasolubnych mogą rosnąć w podłożu o odczynie lekko kwaśnym (pH od 5,5–6,5) po skrajnie kwaśny (<4,5). W ich przypadku nawet pielęgnacja przebiega nieco inaczej niż przy tradycyjnej uprawie. Przede wszystkim nie powinno się stosować nawozów organicznych i mineralnych, które podwyższają odczyn gleby. Natomiast wykorzystuje się nawozy zakwaszające (np. siarczan amonu). Ważna jest także jakość wody – o ile mamy taką możliwość zaleca się wykorzystywać deszczówkę, wodę odstaną lub „uzdatnioną” sokiem z cytryny.

Ponadto wiele roślin kwasolubnych (zwłaszcza rośliny wrzosowate) bardzo słabo pobiera wodę i składniki pokarmowe. Korzenie roślin mają słabą zdolność sorpcyjną (wytwarzają niewielką liczbę włośników). Dlatego istotne jest aplikowanie szczepionek mikoryzowych. Zabieg poprawia wzrost, kwitnienie i zdrowotność zieleni. Oto krótki przegląd najpopularniejszych roślin kwasolubnych.

Kwasolubne rośliny owocowe

 • Borówka amerykańska (czyli borówka wysoka) – krzewy dorastają do 2-3 m wysokości. Teoretycznie można uprawiać je w ogrodzie z gatunkami ozdobnymi. W praktyce jednak pojedynczo słabą rosną. Lepiej sadzić je w większych grupach. Wymagają bardzo niskiego pH (3,8-4,8). Do popularnych odmian zalicza się m.in. 'Bluecrop' , 'Bluejay', 'Bluetta' i 'Bluegold'. Krzewy wykorzystuje się głównie na owoc deserowy.
 • Borówka brusznica – zimozielona krzewinka osiąga 20-30cm wysokości. Uprawia się ją zarówno na plantacjach jak i w ogrodach (np.: we wrzosowisku). Wymaga gleb silnie kwaśnych (pH 3,5 do 4,5). Jest ozdobna zarówno z drobnych, błyszczących liści, kremowych kwiatów jak i czerwonych owoców. Owoce często wykorzystuje się do przetworów i jako dodatek do mięs.
 • Borówka czernica (jagoda). W Polsce najczęściej pozyskuje się ją z lasów. W uprawie jest mało znana – jednak sadzonki coraz częściej spotyka się w centrach ogrodniczych. Należy zapewnić jej warunki zbliżone do naturalnych. W środowisku naturalnym traktuje się ją jako wskaźnik gleb kwaśnych.
 • Żurawina wielkoowocowa – to płożąca krzewinka uprawiana zarówno na szerszą skalę jak i w ogrodach przydomowych. Może być ciekawym urozmaiceniem wrzosowiska. Lubi gleby silnie kwaśne (pH 3,2–4,5). Jej owocami często przyprawia się dania z mięs.

>>Przeczytaj też: Zakładamy wrzosowisko. Jak zrobić wrzosowisko w ogrodzie

Kwasolubne drzewa, krzewy i krzewinki ozdobne

 • Wrzos pospolity – krzewinka osiąga 30-40cm. Poszczególne odmiany kwitną od końca sierpnia do listopada. Tradycyjny wrzos kwitnie na liliowo, ale na rynku można dostać odmiany o białej, żółtej, różowej lub czerwonej barwie. To podstawowy gatunek na wrzosowiska (jak sama nazwa wskazuje). Ponadto można wykorzystać ją do tworzenia obwódek, rabat, uprawy w pojemnikach i dekoracji nagrobków. Lubi gleby kwaśne i silnie kwaśne (4,5-5,0).

>>Przeczytaj też: Cięcie wrzosów: kiedy przycinać wrzosy, a kiedy nie należy tego robić

 • Wrzosiec – z wyglądu jest podobny do wrzosu. Główną różnicą jest termin kwitnienia: wrzośce kwitną wiosną. To ważna „pozycja” we wrzosowisku. Preferuje gleby silnie kwaśne (4,0-4,5). W uprawie często spotyka się wrzosiec krwisty, bagienny i darlejski.
 • Różanecznik – krzew najczęściej dorasta do 2 m wysokości. Posiada duże skórzaste, częściowo zimozielone liście. Kwitnie od maja do lipca. Kwiaty mogą mieć zróżnicowaną barwę. Najlepiej rośnie w podłożach o ph=4,0-5,0. Nadaje się na wrzosowiska, nieformowane żywopłoty, wysokie rabaty i do parków. Ważna „pozycja” w ogrodach angielskich.
 • Azalia – jest często mylona z różanecznikiem. Azalie mają mniejsze liście. W przeciwieństwie do różaneczników zrzucają je na zimę. Optymalne pH gleby wynosi 4,5-5,0.
 • Hortensja – poszczególne gatunki różnią się wyglądem, zwykle jednak nie przekraczają 1-2 m wysokości. Wytwarzają duże, baldachowate kwiatostany. Kwitną od lipca do września. Barwa ich kwiatów często zależy od pH gleby (na kwaśnym podłożu kwitnie na niebiesko, na zasadowym na różowo). To ważny gatunek przy komponowaniu rabat, ozdobie ogrodzeń, ścian i budynków. Nadaje się na kwiat cięty.
 • Magnolia – poszczególne gatunki osiągają 2- 8m wysokości. Najlepiej sadzi je jako solitery – krzewy mają efektowny wygląd. Lubią podłoża lekko kwaśne o pH 5,0-6,0.

Kwasolubne byliny i rośliny jednoroczne

 • Szachownica kostkowata – bylina cebulowa nie jest typową rośliną kwasolubną, ale dobrze rośnie na lekko kwaśnych podłożach (pH w granicach 6,0). Kwitnie na purpurowobrunatno od kwietnia do maja. Osiąga wysokość do 40 cm. Dobrze wygląda sadzona na rabaty.
 • Kroplik jednoroczny – roślina osiąga do 60 cm wysokości. Kwitnie od lipca do września. Wytwarza dzwonkowate kwiaty o biało-różowej lub żółto różowej barwie. Wykorzystuje się ją do uprawy w pojemnikach i jako dekorację obrzeży oczek wodnych. Dobrze znosi lekko kwaśne gleby.

Z roślin mniej znanych warto ponadto rozważyć uprawę modrzewnicy, żarnowca miotlastego, kiścienia wawrzynowego, enkianta dzwonkowatego i golterii rozesłanej.

>>Przeczytaj też: Mniej znane rośliny wrzosowate: modrzewnica, brukentalia, bażyna, dabecja, kiścień – jak je uprawiać w ogrodzie

Różaneczniki (rododendrony) i azalie - jak uprawiać i pielęgnować [WIDEO]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie