Wrzośce – rośliny podobne do wrzosów, ale kwitnące wiosną

2017-04-24 12:49

Wrzośce to rośliny podobne do wrzosów, ale kwitnące wiosną. Co odróżnia wrzosy od wrzośców? Poznaj gatunki i odmiany wrzośców polecane do ogrodu. Dowiedz się, jak pielęgnować wrzośce w ogrodzie. Wymagania wrzośców i ich zastosowanie w ogrodzie.

Rośliny wrzosowate w ostatnich latach bardzo zyskały na popularności, dlatego można je spotkać niemal w każdym przydomowym ogrodzie. Do najpopularniejszych należą różaneczniki, azalie i wrzosy, ale tuż obok nich swoje miejsce zajmują także wrzośce. Wprawdzie nie są one tak popularne, jak spokrewnione z nimi wrzosy, ale ze względu na atrakcyjny wygląd i długie kwitnienie z pewnością zasługują na większą uwagę.

>>Przeczytaj też: Rośliny wrzosowate: wymagania roślin wrzosowatych

Wrzośce są podobne do wrzosów

Na pierwszy rzut oka wrzośce bardzo przypominają wrzosy, jednak z bliska różnice między obydwoma gatunkami stają się bardziej wyraźne.

 • Wrzosy to nieduże krzewinki (20-40 cm wysokości), o zwartym, gęstym pokroju i wzniesionych lub pokładających się pędach, gęsto porośniętych drobnymi, łuskowatymi listkami. Ich dzwonkowate kwiaty w zależności od odmiany mogą być pączkowe (nigdy się nie rozwijają do końca), pojedyncze lub pełne. Rozwijają się jesienią na szczytach pędów (od końca sierpnia do października) i są zebrane w jednostronne grona.
 • Wrzośce - w przeciwieństwie do wrzosów - tworzą bardziej okazałe kępy (20-60 cm wysokości), a ich pędy są zwykle wzniesione i rzadko się pokładają. Wrzośce różnią się od wrzosów także liśćmi, które nie są łuskowate, tylko igiełkowate (wąskie, cienkie) oraz kwiatami, mającymi postać małych, pękatych, zwisających dzbanuszków. Kwiaty wrzośców są większe niż u wrzosów, ale nigdy nie otwierają się całkowicie, gdyż płatki korony są u nich zrośnięte. Na pędach pojawiają się zwykle wczesną wiosną, ale wbrew obiegowej opinii, rośliny mogą kwitnąć także latem, a nawet wczesną jesienią (wybrane gatunki i odmiany).

Gatunki wrzośców do uprawy w ogrodach

Wrzośce to rodzaj liczący sobie ponad 800 gatunków, ale do uprawy w polskim klimacie nadaje się zaledwie kilka z nich:

 • wrzosiec krwisty,
 • wrzosiec bagienny,
 • wrzosie. rozpierzchły,
 • wrzosiec szary syn. popielaty,
 • wrzosiec darlejski.

Wrzośce - uprawa i pielęgnacja

Najbardziej wytrzymałe wrzośce mogą przetrwać chłody bez osłony, ale dla pozostałych ostre zimy bywają zabójcze, dlatego cenniejsze odmiany warto okryć na zimę stroiszem lub liśćmi. Roślinom przyda się też gruba warstwa ściółki, która nie tylko ochroni ich korzenie przed chłodem, ale też zapobiegnie nadmiernemu wysychaniu podłoża. Ze względu na płytki i delikatny system korzeniowy, susza zawsze jest dla wrzosców niebezpieczna, ale najbardziej dokucza im zimą, gdy niskie temperatury, zmarznięta gleba i skąpe opady, utrudniają pobieranie wody z podłoża. Oprócz mrozów i suszy, wrogiem wrzośców są też silne, zimowe wiatry, które nie tylko potęgują chłód, ale też bardzo wysuszają rośliny, dlatego wrzośce najlepiej sadzić w miejscach ciepłych, zacisznych i osłoniętych.

>>Przeczytaj też: WRZOŚCE przycinanie. Kiedy i jak przycinać wrzośce

Stanowisko dla wrzośców powinno być też słoneczne, gdyż większość gatunków nie znosi cienia. Rośliny mają także dość szczególne wymagania w stosunku do podłoża, które powinno być próchnicze, przepuszczalne, zasobne w materię organiczną oraz stale lekko wilgotne (nigdy mokre).

Wrzośce potrzebują kwaśnego podłoża, gdyż tylko wtedy mogą się prawidłowo rozwijać i bujnie kwitnąć. Z wyjątkiem niektórych gatunków, tolerujących obojętny, a nawet zasadowy odczyn pH (wrzosiec krwisty), obecność wapnia w glebie prowadzi do pojawienia się u wrzośców chorób fizjologicznych (np. chloroz), dlatego właściwe podłoże jest w ich przypadku kluczowym czynnikiem odpowiadającym za powadzenie uprawy.

>>Przeczytaj też: Gleba kwaśna czy zasadowa? Jak sprawdzić odczyn gleby

Wrzośce lubią rosnąć w grupie, dlatego sadzi się je dość gęsto, zachowując odległość między krzaczkami 25-30 cm. Rośliny możemy ze sobą dowolnie komponować, tworząc z nich różnokolorowe plamy i wzory. Zadanie ułatwi nam ogromna liczba atrakcyjnych odmian wrzośców.

Ciekawe odmiany wrzośców

Atrakcyjne odmiany wrzośców znajdziemy u wszystkich gatunków wrzośców. Możemy wybierać między roślinami kwitnącymi na:

 • biało (wrzosiec krwisty 'Alba', 'Snow Queen', 'Golden Starlet', 'Ice Princess', 'Weisse Perle', wrzosiec szary 'Alba Major', wrzosiec darlejski 'White Glow'),
 • różowo (wrzosiec krwisty 'Foxhollow, 'Springwood Pink', 'Winter Beauty', 'Nathalie', 'Rubinteppich', 'Myretoun Ruby', wrzosiec bagienny 'Swedish Yellow', 'Ken Underwood', wrzosiec rozpierzchły 'Holden Pink'),
 • czerwono (wrzosiec krwisty 'Myretoun Ruby', 'Vivelli', wrzosiec darlejski 'Kramer`s Rote')
 • liliowo i fioletowo (wrzosiec krwisty 'Whisky, wrzosiec szary 'Katinka').

Możemy też zdecydować się na odmiany ozdobne nie tylko z kwiatów, ale też liści, np. wrzosiec krwisty 'Ann Sparkes', 'Whisky', 'Golden Starlet', wrzosiec szary 'Golden Sport', wrzosiec bagienny 'Swedish Yellow'.

Na rabacie możemy rownież zestawiać ze sobą odmiany o różnym terminie kwitnienia (kwitnące wiosną, latem i jesienią) oraz o różnej wysokości (od karłowych, po średnie i wysokie).

Wrzośce - zastosowanie w ogrodzie

Wrzośce podobnie jak wrzosy mogą mieć w ogrodzie różne zastosowania. Najpiękniej prezentują się w jednogatunkowych, dużych grupach, złożonych z kilku różnych odmian, tworzących na rabacie kolorowe, nieregularne plamy. Doskonale komponuję się też z innymi roślinami wrzosowatymi, bylinami oraz iglakami. Ze względu na gęsty pokrój i niewielki wzrost, sprawdzają się także jako rośliny okrywowe. Większość odmian doskonale nadaje się też do uprawy pojemnikowej, stając się niezastąpioną ozdobą tarasów, balkonów lub ogrodowych schodów.

>>Przeczytaj też: Zakładamy wrzosowisko. Jak zrobić wrzosowisko w ogrodzie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE