Wrzosowisko w ogrodzie. Jak założyć w ogrodzie własne wrzosowisko?

2010-07-05 13:49

Wrzosowisko w ogrodzie. Polany porośnięte wrzosami kwitnącymi fioletowo należą do najpiękniejszych leśnych widoków. Podobne wrzosowisko możemy mieć we własnym ogrodzie. Jak zrobić wrzosowisko w ogrodzie. Zakładanie wrzosowiska.

Wrzosowisko
Autor: Magdalena Michalak

Wrzosy są zimozielonymi, niskimi krzewinkami. Mogą mieć kwiaty nie tylko jasnofioletowe, ale także białe lub w różnych odcieniach różu – od jasnego do ciemnego wpadającego w czerwień. Rośliny te mają wiele zalet: są łatwe do uprawy; szybko rosną i nadają się do zadarniania dużych powierzchni; kwitną długo i bardzo obficie, od sierpnia do końca września, a więc wtedy, gdy w ogrodzie mało już jest innych kwiatów; są bardzo dekoracyjne także wtedy, gdy nie kwitną – mają bardzo ładny pokrój, a ich liście zależnie od odmiany mogą być ciemno- lub jasnozielone, seledynowoszare, cytrynowe, żółte lub pomarańczowożółte.

Zakładanie wrzosowiska w ogrodzie

Wrzosy w naturalnym środowisku rosną w słonecznych miejscach, w przepuszczalnej, mało urodzajnej, za to kwaśnej glebie (pH 3,5-5). Lubią miejsca suche, w których wiosną i jesienią nie gromadzi się woda. W podmokłej glebie ich korzenie łatwo gniją. Wrzosy posadzone w zwykłej ogrodowej ziemi przestają rosnąć i zamierają. Dlatego tam, gdzie planujemy wrzosowisko, zdejmujemy warstwę około 15 cm ziemi i rozkładamy kwaśny torf. Rabatę przekopujemy na głębokość szpadla. Można też w szkółkach lub sklepach ogrodniczych kupić specjalne podłoże dla wrzosów.

Sadzimy wrzosy na wrzosowisku

Wrzosy uprawiane w pojemnikach, a zwykle takie są sprzedawane, możemy przesadzać do ogrodu przez cały sezon, jednak najlepiej robić to we wrześniu, gdy kwitną i widać je w całej okazałości. Rośliny sadzimy w odległości 20-30 cm jedna od drugiej. Wrzosy najlepiej się czują posadzone w dużych grupach na znacznej przestrzeni. Pojedyncze wrzosy wepchnięte między inne rośliny wyglądają nienaturalnie. Po posadzeniu rabatę ściółkujemy kilkucentymetrową warstwą kory, co zapobiega szybkiemu przesychaniu gleby. Jest to bardzo ważne, bo wrzosy mają płytki system korzeniowy i korzystają jedynie z wody zgromadzonej w wierzchniej warstwie podłoża.

W jakiej ziemi sadzić wrzosy? Sadzenie wrzosów w ogrodzie >>>

Jakie rośliny sadzić na wrzosowisku?

Drzewa i krzewy na wrzosowisko

  • Jodła koreańska – osiąga około 8m wysokości, ale rośnie bardzo wolno. Wytwarza gęste, ciemnozielone igły i fioletowoniebieskie szyszki. Ma stożkowaty pokrój.
  • Różaneczniki – osiągają kilka metrów wysokości, kwitną od maja do końca czerwca, w zależności od odmiany kwiaty mogą mieć różną barwę: białą, żółtą, różową, pomarańczową lub czerwoną.
  • Hortensje (bukietowa i ogrodowa) – osiągają zwykle do 2,5 m wysokości, kwitną całe lato, kwiaty mogą być białe, różowe, fioletowe lub niebieskie.

Krzewinki na wrzosowisko

  • Wrzosy –zimozielone krzewinki, w zależności od odmiany osiągające 20-60 cm wysokości. Kwitną zwykle od sierpnia do października. Kwiaty najczęściej mają różową lub purpurową barwę.
  • Wrzośce – zazwyczaj dorastają do 30-40 cm wysokości. Kwitną w marcu i kwietniu. Kwiaty najczęściej są różowe, czerwone lub białe.
  • Modrzewnica zwyczajna – osiąga 20-40 cm wysokości. Kwitnie zwykle od mają do czerwca, kwiaty mają barwę białą i różową.

Byliny na wrzosowisko

  • Acena drobnolistna – ma pokrój płożący i osiąga do 15 cm wysokości. Liście są zimozielone, pierzaste. Kwitnie od lipca do września. Kwiaty są żółtozielone.
  • Dzwonek brzoskwiniolistny – osiąga zwykle 30-80 cm wysokości. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty są białe, różowe lub fioletowe.
  • Goździk kropkowany – dorasta do 10-40 cm wysokości. Kwitnie od czerwca do września. Kwiaty mają różową barwę.

Trawy ozdobne na wrzosowisko

  • Kostrzewa miotlasta – ma 15-20 cm wysokości, tworzy zwarte, gęste kępy zielonych nitkowatych liści.
  • Kostrzewa sina – dorasta do około 30cm wysokości, tworzy kępy długich, sztywnych, niebieskosinych liści.
Przydomowe wrzosowisko. Uprawa wrzosów w ogrodzie
Pozostałe podkategorie