Wrzosy w ogrodzie – uprawa wrzosów. Jak pielęgnować wrzosy

Kwitnące wrzosy zapowiadają jesień. Kwitną obficie i długo, a ich kwiaty mają piękne kolory. Przez pozostałą część roku zdobią otoczenie liśćmi, które u wielu odmian są złote, pomarańczowe lub srebrzyste. Choćby dlatego warto  mieć wrzosy w ogrodzie.

Wrzosy najładniej wyglądają posadzone w dużej grupie, w towarzystwie brzóz i jałowców, czyli roślin, występujących z nimi w naturalnym środowisku. Szczególnie efektowne są wrzosowiska, w których odmiany różniące się zabarwieniem tworzą przenikające się plamy złożone z co najmniej dziesięciu sztuk takich samych roślin. Można je uprawiać na skarpach, w ogrodach skalnych i w pojemnikach, tworząc atrakcyjne aranżacje jesienne.

Wrzosy to krzewinki, co oznacza, że mają wieloletnie zdrewniałe łodygi. Dorastają do 15-60 cm wysokości i tworzą kształtne poduchowate kępy. Ich liście są zimozielone, u różnych odmian bywają cytrynowe, żółte, pomarańczowe albo szare. Niekiedy po pierwszych mrozach zmieniają barwę na intensywnie rudą, czerwoną lub brązową, ale wiosną powracają do pierwotnego koloru. Kwiaty, oprócz wrzosowych, mogą być jasnoróżowe, intensywnie fioletowe, czerwone lub białe, pojedyncze lub pełne. Rozwijają się od sierpnia do października, są miododajne. Nadają się do bukietów, również suchych.

Co lubią wrzosy, czyli warunki uprawy

Stanowisko, na którym rosną wrzosy, powinno być słoneczne i osłonięte od silnego wiatru (zimą mógłby wysuszyć rośliny). Choć w naturze wrzosy porastają nawet piaszczyste wydmy, odmiany ogrodowe wymagają lepszego podłoża – ziemi próchnicznej, przepuszczalnej i dość żyznej o kwaśnym odczynie (pH 3,5-5,5). Nie lubią miejsc podmokłych, w których jesienią i zimą gromadzi się woda. W takich warunkach ich korzenie łatwo gniją. Niewskazana do ich uprawy jest także ciężka ziemia gliniasta. W miejscu, w którym ma powstać wrzosowisko, najlepiej usunąć ją na głębokość 30 cm, nasypać na dno drenaż ze żwiru i wypełnić dół gotowym podłożem dla roślin wrzosowatych lub – wymieszanych w równych częściach – kwaśnym torfem wysokim, przekompostowaną korą i ziemią liściową (zamiast niej można użyć zwykłego kompostu). Jeżeli ziemia na działce jest urodzajna, wystarczy do niej dodać kwaśnego torfu – rozkłada się go mniej więcej 15-centymetrową warstwą i miesza z podłożem.

Rośliny sadzi się w odległości 20-30 cm jedna od drugiej, a następnie ściółkuje rabatę korą. Zapobiegnie ona parowaniu wody z podłoża – wrzosy mają płytki system korzeniowy, więc warto przeciwdziałać szybkiemu przesychaniu wierzchniej warstwy gleby. Kora chroni także korzenie przed mrozem, a rozkładając się, dostarcza próchnicy.

Wrzosy będą ładniejsze, jeżeli zostaną potraktowane szczepionką mikoryzową. Zawiera ona strzępki grzybów żyjących w symbiozie z ich korzeniami. Zaszczepione
rośliny szybciej rosną, są zdrowsze i odporniejsze na mróz oraz suszę. Podobną funkcję pełni garść ziemi przyniesiona z wrzosowiska i sypnięta w ogrodzie między roślinami.

Jak pielęgnować wrzosy

  • Wiosną należy zasilić wrzosy, stosując wieloskładnikowy nawóz mineralny w najniższej dawce zalecanej przez producenta (najlepiej specjalny dla roślin wrzosowatych, ponieważ zakwasza glebę). Rozrzuca się go między roślinami, a następnie wpłukuje w podłoże delikatnym strumieniem wody. Większość preparatów stosuje się 2-3 razy w sezonie (szczegóły dotyczące dawkowania są podane na opakowaniu), a nawozy wolno działające tylko raz – wiosną.

  • Ważnym zabiegiem decydującym o wyglądzie roślin jest przycinanie pędów. Tylko wtedy mają one ładny zwarty pokrój i obficiej kwitną. Wrzosy tnie się w kwietniu, skracając pędy nieco poniżej miejsca, z którego w poprzednim roku wyrastały kwiaty.

  • Latem najważniejsze jest podlewanie, szczególnie w czasie kwitnienia. Wrzosy płytko się korzenią, więc mogą korzystać tylko z wody zgromadzonej w wierzchniej warstwie gleby i choć są odporne na suszę, lepiej rosną i są zdrowsze, jeżeli nie brakuje im wody.

  • Jesienią należy pamiętać o zabezpieczeniu roślin przed mrozem. Nie wszystkie odmiany są równie odporne na zimowe warunki. Mogą cierpieć zwłaszcza pod koniec zimy, gdy słońce grzeje już mocno i pobudza witalne siły rośliny, ale korzenie nie mogą rozpocząć pracy i pobierać wody, bo gleba jest zamarznięta. Może się to zakończyć zasychaniem pędów. Dlatego jesienią, najlepiej po pierwszych przymrozkach, wrzosy należy osłonić iglastymi gałęziami albo włókniną ogrodniczą.

Uprawa wrzosów w pojemnikach

Wrzosy doskonale nadają się do ozdoby tarasów i balkonów aż do późnej jesieni. Przed nadejściem mrozu lepiej je jednak przenieść do ogrodu i zakopać razem z pojemnikiem, a pędy okryć, na przykład iglastymi gałęziami. Jest to najlepszy sposób ich zimowania. Na tarasie mogą pozostać, pod warunkiem że donica, w której rosną, zostanie bardzo dobrze zaizolowana, na przykład słomą (także od spodu), a korony roślin osłonięte. Jeżeli zima jest ciepła albo nadeszła odwilż – trzeba sprawdzić, czy ziemia w donicach nie wyschła i w razie konieczności ją podlać.

Zobacz wideo: Jak rozmnażać wrzosy

Wrzosy w ogrodzie: jak rozmnażać wrzosy

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE