Zakładamy wrzosowisko. Jak zrobić wrzosowisko w ogrodzie

Wrzosowisko w ogrodzie. Polany porośnięte wrzosami kwitnącymi fioletowo należą do najpiękniejszych leśnych widoków. Podobne wrzosowisko możemy mieć we własnym ogrodzie. Jak zrobić wrzosowisko w ogrodzie. Zakładanie wrzosowiska.

Wrzosy w ogrodzie

Wrzosy są zimozielonymi, niskimi krzewinkami. Mogą mieć kwiaty nie tylko jasnofioletowe, ale także białe lub w różnych odcieniach różu – od jasnego do ciemnego wpadającego w czerwień. Rośliny te mają wiele zalet: są łatwe do uprawy; szybko rosną i nadają się do zadarniania dużych powierzchni; kwitną długo i bardzo obficie, od sierpnia do końca września, a więc wtedy, gdy w ogrodzie mało już jest innych kwiatów; są bardzo dekoracyjne także wtedy, gdy nie kwitną – mają bardzo ładny pokrój, a ich liście zależnie od odmiany mogą być ciemno- lub jasnozielone, seledynowoszare, cytrynowe, żółte lub pomarańczowożółte.

Zakładanie wrzosowiska w ogrodzie

Wrzosy w naturalnym środowisku rosną w słonecznych miejscach, w przepuszczalnej, mało urodzajnej, za to kwaśnej glebie (pH 3,5-5). Lubią miejsca suche, w których wiosną i jesienią nie gromadzi się woda. W podmokłej glebie ich korzenie łatwo gniją.
Wrzosy posadzone w zwykłej ogrodowej ziemi przestają rosnąć i zamierają. Dlatego tam, gdzie planujemy wrzosowisko, zdejmujemy warstwę około 15 cm ziemi i rozkładamy kwaśny torf. Rabatę przekopujemy na głębokość szpadla. Można też w szkółkach lub sklepach ogrodniczych kupić specjalne podłoże dla wrzosów.

Wrzosy uprawiane w pojemnikach, a zwykle takie są sprzedawane, możemy przesadzać do ogrodu przez cały sezon, jednak najlepiej robić to we wrześniu, gdy kwitną i widać je w całej okazałości. Rośliny sadzimy w odległości 20-30 cm jedna od drugiej.
Wrzosy najlepiej się czują posadzone w dużych grupach na znacznej przestrzeni. Pojedyncze wrzosy wepchnięte między inne rośliny wyglądają nienaturalnie.
Po posadzeniu rabatę ściółkujemy kilkucentymetrową warstwą kory, co zapobiega szybkiemu przesychaniu gleby. Jest to bardzo ważne, bo wrzosy mają płytki system korzeniowy i korzystają jedynie z wody zgromadzonej w wierzchniej warstwie podłoża.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
marcopolo
|

podpowiedź dla kasha:

Do zakwaszenia ziemi można kupić ziemię w workach o ph 6,5 lub poniżej i wymieszać ją z ziemią na rabacie.

Odczyn ph gleby można zmierzyć phmetrem lub "listkami", które można kupić w sklepach ogrodniczych

51ewa
|

od 4-ch lat mam w swoim ogrodzie wrzosy.co roku wiosną zakwaszam ziemię nawozem do borówek i azalii .rok-rocznie dosypuję kory i przycinam dość nisko .rosną na skraju drzew i krzewów iglastych,w miejscu bardzo nasłonecznionym.ponieważ są bardzo piękne przez cały rok,tej jesieni dokupiłam kolejne nowe odmiany i obsadziłam b.słoneczną rabatę,z którą nie mogłam sobie poradzić .czekam na efekty?

Hania - byd
|

Podobno większość wrzosów jest jednoroczna? Może dlatego co roku niektóre mi wypadają. A ja myślałam , że przemarzły. Nie mam pojęcia jak odróżnić 1 - noroczne od wieloletnich? Może ktoś mi poradzi...

Anonymous
|

Długo eksperementowałam z wrzosami z różnym skutkiem. Jedne mi ginęły, kupowałam nowe. Aż ktoś doświadczony udzielił mi rady, że wrzosy należy oczywiście pielęgnować jak w poradach oraz opryskiwać środkami przeciwrzybobójczymi /zdaje mi się że to fungicydy/. Nie moge teraz podać nazwy, ale opryskiwałam tym samym środkiem róże i wrzosy. Skutek doskonały. Od tej pory nie usechł mi ani jeden krzaczek wrzosu. Pozdrowienia dla wszystkich koleżanek wrzosomanek.

Anonymous
|

aby zadać to pytanie naszemu specjaliście w dziale Zapytaj ogrodnika http://www.wymarzonyogrod.p....
Pozdrawiamy

Anonymous
|

w jaki sposob moge ukwasnic ziemie, gdzie sie posadzi moje wrzosy. i wjaki sposob moge sie dowiedziec jaki poziom kwasu ma moja ziemia???
dziekuje!

ewita
|

skarpa to piekne miejsce dla wrzosów - 7 szt. to bardzo mało, wiec wnioskuję, że i miejsca nie jest zbyt wiele . Proponuje połączyć wrzosy z kosodrzewiną , urozmaici to i podkresli naturalność rabat . Sama mam w planie coś takiego zaaranżować w swoim ogrodzie, na bardzo stromej skarpie .

Anonymous
|

Bardzo lubię wrzosy...właśnie kupiłam i czekaj na wsadzenie ...nie mam pomysłu jak je umiejscowić...czy ładnie będą się prezentowały na niby skalniaku..tzn rabata jest poniędzy dwoma tarasami ziemi..ogród jest na skarpie i tworzy dwa tarasy...proszę o radę mam 7 szt..

bona36
|

Wrzosy są naprawde piękne ale trzeba o nie tak samo dbać jak o każdy inny kwiat czy krzew.

Różyczka
|

Mnie też zawsze po zimie parę wrzosów uschnie ale te młode bo starsze się rozkrzewiają....