W jakiej ziemi sadzić wrzosy? Sadzenie wrzosów w ogrodzie

2017-08-30 10:19
Sadzenie wrzosów
Autor: GettyImages Jeśli ziemia dla wrzosów nie będzie odpowiednia, rosliny te nie będą dobrze rosły i kwitły

Wrzosy to prawdziwa ozdoba jesiennych ogrodów. Zanim posadzimy wrzosy w ogrodzie, trzeba dobrze przygotować dla nich miejsce. Jaką ziemię lubią wrzosy? Sadzenie wrzosów: poradnik.

Kwitnące w jesiennych miesiącach wrzosy tworzą w ogrodzie niezwykłe, barwne plamy, które doskonale ożywiają jesienne rabaty. Aby stworzyć wyjątkową dekorację ogrodu, najlepiej posadzić wrzosy w grupach - wtedy będą tworzyć kolorowe kobierce kwitnących krzewinek. Warto założyć w ogrodzie wrzosowisko złożone z różnych odmian wrzosów o kwiatach w kolorach białym, różowym, fioletowym czy czerwonym.

>>Przeczytaj też: Zakładamy wrzosowisko. Jak zrobić wrzosowisko w ogrodzie

Jednym z podstawowych warunków dobrego wzrostu i obfitego kwitnienia wrzosów jest zapewnienie im właściwego podłoża. Jeśli ziemia dla wrzosów nie będzie odpowiednia, rośliny te nie będą dobrze rosły i kwitły.

Jaką ziemię lubią wrzosy

Ziemia do uprawy wrzosów powinna być przepuszczalna, piaszczysta, raczej sucha. Ale najważniejszy jest odczyn podłoża: ziemia dla wrzosów musi być zdecydowanie kwaśna o pH mieszczącym się w granicach od 3,5 do 4,5. Wrzosy nie będą rosnąć w ziemi zasadowej, wapiennej, ciężkiej, gliniastej i podmokłej. Korzenie wrzosów nie mogą stać w wodzie – jeśli będą zalewane, wtedy rośliny będą chorować, przestaną rosnąć, mogą zamierać.

Zobacz wybrane przez nas produkty:

Miejsce dla wrzosów i przygotowanie podłoża

Przed posadzeniem wrzosów w ogrodzie trzeba starannie przygotować dla nich miejsce. Wrzosy najlepiej rosną na stanowisku dobrze nasłonecznionym, ciepłym i zacisznym. W miejscu, gdzie planujemy posadzić wrzosy, trzeba odpowiednio przygotować ziemię.

>>Przeczytaj też: Jakie odmiany wrzosów wybrać do ogrodu?

Wrzosów nie należy sadzić do zwykłej ziemi, jaka jest w ogrodzie. Trzeba przed posadzeniem przygotować ziemię dla wrzosów. W tym celu najlepiej w miejscu, w którym chcemy posadzić wrzosy, zdjąć wierzchnią warstwę ziemi ogrodowej (około 15 cm), rozłożyć w to miejsce kwaśny torf i przekopać na głębokość szpadla. Można także do sadzenia wrzosów użyć specjalnych podłoży dla wrzosów, dostępnych w sprzedaży w sklepach i centrach ogrodniczych. Jeśli ziemia w ogrodzie jest nieprzepuszczalna, dodatkowo trzeba wykonać drenaż w miejscu, gdzie będziemy sadzić wrzosy.

Wrzosowisko: ogród pełen wrzosów [WIDEO]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE