Jak i kiedy rozmnażać wrzosy? Jak sadzić wrzosy, by sadzonki się przyjęły?

2023-08-18 8:27

Rozmnażanie wrzosów wcale nie jest takie trudne, jak się wydaje. Zamiast kupować co roku nowe wrzosy, spróbujcie je rozmnożyć samodzielnie. Ważny jest termin pobierania sadzonek i to jakie fragmenty pędów nadają się na sadzonki. Dowiedz się, jak rozmnożyć wrzosy.

Wrzosy
Autor: GettyImages Wrzosy można rozmnożyć samodzielnie

Spis treści

  1. Rozmnażanie wrzosów przez sadzonki pędowe
  2. Jak wygląda przygotowanie sadzonek wrzosów do ukorzenienia?
  3. Jak poznać, że sadzonka wrzosu się ukorzeniła?
  4. Rozmnażanie wrzosów przez odkłady
  5. Rozmnażanie wrzosów przez podział roślin

Bajecznie wyglądające wrzosowisko wypełnione krzewinkami wrzosów to marzenie niejednego właściciela ogrodu. Ale jeśli chcielibyśmy, żeby nasze wrzosowe łany były spore, potrzebujemy na to większej liczby roślin. A to wiąże się ze sporym wydatkiem. Alternatywą jest samodzielne rozmnożenie wrzosów. Jak i kiedy się do tego zabrać? Mamy wskazówki!

Warto wiedzieć, że żeby nowe wrzosy były takie same, jak ta od której pochodzą (tzw. rośliny matecznej) należy wrzosy rozmnażać wegetatywnie. Tylko wtedy nowo pozyskane rośliny powtórzą cechy rośliny matecznej i będą wyglądały podobnie jak ona (np. będą miały ten sam kolor kwiatów).

Rozmnażanie wrzosów przez sadzonki pędowe

Najłatwiejszym i chyba najczęściej stosowanym sposobem jest rozmnażanie wrzosów przez ukorzenianie półzdrewniałych sadzonek pędowych.

Sadzonki wrzosów najlepiej pozyskiwać w sierpniu, zanim jeszcze rośliny zakwitną.

Jak wygląda przygotowanie sadzonek wrzosów do ukorzenienia?

Z jednej lub kilku roślin matecznych (w zależności od tego jakie wrzosy chcemy rozmnożyć) wybieramy ładne, zdrowe, półzdrewniałe pędy. Ucinamy kawałek pędu długości 6-8 cm, odcinamy jego górną część (tę, która jest najmniej zdrewniała), obsmykujemy dół pędu z liści (czyli po prostu usuwamy palcami listki) - w ten sposób przygotowaliśmy gotową do ukorzenienia sadzonkę.

Tak pozyskane sadzonki umieszczamy na głębokość około 1 cm w skrzyneczkach lub wielodoniczkach wypełnionych lekko wilgotnym, kwaśnym i przepuszczalnym podłożem (może to być mieszanina torfu i gruboziarnistego piasku w stosunku 3:1). Przed włożeniem sadzonki do podłoża warto zanurzyć jej dolną część w ukorzeniaczu, który przyspieszy i ułatwi ukorzenienie sadzonki.

Ważne jest, by przez cały okres ukorzeniania (który trwa około miesiąca), zapewnić sadzonkom wysoką wilgotność powietrza oraz podłoża. Aby utrzymać odpowiednie dla ukorzeniania się sadzonek warunki, można skrzyneczki osłonić np. folią, ale koniecznie w ten sposób, aby osłona nie dotykała bezpośrednio roślin. Należy również zadbać o dobrą wentylację powietrza i wietrzyć sadzonki (odsłaniając co jakiś czas folię), ponieważ rośliny pod folią przy dużej wilgotności są podatne na choroby grzybowe. Dlatego nie wolno zraszać wodą sadzonek, a jedynie podlewać podłoże!

Przez zimę sadzonki należy przechować w widnym pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem, pamiętając o ich podlewaniu. Do ogrodu wysadzamy dopiero wiosną.

Zobacz piękne wrzosy w galerii zdjęć

warto wiedzieć

Jak poznać, że sadzonka wrzosu się ukorzeniła?

Gdy na sadzonce pojawią się nowe przyrosty to znak, że się przyjęła, czyli ukorzeniła i prawidłowo rozwija. Aby nowe rośliny ładnie się rozkrzewiły, warto uszczykiwać ich wierzchołki.

Rozmnażanie wrzosów przez odkłady

Innym, bardzo łatwym sposobem jest rozmnażanie wrzosów przez odkłady poziome. Odpowiednim terminem na przygotowanie odkładów wrzosów są miesiące letnie.

Metoda ta polega na ukorzenianiu pędów bez oddzielania ich od rośliny matecznej. W tym celu należy położyć w płytkim dołku wykopanym w ziemi pęd odgięty od rośliny matecznej i zasypać go ziemią. Umocowanie pędu specjalnie wygiętymi w kształcie litery U kawałkami drutu, zabezpieczy przygięty pęd przed wydostaniem się na powierzchnię (tak dzieje się na przykład gdy sprężysty pęd umieścimy w zbyt płytkim dołku). Jesienią, gdy pęd wytworzy własne korzenie, odcina się go od rośliny matecznej i sadzi na miejsce, które dla niego przeznaczyliśmy.

Wrzosy
Autor: GettyImages Łatwym sposobem rozmnażania wrzosów jest podział roślin

Rozmnażanie wrzosów przez podział roślin

Jest jeszcze jeden łatwy sposób rozmnażania wrzosów: przez podział rośliny. Tak rozmnaża się przede wszystkim rozrośnięte egzemplarze. W tym celu należy wykopać wrzos i podzielić ostrym narzędziem na dwie lub więcej części, dbając o to, aby każda z nich miała dobrze rozwinięte korzenie. Poszczególne części sadzimy od razu do gruntu na miejsce stałe, na taka samą głębokość, na jakiej rósł wrzos przed podziałem. Najlepszym terminem na dzielenie wrzosów jest późna jesień lub wczesna wiosna.

Przeczytaj też:

Wrzosy w ogrodzie: jak rozmnażać wrzosy

QUIZ Co wiesz o jesieni?

Pytanie 1 z 10
Kiedy zaczyna się kalendarzowa jesień?