Ukorzeniacze roślin - co to jest, jak działają, jak stosować, jaki wybrać?

2021-02-12 10:58
Ukorzeniacz do roślin
Autor: GettyImages Ukorzeniacz to preparat, który zawiera syntetyczne hormony roślinne - auksyny, wspomagające wytworzenie korzeni u roślinnych sadzonek zielonych, półzdrewniałych i zdrewniałych

Ukorzeniacze roślin to preparaty, dzięki którym sadzonki roślin szybciej się ukorzeniają. Ukorzeniacze pobudzają i przyspieszają wytwarzanie korzeni. Jak wybrać i stosować ukorzeniacze roślin?

Czym są i jak działają ukorzeniacze roślin?

Różnego rodzaju preparaty, nazywane ukorzeniaczami roślin, wspomagają powstawanie i rozwój systemu korzeniowego roślin. Zawierają one hormony roślinne zwane auksynami, które między innymi wpływają właśnie na pobudzenie wytwarzania korzeni roślin i ich przyrost. Najczęściej stosowanymi i znanymi auksynami są: kwas indolilooctowy, kwas naftylooctowy, kwas indolilomasłowy. Oprócz hormonów, ukorzeniacze zawierają inne pożyteczne substancje, np. środki grzybobójcze, mikroelementy czy witaminy i minerały ułatwiające wzrost roślin.

W sprzedaży spotkać można ukorzeniacze w różnych formach - najczęściej w postaci proszku, pudru, żelu lub rozpuszczalnych w wodzie tabletek. Można oczywiście ukorzenić sadzonki pobrane z rosnących roślin bez zastosowania ukorzeniaczy, ale przy ich pomocy proces ukorzeniania przebiegnie szybciej – szczególnie w przypadku trudniej ukorzeniających się sadzonek. Ponadto, samodzielne ukorzenianie, to nie tylko satysfakcja, ale też oszczędność, ponieważ gotowe sadzonki to zwykle niemały wydatek.

Rozmnażanie drzew i krzewów przez sadzonki zielne i półzdrewniałe >>>

Ukorzeniacz do roślin
Autor: GettyImages Zanim zabierzemy się do ukorzeniania, musimy dobrać odpowiedni preparat ukorzeniający - w zależności od stopnia zdrewnienia sadzonek

Jak dobrać ukorzeniacz do sadzonki?

Zwykle wyróżniamy trzy podstawowe typy sadzonek pobieranych z roślin:

  • sadzonki półzdrewniałe – pobiera się gdy pędy są jeszcze młode i zielone ale u nasady zaczynają brązowieć (drewnieć). Zwykle tą metodą rozmnaża się np. zimozielone krzewów liściaste, a także hortensję, lilaka, wrzosy, forsycję, irgi, pigwowce, tawuły oraz jaśminowce i krzewuszki.

Zanim zabierzemy się do ukorzeniania, musimy dobrać odpowiedni preparat ukorzeniający - w zależności od stopnia zdrewnienia sadzonek.

Ukorzeniacze mają ogólnie przyjęte symbole, dzięki którym łatwo dobrać je do odpowiedniej sadzonki. Wyróżnia się:

a) ukorzeniacz typu A - do sadzonek półzdrewniałych (stosowany w przypadku trudno korzeniących się sadzonek, w szczególności do ukorzeniania hortensji, róż, różaneczników, a także cyprysików i jałowców);

b) ukorzeniacz typu B - do sadzonek zielnych;

c) ukorzeniacz typu AB - do sadzonek zdrewniałych (zalecany przy ukorzenieniu sadzonek półzdrewniałych i zdrewniałych np. cisów i świerków, a także berberysu, forsycji, jaśminowca, magnolii, wierzby).

Czasem można także spotkać w sprzedaży preparaty opatrzone innymi oznaczeniami, np. ukorzeniacz Z (do sadzonek zielnych), ukorzeniacz PD (do sadzonek półzdrewniałych) oraz ukorzeniacz D (do sadzonek zdrewniałych).

Ukorzenianie sadzonek. Rozmnażanie roślin doniczkowych przez sadzonki ukorzeniane w wodzie >>>

Jak stosuje się ukorzeniacze?

Najczęściej spotkamy w sprzedaży ukorzeniacze różnych producentów w formie proszku lub pudru, w którym zanurza się zwilżoną wcześniej podstawę sadzonki. Nadmiar proszku należy otrząsnąć, a następnie umieścić sadzonkę w przygotowanym podłożu. Aby preparat nie starł się z sadzonki podczas umieszczania sadzonki w podłożu, warto wcześniej przygotować otwory w ziemi. W przypadku zastosowania ukorzeniaczy w formie żelu lub płynnych roztworów, analogicznie namaczamy w nich końcówki sadzonki przed sadzeniem.

Należy brać pod uwagę fakt, że samo użycie ukorzeniacza nie gwarantuje sukcesu w ukorzenianiu. Sadzonki wymagają dodatkowo innych niezbędnych czynników, a przede wszystkim zapewnienia optymalnych warunków dla wzrostu, takich jak temperatura, wilgotność oraz cieniowanie.

Przeczytaj tez: Jak zrobić sadzonki cisa. Rozmnażanie cisów przez sadzonki >>>

Ukorzeniacz zawsze stosujemy ostrożnie – najlepiej w rękawicach ochronnych oraz z dala od dzieci. Preparatem należy pokrywać jedynie podziemny fragment sadzonki, bo w przeciwnym razie może dojść do deformacji lub zamierania nadziemnej części rośliny.

Zobacz galerię: Jak zrobić sadzonki pelargonii wykorzystując ukorzeniacz

Rozmnażanie wrzosów poprzez ukorzenianie sadzonek
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE