Rozmnażanie bluszczu: jak i kiedy rozmnożyć bluszcz?

2008-11-13 1:00 Elżbieta Borkowska-Gorączko

Jak rozmnożyć bluszcz i jakie są jego wymagania co do gleby?

Bluszcz (łac. Hedera helix) łatwo można rozmnożyć przez sadzonki wierzchołkowe. Tniemy szczytowe fragmenty pędów (około 10 cm), usuwamy dolne liście i tak przycięte sadzonki wkładamy po kilka do doniczek wypełnionych mieszanką trzech części żyznej ziemi ogrodowej z jedną częścią piasku.
Doniczki z podlanymi i przykrytymi folią sadzonkami ustawiamy w domu na parapecie okna lub w inspekcie. Gdy ukorzenią się (po 3-4 tygodniach), zdejmujemy folię.

Kiedy pobierać sadzonki bluszczu

Sadzonki najlepiej robić wiosną (w kwietniu i maju), bo wtedy młode rośliny zdążą przez lato urosnąć i we wrześniu można je będzie posadzić w ogrodzie. Młode bluszcze są wrażliwe na mróz, dlatego na zimę muszą być okryte. Można w tym celu użyć świerkowych gałęzi.


Własny bluszcz możemy także uzyskać w inny sposób. Ponieważ płożące się po ziemi pędy bardzo łatwo się ukorzeniają, wystarczy je odciąć od rośliny matecznej i posadzić w donicy, aby podrosły. Pędy, które się wspinają po podporze, możemy przygiąć do gruntu i przysypać ziemią – wkrótce wypuszczą korzenie.
Bluszcze nie lubią przesadzania. Warto o tym pamiętać i przenosić ukorzenione sadzonki na nowe miejsce z bryłą ziemi.
Bluszcz toleruje różne gleby, ale najlepiej rośnie w ziemi próchnicznej, żyznej i wilgotnej. Odczyn gleby powinien być obojętny, ale roślina ta dobrze rośnie także na glebach wapiennych (pH 8,0).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Anonymous
|

proponujemy zadać to pytanie naszym specjalistom w dziale Zapytaj ogrodnika http://www.wymarzonyogrod.p...
Pozdrawiamy

EDyta
|

mam pytanie czy bluszcz można sadzic w doniczkach ?? na zewnątrz bo chodzi mi by opleśc pergole ale nie mam możliwości wsadzenia ich tylko postawienie donic

jawa
|

Poradzcie, jak ciąć klematisy. Przez wiele lat ciełm wszystkie wiosną przy ziemi, bo w ogole nie miałam świadomości, że sa takie, ktorych sie tak nie tnie... Różnie rosły, np Jan Paweł od o. Frączaka b ył wiele lat ładny, ale teraz mu przeszło ; obok posadziłm różę, może poczuł sie spostponowany? Na pewno nie dojdę, który z moich klematisów jest taki, a nie inny, więc nie wiem jak go ciąć. Może ktoś wie, jak je odóżniac o tej porze roku? tzn, czy jest jakaś łatwa do zrozumienia zasada, który klematis tnie się wiosną, a który nie?

Aneczka
|

Z tego co wiem róże najlepiej rozmnażać w sierpniu. Odcinamy gałązkę najlepiej z trzema liśćmi niekoniecznie z wierzchołka, zanurzamy w ukorzeniaczu i sadzimy do ziemi. Na wiosnę powinny się przyjąć. Takie sadzonki nie mają dzikich odrostów.
Pozdrawiam :)

a
|

chciałabym sie dowiedzieć jak rozmnażac róże lub jak z róż zbierać nasiona

irenaa1724
|

2lata temu posadziłam dwa .po zimie jeden zmarz ale drugi pięknie się rozrasta ma duzo nowych przyrostów .jak myślicie czy tej zimy mi nie zmarznie?

liwa
|

W swoim ogrodzie mam przepiękny bluszcz,który zarasta całą ścianę domu.Wykopałam mnóstwo sadzonek już z korzeniami i zasadzilam w zeszłym roku przy płocie i uschniętym drzewie.Myślałam ,że się nie przyjmie ale teraz na wiosnę widzę już nowe odnogi.Mam także dwa rodzaje winobluszczu,któremu także bardzo pasuje mój ogród.Nie wiem dlaczego właśnie bluszcz i winobluszcz tak rosną a wszelkie odmiany powojników nie chcą.

ralph
|

Ja podobnie (przez ukorzenione pędy) rozmnażam forsycję i trzmielinę .

asia
|

czy można tego bluszcza uprawiać w doniczce cały rok na balkonie? czy korzenie nie przemarzną?

ala
|

nie zginie,po przekwitnieciu przytnij pęd kwiatowy jak zdrewnieje,pamietaj o umiarze wody i slonca,zakwitnie za rok,mój kwitnie zawsze kolo maja(juz puszcza ped)za to drugi ma 3 lata i nigdy nie zakwitl ponownie,ale czekam cierpliwie,pozdrawiam