Rozmnażanie bluszczu - jak i kiedy rozmnożyć bluszcz?

2020-05-14 11:00

Rozmnażanie bluszczu nie jest trudne! Bluszcz pospolity to jedno z najpopularniejszych pnączy spotykanych w ogrodach. Jeśli chcemy uzyskać nowe rośliny, możemy samodzielnie rozmnożyć bluszcz. Wyjaśniamy, kiedy i jak rozmnożyć bluszcz.

Rozmnażanie bluszczu przez sadzonki wierzchołkowe

Bluszcz pospolity (łac. Hedera helix) łatwo można rozmnożyć przez sadzonki wierzchołkowe. Tniemy szczytowe fragmenty pędów (około 10 cm), usuwamy dolne liście i tak przycięte sadzonki wkładamy po kilka do doniczek wypełnionych mieszanką trzech części żyznej ziemi ogrodowej z jedną częścią piasku. Doniczki z podlanymi i przykrytymi folią sadzonkami ustawiamy w domu na parapecie okna lub w inspekcie. Gdy ukorzenią się (po 3-4 tygodniach), zdejmujemy folię.

Kiedy pobierać sadzonki bluszczu?

Sadzonki najlepiej robić wiosną (w kwietniu i maju), bo wtedy młode rośliny zdążą przez lato urosnąć i we wrześniu można je będzie posadzić w ogrodzie. Młode bluszcze są wrażliwe na mróz, dlatego na zimę muszą być okryte. Można w tym celu użyć świerkowych gałęzi.

Rozmnażanie bluszczu przez sadzonki pędowe

Własny bluszcz możemy także uzyskać w inny sposób. Ponieważ płożące się po ziemi pędy bardzo łatwo się ukorzeniają, wystarczy je odciąć od rośliny matecznej i posadzić w donicy, aby podrosły. Pędy, które się wspinają po podporze, możemy przygiąć do gruntu i przysypać ziemią – wkrótce wypuszczą korzenie. Bluszcze nie lubią przesadzania. Warto o tym pamiętać i przenosić ukorzenione sadzonki na nowe miejsce z bryłą ziemi.

Rozmnażanie drzew i krzewów przez sadzonki zielne i półzdrewniałe >>>

W jaką glebę sadzić bluszcz?

Bluszcz toleruje różne gleby, ale najlepiej rośnie w ziemi próchnicznej, żyznej i wilgotnej. Odczyn gleby powinien być obojętny, ale roślina ta dobrze rośnie także na glebach wapiennych (pH 8,0).

Przeczytaj też:

Pnącza w ogrodzie
Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 1363
Autor: archiwum muratordom Sadzonki wierzchołkowe
Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 1363
Autor: archiwum muratordom Odcięte pędy płożące bardzo łatwo ukorzenić
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE