Rozmnażanie bluszczu - jak i kiedy rozmnożyć bluszcz?

2020-05-14 11:00

Rozmnażanie bluszczu nie jest trudne! Bluszcz pospolity to jedno z najpopularniejszych pnączy spotykanych w ogrodach. Jeśli chcemy uzyskać nowe rośliny, możemy samodzielnie rozmnożyć bluszcz. Wyjaśniamy, kiedy i jak rozmnożyć bluszcz.

Rozmnażanie bluszczu przez sadzonki wierzchołkowe

Bluszcz pospolity (łac. Hedera helix) łatwo można rozmnożyć przez sadzonki wierzchołkowe. Tniemy szczytowe fragmenty pędów (około 10 cm), usuwamy dolne liście i tak przycięte sadzonki wkładamy po kilka do doniczek wypełnionych mieszanką trzech części żyznej ziemi ogrodowej z jedną częścią piasku. Doniczki z podlanymi i przykrytymi folią sadzonkami ustawiamy w domu na parapecie okna lub w inspekcie. Gdy ukorzenią się (po 3-4 tygodniach), zdejmujemy folię.

Kiedy pobierać sadzonki bluszczu?

Sadzonki najlepiej robić wiosną (w kwietniu i maju), bo wtedy młode rośliny zdążą przez lato urosnąć i we wrześniu można je będzie posadzić w ogrodzie. Młode bluszcze są wrażliwe na mróz, dlatego na zimę muszą być okryte. Można w tym celu użyć świerkowych gałęzi.

Rozmnażanie bluszczu przez sadzonki pędowe

Własny bluszcz możemy także uzyskać w inny sposób. Ponieważ płożące się po ziemi pędy bardzo łatwo się ukorzeniają, wystarczy je odciąć od rośliny matecznej i posadzić w donicy, aby podrosły. Pędy, które się wspinają po podporze, możemy przygiąć do gruntu i przysypać ziemią – wkrótce wypuszczą korzenie. Bluszcze nie lubią przesadzania. Warto o tym pamiętać i przenosić ukorzenione sadzonki na nowe miejsce z bryłą ziemi.

Rozmnażanie drzew i krzewów przez sadzonki zielne i półzdrewniałe >>>

W jaką glebę sadzić bluszcz?

Bluszcz toleruje różne gleby, ale najlepiej rośnie w ziemi próchnicznej, żyznej i wilgotnej. Odczyn gleby powinien być obojętny, ale roślina ta dobrze rośnie także na glebach wapiennych (pH 8,0).

Przeczytaj też:

Pnącza w ogrodzie
Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 1363
Autor: archiwum muratordom Sadzonki wierzchołkowe
Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 1363
Autor: archiwum muratordom Odcięte pędy płożące bardzo łatwo ukorzenić
Sonda
Jak wybierasz rośliny do swojego ogrodu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.