Rozmnażanie bluszczu: jak i kiedy rozmnożyć bluszcz?

Bluszcz pospolity jo jedno z najpopularniejszych pnączy spotykanych w naszych ogrodach. Jeśli chcemy uzyskać nowe rośliny, możemy samodzielnie rozmnożyć bluszcz. Podpowiadamy kiedy i jak Jak rozmnożyć bluszcz. Rozmnażanie bluszczu nie jest trudne!

Rozmnażanie bluszczu przez sadzonki wierzchołkowe

Bluszcz pospolity (łac. Hedera helix) łatwo można rozmnożyć przez sadzonki wierzchołkowe. Tniemy szczytowe fragmenty pędów (około 10 cm), usuwamy dolne liście i tak przycięte sadzonki wkładamy po kilka do doniczek wypełnionych mieszanką trzech części żyznej ziemi ogrodowej z jedną częścią piasku.
Doniczki z podlanymi i przykrytymi folią sadzonkami ustawiamy w domu na parapecie okna lub w inspekcie. Gdy ukorzenią się (po 3-4 tygodniach), zdejmujemy folię.

Kiedy pobierać sadzonki bluszczu

Sadzonki najlepiej robić wiosną (w kwietniu i maju), bo wtedy młode rośliny zdążą przez lato urosnąć i we wrześniu można je będzie posadzić w ogrodzie. Młode bluszcze są wrażliwe na mróz, dlatego na zimę muszą być okryte. Można w tym celu użyć świerkowych gałęzi.

Rozmnażanie bluszczu przez sadzonki pędowe

Własny bluszcz możemy także uzyskać w inny sposób. Ponieważ płożące się po ziemi pędy bardzo łatwo się ukorzeniają, wystarczy je odciąć od rośliny matecznej i posadzić w donicy, aby podrosły. Pędy, które się wspinają po podporze, możemy przygiąć do gruntu i przysypać ziemią – wkrótce wypuszczą korzenie.
Bluszcze nie lubią przesadzania. Warto o tym pamiętać i przenosić ukorzenione sadzonki na nowe miejsce z bryłą ziemi.

Rozmnażanie drzew i krzewów przez sadzonki zielne i półzdrewniałe >>>

W jaką glebę sadzić bluszcz?

Bluszcz toleruje różne gleby, ale najlepiej rośnie w ziemi próchnicznej, żyznej i wilgotnej. Odczyn gleby powinien być obojętny, ale roślina ta dobrze rośnie także na glebach wapiennych (pH 8,0).

Przeczytaj też:

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 1363
Autor: archiwum muratordom Sadzonki wierzchołkowe
Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 1363
Autor: archiwum muratordom Odcięte pędy płożące bardzo łatwo ukorzenić
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Witold Szwedkowski
|

Artykuł o rozmnażaniu bluszczu, a komentarze o clematisach, różach, storczykach, winobluszczu... Ludzie, miejcie trochę litości.

Anonymous
|

proponujemy zadać to pytanie naszym specjalistom w dziale Zapytaj ogrodnika http://www.wymarzonyogrod.p...
Pozdrawiamy

EDyta
|

mam pytanie czy bluszcz można sadzic w doniczkach ?? na zewnątrz bo chodzi mi by opleśc pergole ale nie mam możliwości wsadzenia ich tylko postawienie donic

jawa
|

Poradzcie, jak ciąć klematisy. Przez wiele lat ciełm wszystkie wiosną przy ziemi, bo w ogole nie miałam świadomości, że sa takie, ktorych sie tak nie tnie... Różnie rosły, np Jan Paweł od o. Frączaka b ył wiele lat ładny, ale teraz mu przeszło ; obok posadziłm różę, może poczuł sie spostponowany? Na pewno nie dojdę, który z moich klematisów jest taki, a nie inny, więc nie wiem jak go ciąć. Może ktoś wie, jak je odóżniac o tej porze roku? tzn, czy jest jakaś łatwa do zrozumienia zasada, który klematis tnie się wiosną, a który nie?

Aneczka
|

Z tego co wiem róże najlepiej rozmnażać w sierpniu. Odcinamy gałązkę najlepiej z trzema liśćmi niekoniecznie z wierzchołka, zanurzamy w ukorzeniaczu i sadzimy do ziemi. Na wiosnę powinny się przyjąć. Takie sadzonki nie mają dzikich odrostów.
Pozdrawiam :)

a
|

chciałabym sie dowiedzieć jak rozmnażac róże lub jak z róż zbierać nasiona

irenaa1724
|

2lata temu posadziłam dwa .po zimie jeden zmarz ale drugi pięknie się rozrasta ma duzo nowych przyrostów .jak myślicie czy tej zimy mi nie zmarznie?

liwa
|

W swoim ogrodzie mam przepiękny bluszcz,który zarasta całą ścianę domu.Wykopałam mnóstwo sadzonek już z korzeniami i zasadzilam w zeszłym roku przy płocie i uschniętym drzewie.Myślałam ,że się nie przyjmie ale teraz na wiosnę widzę już nowe odnogi.Mam także dwa rodzaje winobluszczu,któremu także bardzo pasuje mój ogród.Nie wiem dlaczego właśnie bluszcz i winobluszcz tak rosną a wszelkie odmiany powojników nie chcą.

ralph
|

Ja podobnie (przez ukorzenione pędy) rozmnażam forsycję i trzmielinę .

asia
|

czy można tego bluszcza uprawiać w doniczce cały rok na balkonie? czy korzenie nie przemarzną?