Jak zrobić sadzonki cisa - rozmnażanie cisów przez sadzonki

2020-10-16 7:43
Rozmnażanie cisów
Autor: GettyImages Najlepszym i najczęściej praktykowanym sposobem rozmnażania cisów jest sadzonkowanie

Sadzonki cisa możemy przygotować samodzielnie. Musimy tylko uzbroić się w cierpliwość, bo cis ukorzenia się równie wolno, jak wolno rośnie. Poradnik: rozmnażanie cisów przez sadzonki.

Cisy to popularne iglaki chętnie sadzone w ogrodach. Mają wiele zalet: są zimozielone, więc zdobią ogród nie tylko w sezonie; rosną wolno, dlatego polecane są do małych ogrodów; znakomicie znoszą cięcie, co powoduje, że doskonale nadają się na formowane żywopłoty i roślinne rzeźby.

Cisy w sposób naturalny rozmnażają się z nasion rozsiewanych przez ptaki zjadające miękkie czerwone owoce cisa. Najlepszym i najczęściej praktykowanym sposobem rozmnażania cisów jest jednak sadzonkowanie. Metoda ta zapewnia zachowanie przez potomstwo cech rośliny matecznej (m.in. pokroju, barwy igieł, rozmiaru – co jest istotne w przypadku odmian), z której pobrano sadzonki. Podpowiadamy, jak zrobić sadzonki cisa.

Kiedy i jak pobierać sadzonki cisa do rozmnażania

Zabierając się za rozmnażanie cisów przez sadzonki musimy być cierpliwi, ponieważ sadzonki cisa ukorzeniają się dużo wolniej, niż sadzonki innych roślin iglastych – może to trwać nawet rok! A do tego sadzonki z cisa słabo się przyjmują – tym większa satysfakcja, gdy uda nam się samodzielnie wyhodować nowe rośliny!

Najlepszym okresem pobierania sadzonek z cisów jest czas spoczynku rośliny, czyli okres od października, kiedy krzewy zakończyły już wzrost, a ich pędy zdrewniały.

Z cisów o pokroju krzaczastym sadzonki pobieramy z pędów bocznych, odrywając je z tzw. piętką. Natomiast z cisów o pokroju kolumnowym sadzonki pobieramy z rosnących pionowo pędów wierzchołkowych, ścinając je sekatorem lub ostrym nożem.

Na sadzonki wybieramy pędy tegoroczne, półzdrewniałe, bez oznak chorób i żerowania szkodników, długości 10 cm (jeśli są dłuższe, przycinamy wierzchołek).

Ukorzenianie sadzonek cisa

  1. Pobrane fragmenty pędów oczyszczamy w dolnej części z igieł.
  2. Końcówki pędów i zanurzamy w ukorzeniaczu do roślin iglastych (przeznaczonym do sadzonek zdrewniałych i półzdrewniałych) i preparacie przeciwgrzybowym (można też opryskać sadzonki fungicydem).
  3. Umieszczamy sadzonki w wilgotnym (ale nie mokrym) podłożu (najlepsza będzie mieszanina torfu kwaśnego oraz piasku, kory lub perlitu w stosunku 1:1), każdą w oddzielnym otworze.
  4. Delikatnie dociskamy ziemię do pędu.
  5. Sadzonki nakrywamy folią, aby podwyższyć wilgotność powietrza.
  6. Pojemniki z sadzonkami ustawiamy w inspekcie, tunelu foliowym albo nieogrzewanej szklarni.
  7. Nie wolno zapominać o regularnym podlewaniu podłoża, tak aby nie dopuścić do jego przesuszenia oraz o osłanianiu sadzonek przed ostrymi promieniami słońca (np. cieniówką).
  8. Przed nadejściem mrozów sadzonki przenosimy do jasnego pomieszczenia, w którym temperatura wynosi około 17 st. C, pamiętamy o podlewaniu.
  9. Wiosną sadzonki przesadzamy do osobnych doniczek i przenosimy z powrotem do inspektu, tunelu lub szklarni.
  10. Jesienią sadzimy ukorzenione sadzonki do gruntu.

>>Przeczytaj też: Jak rozmnażać tuje: rozmnażanie tui z sadzonek. Radzimy, jak zrobić sadzonki tui

Iglaki w ogrodzie - kompozycje z iglaków
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE