Jak zrobić sadzonki cisa - rozmnażanie cisów przez sadzonki
Sadzonki cisa możemy przygotować samodzielnie. Musimy tylko uzbroić się w cierpliwość, bo cis ukorzenia się równie wolno, jak wolno rośnie. Poradnik: rozmnażanie cisów przez sadzonki.
Cisy to popularne iglaki chętnie sadzone w ogrodach. Mają wiele zalet: są zimozielone, więc zdobią ogród nie tylko w sezonie; rosną wolno, dlatego polecane są do małych ogrodów; znakomicie znoszą cięcie, co powoduje, że doskonale nadają się na formowane żywopłoty i roślinne rzeźby.
Cisy w sposób naturalny rozmnażają się z nasion rozsiewanych przez ptaki zjadające miękkie czerwone owoce cisa. Najlepszym i najczęściej praktykowanym sposobem rozmnażania cisów jest jednak sadzonkowanie. Metoda ta zapewnia zachowanie przez potomstwo cech rośliny matecznej (m.in. pokroju, barwy igieł, rozmiaru – co jest istotne w przypadku odmian), z której pobrano sadzonki. Podpowiadamy, jak zrobić sadzonki cisa.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Najlepszym okresem pobierania sadzonek z cisów jest czas spoczynku rośliny
Kiedy i jak pobierać sadzonki cisa do rozmnażania
Zabierając się za rozmnażanie cisów przez sadzonki musimy być cierpliwi, ponieważ sadzonki cisa ukorzeniają się dużo wolniej, niż sadzonki innych roślin iglastych – może to trwać nawet rok! A do tego sadzonki z cisa słabo się przyjmują – tym większa satysfakcja, gdy uda nam się samodzielnie wyhodować nowe rośliny!
Najlepszym okresem pobierania sadzonek z cisów jest czas spoczynku rośliny, czyli okres od października, kiedy krzewy zakończyły już wzrost, a ich pędy zdrewniały.
Z cisów o pokroju krzaczastym sadzonki pobieramy z pędów bocznych, odrywając je z tzw. piętką. Natomiast z cisów o pokroju kolumnowym sadzonki pobieramy z rosnących pionowo pędów wierzchołkowych, ścinając je sekatorem lub ostrym nożem.
Na sadzonki wybieramy pędy tegoroczne, półzdrewniałe, bez oznak chorób i żerowania szkodników, długości 10 cm (jeśli są dłuższe, przycinamy wierzchołek).
Ukorzenianie sadzonek cisa
- Pobrane fragmenty pędów oczyszczamy w dolnej części z igieł.
- Końcówki pędów i zanurzamy w ukorzeniaczu do roślin iglastych (przeznaczonym do sadzonek zdrewniałych i półzdrewniałych) i preparacie przeciwgrzybowym (można też opryskać sadzonki fungicydem).
- Umieszczamy sadzonki w wilgotnym (ale nie mokrym) podłożu (najlepsza będzie mieszanina torfu kwaśnego oraz piasku, kory lub perlitu w stosunku 1:1), każdą w oddzielnym otworze.
- Delikatnie dociskamy ziemię do pędu.
- Sadzonki nakrywamy folią, aby podwyższyć wilgotność powietrza.
- Pojemniki z sadzonkami ustawiamy w inspekcie, tunelu foliowym albo nieogrzewanej szklarni.
- Nie wolno zapominać o regularnym podlewaniu podłoża, tak aby nie dopuścić do jego przesuszenia oraz o osłanianiu sadzonek przed ostrymi promieniami słońca (np. cieniówką).
- Przed nadejściem mrozów sadzonki przenosimy do jasnego pomieszczenia, w którym temperatura wynosi około 17 st. C, pamiętamy o podlewaniu.
- Wiosną sadzonki przesadzamy do osobnych doniczek i przenosimy z powrotem do inspektu, tunelu lub szklarni.
- Jesienią sadzimy ukorzenione sadzonki do gruntu.
>>Przeczytaj też: Jak rozmnażać tuje: rozmnażanie tui z sadzonek. Radzimy, jak zrobić sadzonki tui