Pęcherznica kalinolistna – najpiękniejsze odmiany pęcherznicy do uprawy w ogrodzie

2015-03-25 12:01 Katarzyna Józefowicz

Pęcherznica kalinolistna to jeden z najczęściej sadzonych w ogrodach liściastych krzewów ozdobnych.Poznaj najpiękniejsze odmiany pęcherznicy kalinolistnej polecane do uprawy w ogrodzie.

Pęcherznica kalinolistna to krzew dekoracyjny, uniwersalny i mało wymagający. Ze względu na wzrastającą popularność warto poznać najpiękniejsze odmiany pęcherznicy kalinolistnej polecane do uprawy w ogrodzie. Do niedawna w handlu dostępne były jedynie dwie odmiany pęcherznicy kalinolistnej: ‘Luteus’ i ‘Diabolo’. Obecnie jednak można znaleźć ich już znacznie więcej.

>>Przeczytaj też: Jakie krzewy ozdobne wybrać do ogrodu? Krzewy o pięknych kwiatach i liściach

 

Odmiany pęcherznicy kalinolistnej

 • Mimo różnorodności odmianowej, w ogrodach nadal królują dwie najbardziej znane odmiany pęcherznicy kalinolistnej: ‘Luteus’ – o żółtozielonych liściach i białych kwiatach oraz ‘Diabolo’ – o białych kwiatach i czerwonobrązowych liściach. Oba krzewy mają wzniesiony, lekko rozłożysty pokrój i dorastają do 2–3 m wysokości. Znakomicie nadają się na formowane żywopłoty, ale mogą być również wykorzystywane w aranżacjach ogrodowych lub do sadzenia jako solier (pojedyncze rośliny).
 • Nieco mniej popularną, ale interesującą odmianą pęcherznicy kalinolistnej jest ‘Lady in Red’, której młode, lekko karbowane na brzegach liście, mają intensywnie czerwone zabarwienie. W miarę rozwoju liście ciemnieją i stają się bordowozielone. Krzew dorasta do 1–1,5 m wysokości, ma dość zwarty pokrój, czerwone pędy i białoróżowe kwiaty.
 • Do mniejszych ogrodów polecana jest z kolei dość niska odmiana pęcherznicy kalinolistnej ‘Little Devil’, której wysokość nie przekracza na ogół 1–1,2 m. Odmiana charakteryzuje się gęstym, wzniesionym pokrojem, błyszczącymi, bordowoczerwonymi liśćmi i białymi kwiatami.
 • Oryginalnie ubarwioną odmianą jest również dorastająca do 2–3 m wysokości ‘Annys Gold’, której zielonożółte liście posiadają jasnożółtą obwódkę.
 • Nie mniej ciekawą odmianą jest ‘Nugget’, której żółtozielone liście w młodym wieku podbarwione są na brązowoczerwony kolor, a wczesną jesienią przybierają intensywnie żółtą barwę. Odmiana ma wzniesiony, lekko zaokrąglony pokrój i może dorastać do 2–3 m wysokości.

>>Przeczytaj też: Kiedy i jak ciąć pecherznicę

 • Bardzo ładną odmianą jest również ‘Summer Wine’, której wyraźnie unerwione i lekko pofalowane na brzegach liście mają ciemne, czerwonofioletowe zabarwienie.
 • Innymi odmianami o czerwono-bordowych liściach są ‘Red Baron’, ‘Andre’ i ‘Mindia’. Krzewy dorastają do 2–3 m wysokości, a ich liście przybierają wiosną pomarańczowomiedziane zabarwienie.
 • Wśród odmian o żółtych liściach na uwagę zasługują natomiast ‘Angel Gold’ i ‘Dart’s Gold’. Krzewy dorastają do 2–3 m wysokości, a ich dodatkową ozdobą są zabarwione na czerwonobrązowy kolor pędy oraz białe kwiaty.
 • Jedną z najoryginalniejszych odmian pęcherznicy jest jednak ‘Chameleon’, którego liście zmieniają barwę w ciągu sezonu. Początkowo mają zielonkawą barwę i żółte obrzeże oraz wyraźne, czerwono ząbkowane brzegi. Z czasem kolor liści zmienia się na czerwonobrązowy, zachowując jednak swoją jasną oblamówkę na brzegach.
 • Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE