Pęcherznica kalinolistna – najpiękniejsze odmiany pęcherznicy do uprawy w ogrodzie

2015-03-25 12:01

Pęcherznica kalinolistna to jeden z najczęściej sadzonych w ogrodach liściastych krzewów ozdobnych.Poznaj najpiękniejsze odmiany pęcherznicy kalinolistnej polecane do uprawy w ogrodzie.

Pęcherznica kalinolistna to krzew dekoracyjny, uniwersalny i mało wymagający. Ze względu na wzrastającą popularność warto poznać najpiękniejsze odmiany pęcherznicy kalinolistnej polecane do uprawy w ogrodzie. Do niedawna w handlu dostępne były jedynie dwie odmiany pęcherznicy kalinolistnej: ‘Luteus’ i ‘Diabolo’. Obecnie jednak można znaleźć ich już znacznie więcej.

>>Przeczytaj też: Jakie krzewy ozdobne wybrać do ogrodu? Krzewy o pięknych kwiatach i liściach

 

Odmiany pęcherznicy kalinolistnej

 • Mimo różnorodności odmianowej, w ogrodach nadal królują dwie najbardziej znane odmiany pęcherznicy kalinolistnej: ‘Luteus’ – o żółtozielonych liściach i białych kwiatach oraz ‘Diabolo’ – o białych kwiatach i czerwonobrązowych liściach. Oba krzewy mają wzniesiony, lekko rozłożysty pokrój i dorastają do 2–3 m wysokości. Znakomicie nadają się na formowane żywopłoty, ale mogą być również wykorzystywane w aranżacjach ogrodowych lub do sadzenia jako solier (pojedyncze rośliny).
 • Nieco mniej popularną, ale interesującą odmianą pęcherznicy kalinolistnej jest ‘Lady in Red’, której młode, lekko karbowane na brzegach liście, mają intensywnie czerwone zabarwienie. W miarę rozwoju liście ciemnieją i stają się bordowozielone. Krzew dorasta do 1–1,5 m wysokości, ma dość zwarty pokrój, czerwone pędy i białoróżowe kwiaty.
 • Do mniejszych ogrodów polecana jest z kolei dość niska odmiana pęcherznicy kalinolistnej ‘Little Devil’, której wysokość nie przekracza na ogół 1–1,2 m. Odmiana charakteryzuje się gęstym, wzniesionym pokrojem, błyszczącymi, bordowoczerwonymi liśćmi i białymi kwiatami.
 • Oryginalnie ubarwioną odmianą jest również dorastająca do 2–3 m wysokości ‘Annys Gold’, której zielonożółte liście posiadają jasnożółtą obwódkę.
 • Nie mniej ciekawą odmianą jest ‘Nugget’, której żółtozielone liście w młodym wieku podbarwione są na brązowoczerwony kolor, a wczesną jesienią przybierają intensywnie żółtą barwę. Odmiana ma wzniesiony, lekko zaokrąglony pokrój i może dorastać do 2–3 m wysokości.

>>Przeczytaj też: Kiedy i jak ciąć pecherznicę

 • Bardzo ładną odmianą jest również ‘Summer Wine’, której wyraźnie unerwione i lekko pofalowane na brzegach liście mają ciemne, czerwonofioletowe zabarwienie.
 • Innymi odmianami o czerwono-bordowych liściach są ‘Red Baron’, ‘Andre’ i ‘Mindia’. Krzewy dorastają do 2–3 m wysokości, a ich liście przybierają wiosną pomarańczowomiedziane zabarwienie.
 • Wśród odmian o żółtych liściach na uwagę zasługują natomiast ‘Angel Gold’ i ‘Dart’s Gold’. Krzewy dorastają do 2–3 m wysokości, a ich dodatkową ozdobą są zabarwione na czerwonobrązowy kolor pędy oraz białe kwiaty.
 • Jedną z najoryginalniejszych odmian pęcherznicy jest jednak ‘Chameleon’, którego liście zmieniają barwę w ciągu sezonu. Początkowo mają zielonkawą barwę i żółte obrzeże oraz wyraźne, czerwono ząbkowane brzegi. Z czasem kolor liści zmienia się na czerwonobrązowy, zachowując jednak swoją jasną oblamówkę na brzegach.
 • Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  Podziel się opinią
  Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE