Pęcherznica - cięcie. Jak i kiedy ciąć pęcherznicę? Jak formować pęcherznicę?

2024-03-17 10:32

Cięcie pęcherznicy jest konieczne, aby krzew wyglądał atrakcyjnie w ogrodzie. Podpowiadamy, kiedy i jak prawidłowo ciąć pęcherznicę kalinolistną? Jak ją formować? Czy wiosna to dobry moment na cięcie?

Pęcherznica kalinolistna - cięcie
Autor: www.thinkstockphotos.com Systematyczne cięcie pęcherznicy jest konieczne, abykrzew ładnie się prezentował w ogrodzie

Spis treści

  1. Pęcherznica - cięcie
  2. Kiedy ciąć pęcherznicę?
  3. Jak przycinać pęcherznicę?
  4. Kiedy nie należy przycinać pęcherznicy?

Pęcherznica kalinolistna (łac. Physocarpus opulifolius) to jeden z krzewów ozdobnych zyskujących z roku na roku większą popularność. Dekoracyjny jest pokrój rośliny, jej liście, kwiaty i owocostany. Pęcherznice można wykorzystywać do tworzenia luźnych lub strzyżonych żywopłotów - w tym drugim przypadku cięcie jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Pęcherznica - cięcie

Krzewy pęcherznicy osiągają zwykle 2–3 m wysokości i 1,5–2 m szerokości. Na rynku dostępne są odmiany różniące się siłą wzrostu, barwą kwiatów i liści oraz pokrojem. Aby jednak pęcherznica w pełni ukazywała swoje atuty, powinna być regularnie przycinana.

Technika cięcia każdorazowo wygląda jednak podobnie. Formy niskie należy jednak ciąć mniej intensywnie. Prawidłowo cięte pęcherznice charakteryzują się dość zwartym pokrojem, pędami gęsto pokrytymi ząbkowatymi, trójklapowymi liśćmi (to największa ozdoba roślin) i obfitym kwitnieniem.

Kiedy ciąć pęcherznicę?

Pęcherznica kalinolistna najobficiej kwitnie na pędach 2- i 3-letnich. Pęcherznice powinno się przycinać latem po przekwitnięciu - optymalnie od końca lipca do pierwszej połowy sierpnia. Drugim możliwym terminem cięcia pęcherznicy jest jesień.

Jak przycinać pęcherznicę?

Podczas cięcia pęcherznicy należy usunąć u podstawy 1/3–1/4 najstarszych pędów. Oprócz tego należy skrócić o 1/3 długości te pędy, na których w danym roku znajdowały się kwiaty. Wszystkie gałązki należy ścinać tuż nad pąkiem skierowanym na zewnątrz (zgodnie z kierunkiem wzrostu pąka). Pędy uszkodzone, chore lub porażone przez szkodniki powinno się oczywiście również usunąć.

Kiedy nie należy przycinać pęcherznicy?

Częstym błędem popełnianym przez miłośników tego gatunku jest wiosenne cięcie, które powoduje wyciekanie soków. Rezultatem może być osłabienie rośliny, nadmierny wzrost i słabe kwitnienie.

Przeczytaj też:

Pęcherznice i tawuły na jednej rabacie

Letnie przycinanie żywopłotów – czy latem trzeba ciąć żywopłoty, kiedy i jak to robić

Cięcie hortensji - kiedy i jak przycinać różne gatunki hortensji?

Cięcie roślin w ogrodzie

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.