Żywopłot z ligustru - kiedy i jak gęsto sadzić, kiedy i jak ciąć, jak zagęścić?

2023-09-25 11:09

Ligustr pospolity to jeden z najpopularniejszych krzewów na żywopłoty formowane. Dobrze znosi cięcie, jest wytrzymały na mrozy, suszę i zanieczyszczenia powietrza. Dowiedz się więcej na temat uprawy i pielęgnacji ligustru w żywopłocie.

Ligustr pospolity (łac. Ligustrum vulgare) to krzew liściasty z rodziny oliwkowatych (Oleaceae). To jedna z najpopularniejszych roślin na żywopłoty formowane (doskonale znosi cięcie!).

Spis treści

  1. Jak wygląda ligustr pospolity?
  2. Jakie stanowisko i gleba pod żywopłot z ligustru?
  3. Zakładanie żywopłotu z ligustru - kiedy i jak sadzić ligustr na żywopłot?
  4. Jak gęsto sadzić ligustr na żywopłot? Ile sadzonek na metr?
  5. Jak i kiedy przycinać żywopłot z ligustru?
  6. Jak zagęścić żywopłot z ligustru?

Jak wygląda ligustr pospolity?

Ligustr pospolity dorasta do 2–3 m wysokości. Jego gałęzie są wiotkie, a pokrój nieregularny. Liście ligustru są błyszczące, skórzaste, krótkoogonkowe, całobrzegie, mają jajowato-lancetowaty kształt, są częściowo zimozielone (gdy zima jest łagodna, liście szczytowe pozostają zielone i nie opadają).

Kwiaty ligustru pospolitego rozwijają się od czerwca do końca lipca, są białe, drobne, zebrane w kwiatostany podobne do kwiatostanu bzu lilaka (choć mniejsze i delikatniejsze), delikatnie pachną. Po przekwitnięciu przekształcają się w dekoracyjne owoce: małe, okrągłe, błyszczące, trujące dla ludzi czarne jagody zebrane w stożkowe grona. Mogą one pozostawać na krzewie przez całą zimę, o ile wcześniej nie zostaną zjedzone przez ptaki (są ich przysmakiem).

Jakie stanowisko i gleba pod żywopłot z ligustru?

Ligustr jest rośliną mało wymagającą, jest bardzo odporny na suszę, mróz oraz zanieczyszczenia powietrza, a do tego ma nieduże wymagania glebowe (dobrze rośnie nawet na słabszych podłożach). Z tego względu jest chętnie sadzony w miastach, zarówno w ogrodach prywatnych, jak i parkach, skwerach czy pasach zieleni przy drogach.

  • Stanowisko dla ligustru. Ligustr dobrze rośnie zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. Poradzi sobie także w cieniu, choć w takich warunkach będzie słabiej kwitł i mniej zagęszczał się.
  • Gleba dla ligustru. Ligustr może rosnąć na różnych typach gleb, ale preferuje ziemie przepuszczalne i lekko wilgotne. Najlepsze jest podłoże o odczynie zasadowym.

Zakładanie żywopłotu z ligustru - kiedy i jak sadzić ligustr na żywopłot?

Do zakładania żywopłotu z ligustru możemy wykorzystać sadzonki z tzw. gołym korzeniem albo sadzonki uprawiane w pojemnikach. Jeśli decydujemy się na te pierwsze, pamiętajmy, aby na czas transportu odpowiednio zabezpieczyć korzenie (np. owijając je wilgotną jutą), by nie dopuścić do przeschnięcia, a po przywiezieniu do ogrodu, niezwłocznie je posadzić. Jeśli nie możemy tego zrobić od razu, sadzonki można zadołować w wilgotnym podłożu w zacienionym miejscu ogrodu. Sadzonki w pojemnikach możemy przetrzymać dłużej, ale trzeba pamiętać o ich podlewaniu.

Miejsce przeznaczone na żywopłot z ligustru należy wcześniej przygotować: przekopać, odchwaścić, wyznaczyć rzędy.

Ligustr sadzimy w dwóch rzędach naprzemiennie, zachowując odległość między rzędami około 20 cm oraz odległość między roślinami w rzędzie około 30 cm. O tym, jak sadzić decyduje rodzaj kupionych sadzonek:

  • Żywopłot z sadzonek ligustru z gołym korzeniem. W wyznaczonych pod rośliny miejscach wykopujemy dołki. Korzenie sadzonek przycinamy, umieszczamy roślinę w dołku, rozkładając korzenie na usypanym na dnie dołka małym wzgórku. Obsypujemy korzenie ziemią, ugniatając ją. Po posadzeniu roślinę należy dobrze podlać.
  • Żywopłot z sadzonek ligustru uprawianych w pojemnikach. W wyznaczonych pod rośliny miejscach wykopujemy dołki o takich rozmiarach, by zmieściła się w nich cała bryła korzeniowa. Przed sadzeniem podlewamy rośliny w pojemnikach (łatwiejsze wtedy będzie ich wyjęcie). Po wydostaniu roślin z doniczek sprawdzamy, czy korzenie nie są mocno zbite – jeśli tak, należy bryłę korzeniową nieco rozluźnić i ponacinać. Umieszczamy rośliny w dołkach, wypełniamy wolne przestrzenie ziemią i ugniatamy. Na koniec trzeba rośliny dobrze podlać.

Sadzonki z gołym korzeniem najlepiej sadzić jesienią, natomiast te w doniczkach można sadzić cały sezon.

Jak gęsto sadzić ligustr na żywopłot? Ile sadzonek na metr?

Sadzimy 4 sadzonki ligustru na 1 metr bieżący lub w dwóch rzędach 8 sztuk na metr bieżący.

Przeczytaj też:

Jak i kiedy przycinać żywopłot z ligustru?

Ligustr to roślina, która znakomicie znosi cięcie. Dzięki temu zabiegowi roślina bardzo dobrze się zagęszcza, a dodatkowo możemy dowolnie ją formować.

  • Pierwsze cięcie ligustru należy wykonać wiosną (w marcu) następnego roku po posadzeniu roślin (jeśli sadzimy rośliny wiosną, to przycinamy zaraz po posadzeniu). Rośliny przycinamy około 30 cm nad ziemią.
  • W drugim roku po posadzeniu ligustr tniemy pierwszy raz wiosną, jeszcze przed rozwojem liści, zostawiając 10-15-centymetrowe odcinki pędów – to z nich wyrosną nowe pędy. Te z kolei skracamy na przełomie czerwca i lipca o 1/2 do 2/3 ich długości.
  • W sierpniu ścinamy pędy wyrastające poza linię ostatniego cięcia.
  • W kolejnych latach żywopłot z ligustru tniemy 2–3 razy na rok. Pamiętamy, aby nadać mu stożkowaty kształt, który pozwoli na dobre doświetlenie wszystkich pędów. Dzięki temu z rośliny łatwiej będzie zsuwał się śnieg.

Jak zagęścić żywopłot z ligustru?

Żywopłot z ligustru można zagęścić przez jego radykalne przycięcie, które wykonuje się wczesną wiosną. Pędy ligustru przycina się 20 cm nad ziemią. Cięcie takie pobudzi do rozwoju pąki, z których wyrosną nowe pędy. W kolejnych latach rośliny przycina się tak jak w nowo założonym żywopłocie: młode pędy skraca się o połowę, a gdy krzewy się zagęszczą – o jedną trzecią. Gdy rośliny osiągną pożądaną wysokość, można skracać prawie całe przyrosty, pamiętając o prawidłowym ukształtowaniu żywopłotu (w stożek).

Przeczytaj też:

Z jakich roślin ten żywopłot? Sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 7
Jaka to roślina?
berberys
Ligustr - cięcie
Autor: www.thinkstockphotos.com Ligustr doskonale znosi cięcie, dlatego stał się jedną z najpopularniejszych roślin na żywopłoty formowane
Żywopłot w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają