Ligustr pospolity – doskonała roślina na żywopłoty. Uprawa i pielęgnacja ligustru

2018-07-12 16:25

Ligustr pospolity to jeden z najpopularniejszych krzewów na żywopłoty formowane. Dobrze znosi cięcie, jest wytrzymały na mrozy, suszę i zanieczyszczenia powietrza. Dowiedz się więcej na temat uprawy i pielęgnacji ligustru w żywopłocie.

Ligustr pospolity (łac. Ligustrum vulgare) to krzew liściasty z rodziny oliwkowatych (Oleaceae). To jedna z najpopularniejszych roślin na żywopłoty formowane (doskonale znosi cięcie!). Ligustr jest bardzo odporny na suszę, mróz oraz zanieczyszczenia powietrza, a do tego ma nieduże wymagania glebowe (dobrze rośnie nawet na słabszych podłożach). Z tego względu jest chętnie sadzony w miastach, zarówno w ogrodach prywatnych, jak i parkach, skwerach czy pasach zieleni przy drogach.

>>Przeczytaj też: 10 najpopularniejszych roślin na żywopłot

Ligustr pospolity - wygląd krzewu

Ligustr pospolity dorasta do 2–3 m wysokości. Jego gałęzie są wiotkie, a pokrój nieregularny. Liście ligustru są błyszczące, skórzaste, krótkoogonkowe, całobrzegie, mają jajowato-lancetowaty kształt, są częściowo zimozielone (gdy zima jest łagodna, liście szczytowe pozostają zielone i nie opadają). Kwiaty ligustru pospolitego rozwijają się od czerwca do końca lipca, są białe, drobne, zebrane w kwiatostany podobne do kwiatostanu bzu lilaka (choć mniejsze i delikatniejsze), delikatnie pachną. Po przekwitnięciu przekształcają się w dekoracyjne owoce: małe, okrągłe, błyszczące, trujące dla ludzi czarne jagody zebrane w stożkowe grona. Mogą one pozostawać na krzewie przez całą zimę, o ile wcześniej nie zostaną zjedzone przez ptaki (są ich przysmakiem).

Ligustr pospolity – warunki uprawy

Ligustr jest rośliną mało wymagającą. Dobrze rośnie zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. Poradzi sobie także w cieniu, choć w takich warunkach będzie słabiej kwitł i mniej zagęszczał się.Ligustr może rosnąć na różnych typach gleb, ale preferuje ziemie przepuszczalne i lekko wilgotne. Najlepsze jest podłoże o odczynie zasadowym.

Żywopłot w ogrodzie

Zakładanie żywopłotu z ligustru

Do zakładania żywopłotu z ligustru możemy wykorzystać sadzonki z tzw. gołym korzeniem albo sadzonki uprawiane w pojemnikach. Jeśli decydujemy się na te pierwsze, pamiętajmy, aby na czas transportu odpowiednio zabezpieczyć korzenie (np. owijając je wilgotną jutą), by nie dopuścić do przeschnięcia, a po przywiezieniu do ogrodu, niezwłocznie je posadzić. Jeśli nie możemy tego zrobić od razu, sadzonki można zadołować w wilgotnym podłożu w zacienionym miejscu ogrodu. Sadzonki w pojemnikach możemy przetrzymać dłużej, ale trzeba pamiętać o ich podlewaniu.Miejsce przeznaczone na żywopłot z ligustru należy wcześniej przygotować: przekopać, odchwaścić, wyznaczyć rzędy. Ligustr sadzimy w dwóch rzędach naprzemiennie, zachowując odległość między rzędami około 20 cm oraz odległość między roślinami w rzędzie około 30 cm. O tym, jak sadzić decyduje rodzaj kupionych sadzonek:

  • Żywopłot z sadzonek ligustru z gołym korzeniem. W wyznaczonych pod rośliny miejscach wykopujemy dołki. Korzenie sadzonek przycinamy, umieszczamy roślinę w dołku, rozkładając korzenie na usypanym na dnie dołka małym wzgórku. Obsypujemy korzenie ziemią, ugniatając ją. Po posadzeniu roślinę należy dobrze podlać.
  • Żywopłot z sadzonek ligustru uprawianych w pojemnikach. W wyznaczonych pod rośliny miejscach wykopujemy dołki o takich rozmiarach, by zmieściła się w nich cała bryła korzeniowa. Przed sadzeniem podlewamy rośliny w pojemnikach (łatwiejsze wtedy będzie ich wyjęcie). Po wydostaniu roślin z doniczek sprawdzamy, czy korzenie nie są mocno zbite – jeśli tak, należy bryłę korzeniową nieco rozluźnić i ponacinać. Umieszczamy rośliny w dołkach, wypełniamy wolne przestrzenie ziemią i ugniatamy. Na koniec trzeba rośliny dobrze podlać.

Sadzonki z gołym korzeniem najlepiej sadzić jesienią, natomiast te w doniczkach można sadzić cały sezon.

>>Przeczytaj też: Jak założyć żywopłot. Poradnik

Ligustr pospolity – cięcie

Ligustr to roślina, która znakomicie znosi cięcie. Dzięki temu zabiegowi roślina bardzo dobrze się zagęszcza, a dodatkowo możemy dowolnie ją formować.Pierwsze cięcie ligustru należy wykonać wiosną (w marcu) następnego roku po posadzeniu roślin (jeśli sadzimy rośliny wiosną, to przycinamy zaraz po posadzeniu). Rośliny przycinamy około 30 cm nad ziemią.W drugim roku po posadzeniu ligustr tniemy pierwszy raz wiosną, jeszcze przed rozwojem liści, zostawiając 10-15-centymetrowe odcinki pędów – to z nich wyrosną nowe pędy. Te z kolei skracamy na przełomie czerwca i lipca o 1/2 do 2/3 ich długości. W sierpniu ścinamy pędy wyrastające poza linię ostatniego cięcia.W kolejnych latach żywopłot z ligustru tniemy 2–3 razy na rok. Pamiętamy, aby nadać mu stożkowaty kształt, który pozwoli na dobre doświetlenie wszystkich pędów. Dzięki temu z rośliny łatwiej będzie zszywał się śnieg.

>>Przeczytaj też: Narzędzia ogrodnicze do cięcia drzew i krzewów: sekatory i piły

Ligustr - cięcie
Autor: www.thinkstockphotos.com Ligustr doskonale znosi cięcie, dlatego stał sie jedna z najpopularniejszych roślin na żywopłoty formowane
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE