Magnolia w ogrodzie: wymagania i pielęgnacja magnolii

2019-03-29 8:57 Katarzyna Józefowicz

Kwitnące magnolie to prawdziwa ozdoba wiosennego ogrodu. Poznaj gatunki magnolii polecane do naszych ogrodów i ich wymagania. Jak pielęgnować magnolie w ogrodzie.

Magnolie to wyjątkowo dekoracyjne i okazałe drzewa, zachwycające wspaniałymi, dużymi kwiatami, rozwijającymi się często na bezlistnych jeszcze pędach. Nie wszystkie jednak nadają się do uprawy w naszym klimacie, gdyż wiele z nich nie wytrzymuje naszych zim i zwyczajnie przemarza.

Gatunki magnolii polecane do uprawy w ogrodach

Do gatunków najczęściej spotykanych w ogrodach należą:

Wymagania magnolii

Wszystkie magnolie potrzebują stanowisk słonecznych i ciepłych oraz miejsc osłoniętych przed wiatrem. Wymagają gleb żyznych i zasobnych w składniki pokarmowe oraz dostatecznie wilgotnych i przepuszczalnych. Preferują podłoża o odczynie lekko kwaśnym. Większość uprawianych w naszym kraju gatunków magnolii jest dostatecznie odporna na niską temperaturę, chociaż odmiany kwitnące wyjątkowo wcześnie narażone są na przemarzanie pąków kwiatowych. Najmniej odporną na mróz i najbardziej wymagającą jest pochodząca z Chin magnolia purpurowa, którą należy sadzić wyłącznie w cieplejszych rejonach kraju.

>>Przeczytaj też:

Pielęgnacja magnolii w ogrodzie

Młode magnolie przed nadejściem zimy warto okryć włókniną lub słomianymi matami. Mimo swoich rozmiarów, magnolie mają dość płytki i delikatny system korzeniowy, dlatego nie lubią przesadzania. Wymagają też systematycznego nawożenia, najlepiej dobrze rozłożonym kompostem lub nawozami wieloskładnikowymi o spowolnionym działaniu.

Jeśli chcemy, aby nasze magnolie zakwitły już w pierwszym lub drugim roku po posadzeniu, szukajmy egzemplarzy rozmnażanych wegetatywnie (np. przez szczepienie), gdyż rośliny uzyskane z siewu zakwitają dopiero po kilku lub nawet kilkunastu latach.

magnolia
Autor: photos.com Magnolie to okazałe drzewa obficie kwitnące wiosną
Jak sadzić drzewa i krzewy

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE