Rozmnażanie magnolii z nasion i przez szczepienie

2019-10-09 11:41 Elżbieta Borkowska-Gorączko
Rozmnażanie magnolii przez nasiona
Autor: GettyImages Nasiona magnolii można zbierać dopiero wtedy, gdy przypominające szyszki owoce zaczynają pękać

Magnolia to roślina ozdobna wymagająca pielęgnacji i troski. Możemy ją rozmnażać zarówno z nasion, jak i przez szczepienie. Od wyboru sposobu rozmnażania magnolii zależy, kiedy ta urocza roślina zakwitnie. Jak rozmnażać magnolię? jak długo trzeba czekać, by cieszyć swoje oczy kwiatami magnolii?

Rozmnażanie magnolii z nasion

Wiele gatunków magnolii można rozmnażać z nasion, nie jest to jednak proste. Przede wszystkim nasiona magnolii należy zbierać dopiero wtedy, gdy przypominające szyszki owoce zaczynają pękać. Nasiona magnolii otoczone są najczęściej czerwonymi lub brązowymi, twardymi osnówkami. Takie nasiona przez kilka dni powinniśmy moczyć w letniej wodzie. Gdy osnówki zaczną odchodzić od łupin, trzeba usunąć je szczotką lub włożyć do woreczka z szorstkiego płótna i trzeć nasiona tkaniną.
Oczyszczone z osnówek nasiona należy opłukać, włożyć do skrzynki wypełnionej mieszaniną wilgotnego piasku i torfu, po czym dokładnie wymieszać. Następnie na 3-4 miesiące trzeba ustawić je w piwnicy w temperaturze około 5°C, aby dojrzały (zarodek w nasionach zebranych prosto z drzewa nie jest jeszcze w pełni ukształtowany).

Jeśli nie mamy piwnicy nasiona możemy włożyć do plastikowych torebek i umieścić w lodówce, ale musimy wtedy pamiętać, aby raz na tydzień otwierać torebki i w ten sposób dostarczać dojrzewającym nasionom świeżego powietrza (zabieg przetrzymywania nasion w wilgotnym i przewiewnym środowisku o temperaturze 1-10°C, powodujący przerwanie stanu spoczynku zarodka, nazywamy stratyfikacją).

Wiosną nasiona siejemy w inspekcie lub do gruntu. Powinny wzejść po 4-6 tygodniach. Młode rośliny przykrywamy na zimę liśćmi lub świerkowymi gałęziami (stroiszem).
Nasiona, które zostały posiane do gruntu bez wcześniejszego przygotowania i nie wzeszły, mogą wykiełkować w następnym roku, gdyż leżąc przez zimę w ziemi, przejdą potrzebny im do rozwoju okres chłodu.

Magnolia rozmnażana z nasion (często rozmnażana jest w ten sposób magnolia japońska) po raz pierwszy zakwita dopiero po dziesięciu latach.

Rozmnażanie magnolii przez nasiona
Autor: GettyImages Nasiona magnolii

Kiedy zakwitnie magnolia rozmnażana z nasion, a kiedy magnolia szczepiona

To, kiedy po raz pierwszy magnolia wytworzy kwiaty, zależy od gatunku i odmiany (niektóre odmiany popularnej magnolii Soulange,a zakwitają już w drugim roku po posadzeniu) oraz od tego, jak została rozmnożona.
Większość magnolii sprzedawanych w sklepach ogrodniczych rozmnażana jest przez szczepienie - takie rośliny zakwitają już w drugim-czwartym roku uprawy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE