Tamaryszek – gatunki, wymagania uprawowe. Jak prawidłowo ciąć i pielęgnować tamaryszki?

2022-05-23 7:27
Tamaryszek
Autor: www.thinkstockphotos.com Tamaryszek to piekny krzew o ażurowym pokroju

Tamaryszek to krzew ozdobny chętnie sadzony w ogrodach i parkach. Jego największym walorem dekoracyjnym są drobniutkie, różowe kwiatki, zebrane w grona. Aby tamaryszek obficie kwitł, konieczne jest jego przycinanie. Jak prawidłowo ciąć i pielęgnować tamaryszki? Gatunki tamaryszków, ich wymagania i zasady pielęgnacji.

Tamaryszek (łac. Tamarix) to jeden z najpiękniejszych krzewów uprawianych z ogrodach, ceniony z uwagi na ażurowy pokrój, drobne „wrzosowate” liście i gęste różowe kwiatostany. Warto go wykorzystywać do tworzenia wielogatunkowych krzewiastych propozycji i zagospodarowywania niezbyt urodzajnych terenów. W Polsce uprawia się powszechnie trzy gatunki tamaryszka:

  • tamaryszek drobnokwiatowy (Tamarix tetrandra),
  • tamaryszek pięciopręcikowy (Tamarix ramosissima),
  • tamaryszek francuski (Tamarix gallica).

Różnice między wymienionymi gatunkami tamaryszka nie są duże – polegają głównie na wyglądzie kwiatów i różnym terminie kwitnienia. U tamaryszka drobnokwiatowego kwiaty – jak sama nazwa wskazuje – są bardzo drobne, a kwitnienie przypada na wiosnę (kwiecień-czerwiec). Kwiaty pojawiają się najobficiej na końcach pędów tegorocznych. Tamaryszek pięciopręcikowy wytwarza nieco okazalsze kwiaty, zebrane w wiechy, co sprawia że kwiatostany wyglądają na bardziej „puszyste”. Kwitnie latem na pędach tegorocznych. Tamaryszek francuski jest bardzo podobny do tego ostatniego. Kwitnie w podobnym terminie, również na pędach jednorocznych.

Tamaryszki to rozłożyste krzewy, tworzące ażurową koronę. Mają tendencję do pokładania się. Zwykle osiągają 2-3 m wysokości (najniższy jest tamaryszek drobnokwiatowy).Wśród ciekawych odmian tamaryszka wyróżniają się:

  • tamaryszek pięciopręcikowy 'Rubra' – odmiana dorastająca do 3 m wysokości, o ciemnoróżowych kwiatach (ciemniejszych niż u podstawowego gatunku),
  • tamaryszek pięciopręcikowy 'Pink Cascade' – odmiana podobna do odmiany 'Rubra', również o kwiatach ciemnoróżowych,
  • tamaryszek pięciopręcikowy 'Summer Glow' – odmiana osiągająca 2-3 m wysokości, o srebrnozielonych liściach i żywo różowych kwiatach.

>>Przeczytaj też: Posadź w ogrodzie kwitnące krzewy! Jak sadzić i pielęgnować krzewy ozdobne

Tamaryszki - wymagania uprawowe

Tamaryszki preferują stanowiska słoneczne – wtedy najobficiej kwitną. W miejscach lekko zacienionych są bardziej zielone, w całkowitym cieniu mogą natomiast zamierać. To rośliny, które znoszą nawet jałowe podłoża. Dobrze sprawdzają się na glebach lekkich, piaszczystych. Należy unikać sadzenia ich jedynie w podłożach ciężkich i podmokłych. Pomimo że uchodzą za mrozoodporne, w srogie lub bezśnieżne zimy mogą przemarzać. Przed nadejściem mrozów powinno się je więc okryć. Tamaryszek znosi zasolenie podłoża i zanieczyszczenie środowiska. Nie jest podatny na choroby oraz szkodniki (poza okazami rosnącymi w miejscach nadmiernie wilgotnych).

>>Przeczytaj też: Sadzenie drzew i krzewów w ogrodzie

Tamaryszki - uprawa i pielęgnacja

Tamaryszek jest gatunkiem mało wymagającym, dlatego jest raczej niekłopotliwy w uprawie. Zaleca się go sadzić wiosną. Miejsce należy wybrać przemyślanie, gdyż krzew nie lubi późniejszego przesadzania. Młode okazy warto podlewać w czasie suszy, starsze dobrze znoszą niedobór wody. Nawożenie (szczególnie mineralne) nie jest konieczne. Można natomiast zdecydować się na mało „intensywny” i wolno działający nawóz organiczny, np. kompost. Roślinę można łatwo rozmnażać przez ukorzenianie sadzonek pędowych.

Przeczytaj też: Kiedy przycinać krzewy ozdobne >>>

Cięcie tamaryszka

Regularne cięcie tamaryszka jest niezbędne dla utrzymania atrakcyjnego pokroju i obfitego kwitnienia. Pierwszy zabieg – dla zagęszczenia krzewu – wykonuje się po posadzeniu. Wszystkie pędy należy wtedy skrócić o połowę.

  • Tamaryszek drobnokwiatowy przycina się po kwitnieniu. Przekwitłe pędy skraca się o 1/3 długości. Stare pędy znajdujące się u podstawy można całkowicie usunąć. Młode, delikatne pędy jednoroczne warto pozostawić, eliminując tylko te uszkodzone, wrastające do wnętrza korony i nadmiernie słabe.
  • Tamaryszek pięciopręcikowy i tamaryszek francuski przycina się wczesną wiosną (marzec-kwiecień). Nadmiernie wybujałe pędy przycina się wtedy nawet o 2/3 długości. Krótsze pędy (i te znajdujące się u podstawy) skraca się o około połowę. Wszystkie pędy wiotkie, uszkodzone i wrastające do wnętrza korony powinno się usunąć.

U każdego gatunku tamaryszka raz na kilka lat warto wykonać cięcie odmładzające usuwając część najstarszych pędów.

>>Przeczytaj też: 5 zasad dobrego cięcia drzew i krzewów w ogrodzie

Tamaryszki - zastosowanie w ogrodzie

Tamaryszki często sadzi się w grupach, tworząc wielogatunkowe krzewiaste kompozycje (efektownie prezentują się z krzewami ozdobnymi z liści i wytwarzającymi drobne kwiaty). Roślinę można z powodzeniem wykorzystać do tworzenia ścian chroniących przed wiatrem. Ze względu na odporność na zanieczyszczenia, dobrze sprawdza się w aglomeracjach miejskich (to częsta ozdoba parków). Z kolei mała kłopotliwość uprawy i tolerancja gleb piaszczystych sprawiają, że tamaryszek jest mile widziany na sezonowo odwiedzanych działkach letniskowych.

>>Przeczytaj też: Jakie krzewy ozdobne wybrać do ogrodu? Krzewy o pięknych kwiatach i liściach

Tamaryszek francuski
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska Tamaryszek francuski
Pielęgnacja ogrodu - przycinanie krzewów ozdobnych

Sprawdź swoją wiedzę o kwitnących krzewach! Rozpoznaj je wszystkie

Pytanie 1 z 8
Krzew na zdjęciu to...
janowiec
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE