Krzewy kwitnące - posadź je w ogrodzie! Jak sadzić i pielęgnować kwitnące krzewy ozdobne

2018-02-07 9:19

Krzewy tworzą szkielet ogrodu i są łatwe w uprawie. Wiele z nich pięknie kwitnie. Można tak dobrać krzewy do ogrodu, aby zdobiły go od wiosny do jesieni. Kwitnące krzewy do ogrodu.

Krzewy są ważnym elementem urządzania przestrzeni ogrodowej. Można z nich tworzyć żywopłoty formowane i żywopłoty nieformowane lub dzielić nimi działkę na kameralne wnętrza. Sprawdzają się też jako jeden z elementów ogrodowych kompozycji i jako rośliny soliterowe, które przyciągają uwagę niezwykłą barwą albo interesującą formą. W zasięgu wzroku powinny się znaleźć zwłaszcza krzewy kwitnące, które zachwycają ozdobnymi kwiatami.

>>Przeczytaj też: Jakie krzewy ozdobne wybrać do ogrodu? Krzewy o pięknych kwiatach i liściach

Krzewy kwitnące - wymagania

Żeby krzewy kwitnące dobrze się rozrastały i obficie kwitły, trzeba im zapewnić odpowiednie do ich wymagań środowisko.

  • Zazwyczaj potrzebują żyznej, umiarkowanie wilgotnej ziemi z dużą zawartością próchnicy.
  • Większość preferuje miejsca słoneczne, jednak są i takie, które lepiej się czują w lekkim cieniu.
  • Trzeba pamiętać o tym, że nie wszyst­kie krzewy są tak samo wytrzymałe na mróz.

Dlatego zawsze, zanim kupimy roślinę, warto sprawdzić, jakie ma wymagania, i zapewnić jej odpowiednie stanowisko – wtedy przez wiele lat właściwie pielęgnowany krzew będzie nas cieszył efektownym wyglądem.

Kwitnące krzewy - jak sadzić je w ogrodzie

Przed posadzeniem krzewu trzeba dokładnie oczyścić i odchwaścić podłoże. Następnie przygotować dostatecznie duży dół. Jeśli sadzimy roślinę z odkrytymi korzeniami, powinien być takiej wielkości, by korzenie swobodnie się w nim zmieściły. Jeżeli jest to krzew z bryłą korzeniową owiniętą tkaniną czy siatką lub uprawiany w pojemniku, dół powinien mieć średnicę dwukrotnie większą od średnicy bryły korzeniowej i głębokość 40-50 cm. Kopiąc go, powinno się zadbać, aby żyzna ziemia z wierzchniej warstwy nie została zmieszana z podglebiem pozbawionym próchnicy (łatwo można je odróżnić, bo część żyzna jest znacznie ciemniejsza od podglebia). Na dno dołu warto nasypać kilka szpadli kompostu lub ziemi urodzajnej, następnie należy umieścić krzew tak, aby szyjka korzeniowa, czyli miejsce, z którego wyrastają pędy, znalazła się na poziomie terenu lub kilka centymetrów poniżej i zasypać urodzajną ziemią (glebę ogrodową warto wymieszać pół na pół z kompostem). Następnie trzeba starannie udeptać ziemię wokół krzewu tak, aby powstało zagłębienie (będzie się w nim gromadziła woda potrzebna roślinie), a na koniec go podlać.

>>Przeczytaj też: Sadzenie drzew i krzewów w ogrodzie. Krótki poradnik sadzenia

Róże w ogrodzie: rodzaje krzewów róż

Kwitnące krzewy: cięcie - kiedy i jak przycinać krzewy

Krzewy przesadzane z pojemników nie muszą być przycinane po posadzeniu w ogrodzie. Jeżeli jednak nie są gęste albo mają mało kształtne korony, warto to zrobić. Bezwzględnie wymagają tego rośliny, które były sadzone z odkrytymi korzeniami. Zabieg ten wykonuje się po ustąpieniu zimowych mrozów. Pędy skracamy nawet o 2/3 długości, tak by na każdym pozostało trzy-pięć pąków. Zasadą jest, że te silnie rosnące tnie się słabiej (do 2/3 długości), natomiast słabo rosnące – silniej (do 1/3 długości). Zawsze najwyższy pąk na pędzie powinien być skierowany na zewnątrz krzewu. Dzięki temu powstanie silny szkielet tworzący regularną bryłę. W późniejszych latach wystarczy cięcie pielęgnacyjne, czyli usunięcie pędów najstarszych, martwych, uszkodzonych i rosnących zbyt gęsto. Niektóre krzewy o ozdobnych kwiatach trzeba jednak dodatkowo przycinać, żeby pobudzić kwitnienie. Pora i sposób zależą od tego, czy kwiaty rozwijają się na pędach jednorocznych czy wieloletnich, wiosną czy latem. Krzewy kwitnące wczesną wiosną przycinamy zaraz po kwitnieniu, bo już latem tworzą pąki kwiatowe na następny rok. Należy pozostawić najsilniejsze z przekwitłych pędów, skracając je o 1/2 lub 1/3. Wyrosną na nich nowe pędy, na których powstaną pąki kwiatowe. Krzewy kwitnące od czerwca do września tworzą pąki kwiatowe na pędach tegorocznych. Stare pędy przycina się wczesną wiosną, gdy minie obawa wystąpienia przymrozków.

>>Przeczytaj też: Krzewy ozdobne – cięcie. Terminy przycinania: wiosna i lato

Krzewy kwitnące - nawożenie

Nawożenie krzewów kwitnących należy rozpocząć w drugim roku po posadzeniu krzewów. Dobrym rozwiązaniem jest kompost. Wiosną rozkłada się go wokół roślin warstwą grubości kilku centymetrów. Można też zastosować wieloskładnikowy nawóz mineralny w dawce polecanej przez producenta. Nawożenie mineralne można powtórzyć latem, ale nie później niż w lipcu. Zasilanie roślin po tym terminie niepotrzebnie aktywizuje ich wzrost, co sprawia, że gorzej zimują.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE