Krzewy ozdobne do ogrodu kwitnące wieloletnie - jak sadzić, przycinać i nawozić?

2023-09-22 14:04

Krzewy tworzą szkielet ogrodu i są łatwe w uprawie. Wiele z nich pięknie kwitnie. Można tak dobrać kwitnące krzewy do ogrodu, aby zdobiły go od wiosny do jesieni. Jak dbać o kwitnące krzewy ozdobne do ogrodu?

Krzewy są ważnym elementem urządzania przestrzeni ogrodowej. Można z nich tworzyć żywopłoty formowane i żywopłoty nieformowane lub dzielić nimi działkę na kameralne wnętrza. Sprawdzają się też jako jeden z elementów ogrodowych kompozycji i jako rośliny soliterowe, które przyciągają uwagę niezwykłą barwą albo interesującą formą. W zasięgu wzroku powinny się znaleźć zwłaszcza krzewy kwitnące, które zachwycają ozdobnymi kwiatami.

Spis treści

  1. Jakie wymagania mają krzewy kwitnące wieloletnie?
  2. Jak sadzić w ogrodzie kwitnące krzewy?
  3. Kiedy i jak przycinać kwitnące krzewy?
  4. Jak nawozić kwitnące krzewy wieloletnie?

Jakie wymagania mają krzewy kwitnące wieloletnie?

Żeby krzewy kwitnące dobrze się rozrastały i obficie kwitły, trzeba im zapewnić odpowiednie do ich wymagań środowisko.

  • Zazwyczaj potrzebują żyznej, umiarkowanie wilgotnej ziemi, z dużą zawartością próchnicy.
  • Większość kwitnących krzewów preferuje miejsca słoneczne, jednak są i takie, które lepiej się czują w lekkim cieniu.
  • Trzeba pamiętać o tym, że nie wszyst­kie krzewy są tak samo wytrzymałe na mróz.

Dlatego zawsze, zanim kupimy roślinę, warto sprawdzić, jakie ma wymagania, i zapewnić jej odpowiednie stanowisko – wtedy przez wiele lat właściwie pielęgnowany krzew będzie nas cieszył efektownym wyglądem i obfitym kwitnieniem.

Jak sadzić w ogrodzie kwitnące krzewy?

  • Przed posadzeniem krzewu trzeba dokładnie oczyścić i odchwaścić podłoże.
  • Następnie przygotować dostatecznie duży dół. Jeśli sadzimy roślinę z odkrytymi korzeniami, powinien być takiej wielkości, by korzenie swobodnie się w nim zmieściły.
  • Jeżeli jest to krzew z bryłą korzeniową owiniętą tkaniną czy siatką lub uprawiany w pojemniku, dół powinien mieć średnicę dwukrotnie większą od średnicy bryły korzeniowej i głębokość 40-50 cm. Kopiąc go, powinno się zadbać, aby żyzna ziemia z wierzchniej warstwy nie została zmieszana z podglebiem pozbawionym próchnicy (łatwo można je odróżnić, bo część żyzna jest znacznie ciemniejsza od podglebia).
  • Na dno dołu warto nasypać kilka szpadli kompostu lub ziemi urodzajnej, następnie należy umieścić krzew tak, aby szyjka korzeniowa, czyli miejsce, z którego wyrastają pędy, znalazła się na poziomie terenu lub kilka centymetrów poniżej i zasypać urodzajną ziemią (glebę ogrodową warto wymieszać pół na pół z kompostem).
  • Następnie trzeba starannie udeptać ziemię wokół krzewu tak, aby powstało zagłębienie (będzie się w nim gromadziła woda potrzebna roślinie), a na koniec krzew podlać.

Zobacz galerię zdjęć: Krzewy ozdobne do ogrodu

Kiedy i jak przycinać kwitnące krzewy?

Krzewy przesadzane z pojemników nie muszą być przycinane po posadzeniu w ogrodzie. Jeżeli jednak nie są gęste albo mają mało kształtne korony, warto to zrobić. Bezwzględnie wymagają jednak cięcia rośliny, które były sadzone z odkrytymi korzeniami. Zabieg ten wykonuje się po ustąpieniu zimowych mrozów. Pędy skracamy nawet o 2/3 długości, tak by na każdym pozostało trzy-pięć pąków. Zasadą jest, że te silnie rosnące tnie się słabiej (do 2/3 długości), natomiast słabo rosnące – silniej (do 1/3 długości). Zawsze najwyższy pąk na pędzie powinien być skierowany na zewnątrz krzewu. Dzięki temu powstanie silny szkielet tworzący regularną bryłę. W późniejszych latach wystarczy cięcie pielęgnacyjne, czyli usunięcie pędów najstarszych, martwych, uszkodzonych i rosnących zbyt gęsto.

Niektóre krzewy o ozdobnych kwiatach trzeba jednak dodatkowo przycinać, żeby pobudzić kwitnienie. Pora i sposób cięcia zależą od tego, czy kwiaty rozwijają się na pędach jednorocznych czy wieloletnich, wiosną czy latem.

  • Krzewy kwitnące wczesną wiosną przycinamy zaraz po kwitnieniu, bo już latem tworzą pąki kwiatowe na następny rok. Należy pozostawić najsilniejsze z przekwitłych pędów, skracając je o 1/2 lub 1/3. Wyrosną na nich nowe pędy, na których powstaną pąki kwiatowe.
  • Krzewy kwitnące od czerwca do września tworzą pąki kwiatowe na pędach tegorocznych. Stare pędy przycina się wczesną wiosną, gdy minie obawa wystąpienia przymrozków.

Przeczytaj też:

Jak nawozić kwitnące krzewy wieloletnie?

Nawożenie krzewów kwitnących należy rozpocząć w drugim roku po posadzeniu krzewów. Dobrym rozwiązaniem jest kompost. Wiosną rozkłada się go wokół roślin warstwą grubości kilku centymetrów. Można też zastosować wieloskładnikowy nawóz mineralny w dawce polecanej przez producenta. Nawożenie mineralne można powtórzyć latem, ale nie później niż w lipcu. Zasilanie roślin po tym terminie niepotrzebnie aktywizuje ich wzrost, co sprawia, że gorzej zimują.

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Róże w ogrodzie: rodzaje krzewów róż
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany