Rozmnażanie hortensji przez sadzonki - kiedy i jak to robić?

2020-08-31 8:41 Michał Mazik
Rozmnażanie hortensji przez sadzonki
Autor: GettyImages Hortensje można z powodzeniem samodzielnie rozmnażać przez sadzonki

Hortensje dość łatwo rozmnaża się przez sadzonki pobierane z półzdrewniałych pędów. Podpowiadamy kiedy i jak rozmnażać hortensje przez sadzonki.

Hortensje to jedne z najchętniej uprawianych w ogrodach krzewów ozdobnych. W sprzedaży dostępnych jest kilka gatunków hortensji i znaczna liczba odmian. Rośliny można kupować w sklepach i centrach ogrodniczych bądź w szkółkach, albo pozyskiwać samodzielnie z pobranych sadzonek wierzchołkowych. To rozwiązanie jest szczególnie przydatne dla tych, którzy potrzebują większej liczby krzewów hortensji do ogrodu. Własnoręczna produkcja sadzonek hortensji pozwala na znaczne oszczędności. Oczywiście wymaga to pracy i jest bardziej czasochłonne, ale daje też więcej satysfakcji. Rozmnażanie hortensji w ten sposób nie jest trudne, ale wymaga czasu. Kiedy i jak rozmnażać hortensje przez sadzonki?

Kiedy pobierać sadzonki hortensji?

Sadzonki półzdrewniałe, pochodzące z młodych, tegorocznych przyrostów powinno się pobierać w terminie od czerwca do sierpnia. Zwykle w ich przypadku okres przyjmowania się i wytwarzania korzeni trwa kilka tygodni. Na miejsce stałe ukorzenione sadzonki wysadza się je dopiero w kolejnym roku, wiosną, gdy minie już ryzyko przymrozków.

Rozmnażanie hortensji przez sadzonki - przygotowanie pojemników i podłoża

Do ukorzeniania sadzonek hortensji można wykorzystać dowolne donice bądź skrzynki - ważne jest tylko to, aby były wystarczająco pojemne (np. o pojemności 1 litr) i miały otwory w dnie.

Dużo ważniejsze jest przygotowanie podłoża do ukorzeniania pobranych sadzonek. Kwaśny torf powinno się wymieszać z piaskiem (w proporcji 2:1). Dodatkowo zaleca się dodać do podłoża „rozluźniacz” - takie zadanie spełnia m.in. perlit. W przypadku, gdy zdarza nam się zapominać o nawadnianiu, pomocne może być także użycie hydrożelu.

Hortensja w ogrodzie: jaką ziemię lubi hortensja >>>

Technika pozyskiwania półzdrewniałych sadzonek hortensji

Na sadzonki należy wybrać silne, niekwitnące pędy hortensji. Dobre sadzonki to młode przyrosty usytuowane na pędzie poniżej kwiatów. Przycina się wierzchołkowe fragmenty długości 10-15 cm. Powinny mieć węzeł u podstawy. Dolne liście należy usunąć, pozostawia się jedynie parę liści u góry sadzonki (jeśli są duże, można je przyciąć o połowę - to ograniczy wyparowywanie wody). Następnie podstawę sadzonek można zanurzyć w ukorzeniaczu.

Przygotowane pojemniki należy wypełnić podłożem, w którym należy wykonać dołki o głębokości 3-4 cm - w nich umieszcza sadzonki w ten sposób, aby były stabilne i nie przewracały się. Podłoże wokół sadzonek należy lekko ugnieść.

Rozmnażanie hortensji przez sadzonki
Autor: GettyImages Młoda sadzonka hortensji

Pielęgnacja młodych sadzonek: stanowisko, nawadnianie, zwiększanie wilgotności powietrza

  • Stanowisko. Pojemniki z sadzonkami hortensji należy ustawić w miejscu jasnym (ale nie bezpośrednio nasłonecznionym) i ciepłym (20-24ºC). Na zimę przenosi się je w chłodniejsze miejsce, zabezpieczone przed mrozem.
  • Podlewanie. Należy dbać, aby podłoże było umiarkowanie wilgotne, lecz nie mokre. Do podlewania powinno się używać odstałej, miękkiej wody. Hortensje są wrażliwe na zasolenie, u młodych sadzonek może to zmniejszyć szansę na przyjęcie.
  • Wilgotność powietrza. Sadzonki można przykryć przezroczystym pojemnikiem lub folią, by zwiększyć wilgotność powietrza i ograniczyć przesuszenie. To sprawdzona metoda przy ukorzenianiu różnorodnych sadzonek. Jednocześnie jednak taką osłonę należy co pewien czas (np. co kilka dni) zdejmować, by nie przesadzić z wilgocią (ryzyko wystąpienia chorób grzybowych). Pewna cyrkulacja jest wskazana, dlatego folię można nakłuć w kilku miejscach.

Hartowanie sadzonek hortensji

Młode, ukorzenione sadzonki można wiosną wysadzać bezpośrednio do gruntu. Przed posadzeniem warto rośliny stopniowo przyzwyczajać do nowych warunków. Takie hartowanie polega na wystawianiu doniczek z młodymi hortensjami przez kilka dni na 8-10 cieplejszych godzin (za dnia) na zewnątrz. W ostatnim etapie hartowania rośliny w doniczkach pozostawia się na zewnątrz także na noc.

Rozmnażanie hortensji przez sadzonki zielne i zdrewniałe

Hortensje można rozmnażać z sadzonek zielnych. Metodę stosuje się m.in. u hortensji ogrodowych i hortensji krzewiastych. Pobiera się sadzonki wierzchołkowe z fragmentem pędu (powinien mieć dwa węzły). Najlepiej umieścić je w pojemniku z wodą dopóki nie wypuszczą korzeni. Wodę regularnie wymienia się na świeżą. Następnie sadzonki przesadza się do małych donic, a na miejsce stałe przenosi jesienią kolejnego roku.

Hortensję bukietową i hortensję krzewiastą rozmnaża się również z sadzonek zdrewniałych. Pobiera się je jesienią. Pędy powinny być zdrewniałe, długości około 20 cm. Ścina się je przy pobieraniu ukośnie. Sadzonki związuje się je w pęk, przenosi do piwnicy i przechowuje w piasku. Wiosną sadzi się do piaszczystego podłoża. Po ukorzenieniu przenosi się je na rozsadnik i tam pozostawia na dwa sezony. Sadzonki zdrewniałe nie są tak podatne na wysychanie jak inne, ale słabiej się przyjmują.

Hortensje w ogrodzie i na tarasie. ZDJĘCIA kwitnących hortensji >>>

Cięcie hortensji. Czy trzeba ciąć hortensje? Jakich hortensji nie można ciąć? >>>

Czy hortensje przycinać przed zimą? Czy ścinać kwiatostany hortensji przed zimą? >>>

Jak sadzić drzewa i krzewy

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE