Rozmnażanie hortensji przez sadzonki - latem stwórz nowe krzewy!
Hortensje dość łatwo rozmnaża się przez sadzonki pobierane z półzdrewniałych pędów. Ważne, by sadzonki pobrać z krzewu w odpowiednim terminie. Podpowiadamy, kiedy i jak rozmnażać hortensje przez sadzonki.
Spis treści
- Kiedy pobierać sadzonki hortensji?
- Rozmnażanie hortensji przez sadzonki - przygotowanie pojemników i podłoża
- Jak ścinać półzdrewniałe sadzonki hortensji?
- Jak pielęgnować młode sadzonki hortensji?
- Hartowanie sadzonek hortensji
- Rozmnażanie hortensji przez sadzonki zielne i zdrewniałe
Hortensje to jedne z najchętniej uprawianych w ogrodach krzewów ozdobnych. W sprzedaży dostępnych jest kilka gatunków hortensji i znaczna liczba odmian. Rośliny można kupować w sklepach i centrach ogrodniczych bądź w szkółkach, albo pozyskiwać samodzielnie z pobranych sadzonek wierzchołkowych. To rozwiązanie jest szczególnie przydatne dla tych, którzy potrzebują większej liczby krzewów hortensji do ogrodu. Własnoręczna produkcja sadzonek hortensji pozwala na znaczne oszczędności. Oczywiście wymaga to pracy i jest bardziej czasochłonne, ale daje też więcej satysfakcji.
Rozmnażanie hortensji przez sadzonki nie jest trudne, ale wymaga czasu. Kiedy i jak rozmnażać hortensje przez sadzonki?
Kiedy pobierać sadzonki hortensji?
Sadzonki półzdrewniałe, pochodzące z młodych, tegorocznych przyrostów powinno się pobierać w terminie od czerwca do sierpnia. Zwykle w ich przypadku okres przyjmowania się i wytwarzania korzeni trwa kilka tygodni. Na miejsce stałe ukorzenione sadzonki wysadza się je dopiero w kolejnym roku, wiosną, gdy minie już ryzyko przymrozków.
Rozmnażanie hortensji przez sadzonki - przygotowanie pojemników i podłoża
Do ukorzeniania sadzonek hortensji można wykorzystać dowolne donice bądź skrzynki - ważne jest tylko to, aby były wystarczająco pojemne (np. o pojemności 1 litr) i miały otwory w dnie.
Dużo ważniejsze jest przygotowanie podłoża do ukorzeniania pobranych sadzonek. Kwaśny torf powinno się wymieszać z piaskiem (w proporcji 2:1). Dodatkowo zaleca się dodać do podłoża „rozluźniacz” - takie zadanie spełnia m.in. perlit. W przypadku, gdy zdarza nam się zapominać o nawadnianiu, pomocne może być także użycie hydrożelu.
Zobacz hortensję ogrodowa w galerii zdjęć
Autor: GettyImages
Przepiękne kwiatostany hortensji ogrodowej możemy podziwiać przez całe lato - jak zmienić ich kolor?
Jak ścinać półzdrewniałe sadzonki hortensji?
Na sadzonki należy wybrać silne, niekwitnące pędy hortensji. Dobre sadzonki to młode przyrosty usytuowane na pędzie poniżej kwiatów. Przycina się wierzchołkowe fragmenty długości 10-15 cm. Powinny mieć węzeł u podstawy. Dolne liście należy usunąć, pozostawia się jedynie parę liści u góry sadzonki (jeśli są duże, można je przyciąć o połowę - to ograniczy wyparowywanie wody). Następnie podstawę sadzonek można zanurzyć w ukorzeniaczu.
Przygotowane pojemniki należy wypełnić podłożem, w którym należy wykonać dołki o głębokości 3-4 cm - w nich umieszcza sadzonki w ten sposób, aby były stabilne i nie przewracały się. Podłoże wokół sadzonek należy lekko ugnieść.
Jak pielęgnować młode sadzonki hortensji?
- Stanowisko. Pojemniki z sadzonkami hortensji należy ustawić w miejscu jasnym (ale nie bezpośrednio nasłonecznionym) i ciepłym (20-24ºC). Na zimę przenosi się je w chłodniejsze miejsce, zabezpieczone przed mrozem.
- Podlewanie. Należy dbać, aby podłoże było umiarkowanie wilgotne, lecz nie mokre. Do podlewania powinno się używać odstałej, miękkiej wody. Hortensje są wrażliwe na zasolenie, u młodych sadzonek może to zmniejszyć szansę na przyjęcie.
- Wilgotność powietrza. Sadzonki można przykryć przezroczystym pojemnikiem lub folią, by zwiększyć wilgotność powietrza i ograniczyć przesuszenie. To sprawdzona metoda przy ukorzenianiu różnorodnych sadzonek. Jednocześnie jednak taką osłonę należy co pewien czas (np. co kilka dni) zdejmować, by nie przesadzić z wilgocią (ryzyko wystąpienia chorób grzybowych). Pewna cyrkulacja jest wskazana, dlatego folię można nakłuć w kilku miejscach.
Zobacz hortensje bukietowe w galerii zdjęć
Autor: Getty Images
Największą ozdobą hortensji bukietowej są stożkowe lub półkuliste kwiatostany, które zdobią krzew aż do późnej jesieni
Hartowanie sadzonek hortensji
Młode, ukorzenione sadzonki można wiosną wysadzać bezpośrednio do gruntu. Przed posadzeniem warto rośliny stopniowo przyzwyczajać do nowych warunków. Takie hartowanie polega na wystawianiu doniczek z młodymi hortensjami przez kilka dni na 8-10 cieplejszych godzin (za dnia) na zewnątrz. W ostatnim etapie hartowania rośliny w doniczkach pozostawia się na zewnątrz także na noc.
Autor: GettyImages
W ogrodach można sadzić różne gatunki hortensji - czym się różnią?
Rozmnażanie hortensji przez sadzonki zielne i zdrewniałe
Hortensje można rozmnażać z sadzonek zielnych. Metodę stosuje się m.in. u hortensji ogrodowych i hortensji krzewiastych. Pobiera się sadzonki wierzchołkowe z fragmentem pędu (powinien mieć dwa węzły). Najlepiej umieścić je w pojemniku z wodą dopóki nie wypuszczą korzeni. Wodę regularnie wymienia się na świeżą. Następnie sadzonki przesadza się do małych donic, a na miejsce stałe przenosi jesienią kolejnego roku.
Hortensję bukietową i hortensję krzewiastą rozmnaża się również z sadzonek zdrewniałych. Pobiera się je jesienią. Pędy powinny być zdrewniałe, długości około 20 cm. Ścina się je przy pobieraniu ukośnie. Sadzonki związuje się je w pęk, przenosi do piwnicy i przechowuje w piasku. Wiosną sadzi się do piaszczystego podłoża. Po ukorzenieniu przenosi się je na rozsadnik i tam pozostawia na dwa sezony. Sadzonki zdrewniałe nie są tak podatne na wysychanie jak inne, ale słabiej się przyjmują.
Nie przegap:
- Hortensje w ogrodzie i na tarasie. ZDJĘCIA kwitnących hortensji
- Cięcie hortensji. Czy trzeba ciąć hortensje? Jakich hortensji nie można ciąć?