Goździk kropkowany - super bylina na skalniaki, murki, rabaty i obwódki
Jest łatwą w uprawie i efektownie kwitnącą, niską byliną, która może być sadzona, zarówno w ogrodzie, jak i w pojemnikach. Nie sprawia kłopotów w uprawie i nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Gdzie posadzić i jak uprawiać goździk kropkowany?
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska
Kwiaty goździka kropkowanego mają intensywne barwy, jasne plamki i ciemny pierścień w środku
Goździk kropkowany (Dianthus deltoides) należy do botanicznej rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae) i jest rośliną wieloletnią (byliną), chętnie uprawianą w ogrodach przydomowych oraz w donicach, skrzynkach i innych pojemnikach. W naturze rośnie w Europie, Azji, na Syberii, na Półwyspie Indyjskim, a także w Polsce, gdzie porasta nasłonecznione stoki i zbocza, piaszczyste, suche łąki, zarośla, pastwiska, nieużytki. Jest także popularną rośliną ozdobną, która doczekała się wielu odmian o ciekawych barwach kwiatów.
Spis treści
- Jak wygląda goździk kropkowany?
- Wymagania goździka kropkowanego: stanowisko i podłoże
- Galeria zdjęć: Goździk kropkowany
- Goździk kropkowany - uprawa i pielęgnacja
- Zastosowanie goździka kropkowanego
- Odmiany goździka kropkowanego
Jak wygląda goździk kropkowany?
Roślina dorasta zwykle do wysokości około 20 cm, ale w czasie kwitnienia pędy kwiatowe osiągają wysokość nawet do 30-40 cm. Łodygi goździka kropkowanego są omszone, lekko wzniesione lub płożące, dzięki czemu rośliny z czasem tworzą niskie kobierce. Na pędach wyrastają długie, wąskie, lancetowate i ostro zakończone i także omszone liście, które mają barwę jasnozieloną (odmiany kwitnące na biało) lub w ciemniejszych odcieniach zieleni (odmiany o kwiatach czerwonych i purpurowych).
Główną ozdobą goździka kropkowanego są kwiaty, które mają zwykle średnicę do 2 cm i są zebrane w luźne wiechowate kwiatostany. Brzegi płatków kwiatowych są zwykle płytko ząbkowane, a same kwiaty mogą mieć różne jednolite barwy (białą, w odcieniach różu, czerwoną, purpurową), mogą być także dwubarwne lub z różnymi wzorami lub kropkami. Ciekawostką jest, że kwiaty goździka kropkowanego nie pachną (jak inne goździki) i ich płatki zamykają się na noc. Kwitnienie trwa dość długo – od czerwca do października, dlatego tak często są ozdobą rabat kwiatowych.
Poradnik projektowania rabaty bylinowej - jak wybrać byliny na rabatę
Wymagania goździka kropkowanego: stanowisko i podłoże
Goździk kropkowany najlepiej rośnie i obficie kwitnie przede wszystkim na stanowiskach słonecznych, ciepłych, przepuszczalnych (także piaszczystych i dość suchych) i nie mają specjalnych wymagań. Poradzą sobie także w miejscach, gdzie słońce rzadziej dociera - w lekkim półcieniu.
Roślina preferuje podłoża gliniasto-piaszczyste o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym, natomiast kiepsko rosną w glebie o odczynie zasadowym (wapniowym). Jeśli w ogrodzie mamy glebę o wyraźnie zasadowym odczynie, przed posadzeniem goździków należy ją zakwasić (np. mieszając ją z kwaśnym torfem). Warto pamiętać, że roślina ta nie lubi gleby podmokłej, gliniastej i zbitej i w takich warunkach będzie źle rosła i nie będzie kwitła.
Przeczytaj też:
- 10 pięknych roślin, które warto mieć w ogrodzie
- Goździki na ogrodowe rabaty i skalniaki – gatunki i odmiany goździków, wymagania i zastosowanie
Galeria zdjęć: Goździk kropkowany
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska
Kwiaty goździka kropkowanego mają intensywne barwy, jasne plamki i ciemny pierścień w środku
Goździk kropkowany - uprawa i pielęgnacja
Najczęściej goździka kropkowanego uprawia się z nasion wysiewanych w czerwcu pod osłonami (np. do inspektu). Kiedy siewki podrosną i wzmocnią się można posadzić je w ogrodzie na miejsce stałe – najczęściej robi się to w sierpniu. Jednak szybciej i prościej będzie po prostu zakupić gotowe sadzonki goździka kropkowanego w doniczkach i posadzić je w dogodnym dla siebie momencie w ogrodzie lub w pojemnikach.
Po posadzeniu istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odchwaszczanie młodych sadzonek. Później warto usuwać przekwitłe kwiatostany (przedłuży to kwitnienie), a także ograniczać rozrastanie się roślin - mogą zdominować inne, wolniej rosnące i delikatniejsze gatunki.
Goździk kropkowany dobrze znosi suszę i jest mrozoodporny, ale w czasie bezśnieżnych, mroźnych zim lepiej go okrywać (np. stroiszem) w chłodniejszych rejonach kraju.
Przeczytaj też:
Zastosowanie goździka kropkowanego
Najbardziej efektownie prezentuje się posadzony w większych grupach na skalniakach, murkach, a także na rabatach bylinowych, w pojemnikach lub jako obwódki. Dobrze będzie komponował się z innymi roślinami, lubiącymi podobne warunki, np. z zawciągiem nadmorskim, rojnikiem murowym, sosną górską, rozchodnikiem ostrym, kostrzewą siną, pięciornikiem krzewiastym lub smagliczką nadmorską. Ponadto, goździki te mogą z powodzeniem pełnić rolę kwitnących roślin zadarniających i okrywowych.
Goździk kropkowany jest niezwykle wytrzymały na suszę, a jednocześnie ładnie kwitnie i nisko rośnie, dzięki czemu jest też wykorzystywany do zazieleniania dachów.
Odmiany goździka kropkowanego
Do najbardziej dekoracyjnych i popularnych odmian uprawnych goździka kropkowanego należą miedzy innymi:
- ’Albus’ – kwiaty białe
- `Brillant’ – kwiaty koloru ciemnoczerwonego (karminowego); rośliny tworzą kobierce o wysokości ok. 20 cm.
- ’Splendens Erecta’ – kwiaty ciemnoróżowe; rośliny tworzą gęste, niskie kobierce.
- ’Vampir’ – kwiaty szkarłatno-czerwone.
Poznaj też inne goździki ogrodowe:
Autor: GettyImages
Goździk brodaty to doskonała roślina na rabaty, nadająca się również na kwiat cięty