Goździk siny - opis, uprawa, odmiany, zastosowanie
Goździk siny bardzo często wybierany jest do nasadzeń w ogrodach skalnych, na obwódki, czy kompozycji z innymi bylinami. Dzięki dekoracyjnym, pierzastym różnokolorowym kwiatom, sinozielonym liściom i niewielkim wymaganiom od lat uznawany jest za jedną z najpraktyczniejszych roślin ogrodowych. Jakie wymagania ma goździk siny?
Goździk siny (Dianthus gratianopolitanus), należący do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae) jest niską byliną, osiągającą (w zależności od odmiany) od około 5 do ponad 20 cm wysokości. Tworzy gęste kępy, które zwracają uwagę dzięki sinozielonej barwie, wąskich, lancetowtaych liści oraz efektownym, niewielkim (do 3cm średnicy) pierzastym kwiatom. Zwykle są one białe, różowe albo czerwone i zakwitają w maju i czerwcu (przyciągają pszczoły i motyle).
Spis treści
- Goździk siny uprawa
- Goździk siny rozmnażanie, wysiew
- Pielęgnacja goździka sinego
- Popularne zastosowania dla goździka sinego
- Goździk siny odmiany dekoracyjne
Goździk siny uprawa
Goździk siny należy do roślin łatwych w uprawie, jest całkowicie mrozoodporny i można go uprawiać niemal w każdym ogrodzie.
- Stanowisko dla goździka sinego
Goździk siny preferuje ciepłe, dobrze nasłonecznione i suche stanowiska i tam kwitnie najobficiej i ma lepiej wybarwione (srebrzyste) liście.
- Podłoże dla goździka sinego
Goździk siny najlepiej rośnie na glebach piaszczysto-gliniastych, a wyraźnie nie toleruje podmokłych, ciężkich podłoży (może dochodzić do gnicia korzeni). Niewskazana jest jednocześnie uprawa goździka sinego na zbyt żyznych glebach, ponieważ w takich warunkach, co prawda szybko rozrasta się, ale pędy są słabiej wybarwione.
Przeczytaj też: Rodzaje gleb ogrodowych: gleba piaszczysta, gliniasta, piaszczysto-gliniasta >>>
Goździk siny rozmnażanie, wysiew
Goździk siny najczęściej uprawia się z siewu – nasiona wysiewa się pod osłonami lub do inspektu wczesną wiosną, a ukorzenione sadzonki można sadzić na miejsce stałe w ogrodzie po 15 maja, przez cały sezon wegetacyjny (oprócz okresu silnych upałów). Jeśli nie mamy czasu lub ochoty na wyprodukowanie własnych sadzonek, można po prostu zakupić w doniczce ukorzenioną roślinę i posadzić w wybranym miejscu w ogrodzie.
Goździki sine (i inne goździki wieloletnie) najkorzystniej rozmnażać w sierpniu przez podział kęp i ich rozsadzenie. Najlepiej sadzić rośliny w większych grupach - zwykle na powierzchni 1m² sadzi się 10-12 roślin.
Goździki sine z powodzeniem można uprawiać je także w donicach, skrzynkach i innych pojemnikach.
Ogród w pojemnikach: jakie rośliny sadzić w donicach na balkonie i tarasie >>>
Pielęgnacja goździka sinego
Goździk siny należy do roślin o małych wymaganiach i nie potrzebuje częstego podlewania (z wyjątkiem długotrwałych okresach suszy). Jeśli dobrze przygotujemy podłoże przed posadzeniem roślin (np. zasilimy je kompostem), nie jest potrzebne także regularne nawożenie. W związku z tym, że goździki sine są raczej niskimi bylinami, tworzącymi dekoracyjne kępy, ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne odchwaszczanie. Młode sadzonki mogą być szybko zagłuszone przez pospolite chwasty (np. perz) i stracić na atrakcyjności.
Dzięki dużej mrozoodporności, goździk siny nie wymaga okrywania na zimę (można ewentualnie osłaniać go stroiszem w czasie surowych zim i w najchłodniejszych rejonach kraju).
Goździki rzadko są atakowane przez choroby, ale mogą żerować na nich szkodniki, np. mszyce lub gąsienice motyli. Przy ich dużym nasileniu, najlepiej wykonać opryski środkami ochrony roślin (np. Karate Zeon, Polysect, Mospilan), albo preparatami ekologicznymi (gnojówkami, wywarami itp.), np. na bazie pokrzywy, czosnku, wrotyczu.
Popularne zastosowania dla goździka sinego
Najczęściej stosowany jest jako urozmaicenie ogrodów skalnych, roślina zadarniająca oraz do kompozycji bylinowych, a także na obwódki rabat oraz ścieżek. Z powodzeniem może być uprawiany w donicach i pojemnikach na słonecznych tarasach i balkonach. Świetnie pasuje także do założeń w stylu wiejskim lub śródziemnomorskim. Cięte kwiaty goździka sinego wykorzystywane są również na bukiety i do kompozycji florystycznych.
Najlepsze rośliny ogrodowe na kwiat cięty >>>
Goździk siny odmiany dekoracyjne
Wyhodowano wiele odmian goździka sinego o efektownych barwach kwiatów, które w połączeniu z sinozielonymi (srebrzystymi) pędami są bardzo dekoracyjne. Do najciekawszym odmian należą między innymi:
- 'Amarant' – odmiana goździka sinego dorastając do 10 cm wysokości i tworząca zwarte kępy zielononiebieskich liści, z których wyrastają różowe kwiaty o postrzępionych płatkach,
- 'Rubin’ – ta odmiana goździka sinego osiąga 30 cm wysokości, a kwiaty wybarwione są intensywnie czerwone,
- 'Agatha' - odmiana goździka sinego dorastająca do ponad 20 cm wysokości, a jej pełne kwiaty mają różową barwę, ale płatki są ciemniejsze (różowo-czerwone) u podstawy, co daje ciekawy efekt.
Poznaj też inne goździki ogrodowe:
- Goździk ogrodowy
- Goździk brodaty
- Goździk kropkowany
- Goździk chiński
Autor: GettyImages
Goździk brodaty to doskonała roślina na rabaty, nadająca się również na kwiat cięty