Ogród w stylu śródziemnomorskim. Jak zaaranżować ogród w stylu śródziemnomorskim

2019-08-30 10:08

Ogrody śródziemnomorskie kojarzą się nam z wakacjami, słońcem, bogactwem roślinności, aromatem ziół. Podpowiadamy jakie cechy powinien mieć ogród w stylu śródziemnomorskim i jakie rośliny w nim sadzić. Aranżacja ogrodu śródziemnomorskiego.

Ogrody śródziemnomorskie to wspaniałe miejsca do wypoczynku i relaksu. Sprzyja temu panujący na południu Europy klimat, który charakteryzuje się gorącymi, słonecznymi i suchymi latami oraz łagodnymi zimami.

Z tego względu krajobraz krajów śródziemnomorskich zdominowały rośliny ciepłolubne, takie jak cytrusy, drzewa oliwne, cyprysy, sosny pinie i krzewy - m.in. kolcolist, ostrokrzew, kaliny wawrzynowate, natomiast ogrodami zawładnęły oleandry, albicje jedwabiste, bugenwille, agapanty, jaśminy właściwe, tamaryszki, miliny, glicynie, lantany, kocanki włoskie, gaury Lindheimera, perowskie, lawendy, bukszpany, drzewka cytrusowe (cytryny, mandarynki, granaty, kumkwaty) i wawrzyny (laury), a także kwitnące kaktusy i sukulenty (m.in. opuncja figowa, agawa). Nie brak w nich też ziół, w tym głównie tymianku, rozmarynu, bazylii, oregano, szałwii czy macierzanki.

Przeczytaj też: Jak uprawiać zioła na balkonie i tarasie. Uprawa ziół w pojemnikach >>>

Ogrody śródziemnomorskie to jednak nie tylko rośliny, ale też typowe dla tego rejonu świata elementy małej architektury:

  • kamienne murki,
  • kamienne schody,
  • patia i placyki,
  • meble ogrodowe (drewniane ławy i stoły, ażurowe krzesła i fotele z wikliny lub metalu),
  • detale ozdobne: terakotowe donice, dzbany i amfory, miękkie poduszki w pastelowych barwach, wyściełające siedziska mebli,
  • drewniane, białe lub niebieskie okiennice, montowane na ścianach budynków.

Dominującymi kolorami są pastelowe i naturalne barwy, uzupełnione kolorem niebieskim i pomarańczowym, a także intensywnymi barwami kwiatów (m.in. bugenwilli).

Lawenda
Autor: GettyImages W ogrodzie urządzonym w stylu śródziemnomorskim nie może zabraknąć lawendy

Jak stworzyć w Polsce ogród śródziemnomorski

W naszym klimacie stworzenie wiernej kopii ogrodu śródziemnomorskiego nie jest możliwe, gdyż wiele roślin południa u nas sobie nie poradzi, jednak z powodzeniem można odwzorować sielskie klimaty za pomocą odpowiednich mebli, detali i roślin. Projektowanie ogrodu w stylu śródziemnomorskim warto zacząć od małej architektury, mebli i rabat - te ostatnie należy zaplanować w miejscach nasłonecznionych. Ważnym elementem ogrodu śródziemnomorskiego powinno być patio, wyłożone kamiennymi lub terakotowymi płytkami o nieregularnych kształtach i w naturalnych kolorach, otoczone terakotowymi donicami, w których będą rosły zioła oraz gatunki ciepłolubne, np. agapanty, oleandry czy jaśminy. Patio to miejsce wypoczynku, dlatego powinny tam stanąć wygodne, ażurowe, wiklinowe lub metalowe meble ogrodowe, wymoszczone miękkimi poduchami w pastelowych barwach.

Przeczytaj też: Jak urządzić patio w ogrodzie >>>Obok patio w warto też ustawić pergolę dla pnączy, pod którą można umieścić hamak lub wygodny fotel. Oprócz patio i pergoli w ogrodzie powinno się też znaleźć miejsce na niewysokie murki z kamienia lub piaskowca, które mogą pełnić rolę parawanu czy niskiego ogrodzenia lub stanowić podstawę piętrowej rabaty. W eksponowanych miejscach ogrodu, warto też ustawić terakotowe wazy, amfory i dzbany oraz kamienne korytka na kwiaty, które będą podkreślać południowy charakter całej aranżacji.

Ogród rustykalny - jak wykorzystać stare meble i sprzęty w ogrodzie w stylu wiejskim? >>>

Rabaty przeznaczone dla roślin, a także ścieżki i alejki, dobrze jest też wyłożyć jasnym żwirkiem, który nie tylko będzie pełnił rolę ozdobną, ale też ochroni glebę przed przegrzaniem i wysychaniem. W śródziemnomorskim ogrodzie nie powinno też zabraknąć wody. Wprawdzie nie może mieć ona formy stawu czy sadzawki, gdyż w suchym klimacie to rzadkość, ale już małe źródełko czy kran z misą na wodę wmontowany w ścianę budynku sprawdzą się doskonale.

Ogród śródziemnomorski
Autor: GettyImages Do ogrodu w stylu śródziemnomorskim pasuja kamienne schody

Rośliny do ogrodu w stylu śródziemnomorskim

Kiedy już uporamy się z małą architekturą i detalami, musimy przystąpić do wyboru roślin do ogrodu śródziemnomorskiego, co wbrew pozorom nie będzie łatwe. Wprawdzie klimat śródziemnomorski jest ciepły i łagodny, ale nie idealny. Zimą nie męczy mrozami, a wiosną i jesienią zapewnia przyjemne ciepło, ale latem ze względu na wysokie temperatury i suszę staje się niebezpieczny.

Rośliny strefy śródziemnomorskiej dostosowały się do takich warunków i radzą sobie z palącym słońcem oraz suszą, ale nie zniosą długotrwałego deszczu czy mrozu. Dlatego też tworząc śródziemnomorski ogród, musimy iść na kompromis i wybrać takie gatunki, które przez cały rok mogą pozostać w gruncie. Niektóre możemy zapożyczyć wprost z gorącego południa, bo mimo różnic klimatycznych poradzą sobie u nas całkiem dobrze (np. lawenda wąskolistna, perowskia, bukszpan wieczniezielony, tamaryszek, glicynia), inne jednak musimy uprawiać w doniczkach lub zastąpić bardziej wytrzymałymi gatunkami.

Uprawa roślin wieloletnich w pojemnikach na balkonach i tarasach >>>

Nasadzenia warto rozpocząć od roślin, które będą tłem dla kompozycji rabatowych. Wprawdzie nie mogą być to typowe dla południa Europy cyprysy czy oliwki, ale z powodzeniem mogą je zastąpić oliwniki wąskolistne, grusze wierzbolistne, cisy pospolite lub kolumnowe jałowce. Także wśród pnączy możemy znaleźć godnych dublerów. Piękną bugenwillę może zastąpić milin amerykański, a jaśminowce urocze, choć nie tak pięknie pachnące powojniki botaniczne (np. pnący, prosty). Na rabatach zamiast agapantów mogą zagościć czosnki ozdobne (np. gwiazdkowaty lub olbrzymi), a zamiast agawy, juka karolińska. Latem w ogrodzie można również ustawić donice z roślinami południowymi, które zimę będą spędzać w pomieszczeniu (np. oleandry, wawrzyny, agapanty, bugenwille, cyprysiki, mirty, cytrusy, oliwki, jaśmin właściwy). W ogrodzie nie może brakować też aromatycznych ziół, takich jak szałwie, tymianki, rozmaryn, oregano czy bazylia. Projektując ogród śródziemnomorski watro też pamiętać, że ścieżki, rabaty, kamienne obrzeża i murki powinny mieć luźny charakter, a granice rabat i ścieżek posiadać nieregularny kształt i miękką formę.

Oliwka w donicy
Autor: GettyImages Oliwka uprawiana w donicy to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów aranżacji ogródu w stylu śródziemnomorskim
Projekt ogrodu - dlaczego warto zlecic go projektantowi?
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie