Oliwnik wąskolistny - najlepsze porady dotyczące pielęgnacji
Oliwnik wąskolistny już z daleka robi duże wrażenie. Na tle innych drzew i krzewów wyróżnia się niezwykłą, jasną, srebrzystoszarą barwą liści, stając się jednym z ciekawszych akcentów w ogrodzie. Jego delikatne liście i wiotkie, młode pędy poruszając się na wietrze wyglądają, jakby mieniły się srebrem. Poznaj wymagania uprawowe i zastosowanie oliwnika w ogrodzie.
Autor: GettyImages
Kwiaty oliwnika wąskolistnego przyciągają owady zapylające
Spis treści
- Jak wygląda oliwnik wąskolistny?
- Oliwnik wąskolistny w galerii zdjęć
- Oliwnik wąskolistny - jakie ma wymagania?
- Zastosowanie oliwnika w ogrodzie
- Oliwnik wąskolistny to roślina ekspansywna
Jak wygląda oliwnik wąskolistny?
Oliwnik wąskolistny (łac. Elaeagnus angustifolia) to niewielkie drzewo lub okazały krzew, osiągający 5-8 m wysokości. Jego pokrój początkowo jest gęsty i krzaczasty, z czasem jednak przybiera postać drzewka o rozłożystej, nieregularnej koronie i zwisających pędach.
Główną ozdobą oliwnika są długie, wąskie, lancetowate liście, przypominające liście oliwki lub wierzby. Początkowo są całkowicie pokryte miękkim, jasnoszarym lub srebrzystym kutnerem, z czasem jednak tracą kutner na wierzchniej stronie blaszki, ale nadal pozostają srebrzystoszare. Miękkim, jasnoszarym kutnerem pokryte są też młode pędy rośliny. Starsze stają się ciemniejsze, brunatnoszare i sztywne, ale wciąż zachowują srebrzysty odcień. Dodatkowo pokryte są także ostrymi cierniami.
Przeczytaj też:
Mniejszą wartość ozdobną mają kwiaty oliwnika wąskolistnego (pojawiają się w czerwcu), które są małe, srebrzystożółte i niepozorne. Mają jednak bardzo przyjemny, intensywny zapach i są miododajne, a u starszych egzemplarzy (min. 5-letnich) po przekwitnieniu przekształcają się w małe, owalne, srebrzyste, dekoracyjne owoce, utrzymujące się na pędach niemal przez całą zimę i przypominające kształtem oliwki. Owoce są jadalne, ale suche i mączyste, dlatego trudno uznać je za smaczne, choć amatorzy potrafią mieć z nich pożytek.
Oliwnik wąskolistny w galerii zdjęć
Autor: GettyImages
Kwiaty oliwnika wąskolistnego przyciągają owady zapylające
Oliwnik wąskolistny - jakie ma wymagania?
Oliwnik wąskolistny to roślina niemal dla każdego: jest nie tylko bardzo dekoracyjna, ale też mało wymagająca, odporna na niekorzystne warunki i wytrzymała.
- Nie ma żadnych szczególnych wymagań w stosunku do podłoża, choć najlepiej czuje się na glebach lekkich, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych, a nawet suchych i piaszczystych (nie lubi gleb mokrych i ciężkich).
- Doskonale znosi suszę, suche powietrze, niskie temperatury, zanieczyszczenia miejskie, zasolenie gleby i silne cięcie (może być przycinany nawet 2-3 razy w sezonie, wtedy ładnie się zagęszcza).
- Nie wymaga zasilania, gdyż na korzeniach posiada bakterie brodawkowe, pobierające azot z otoczenia.
- Jedyne, czego potrzebuje to słoneczne stanowisko, gdyż w cieniu źle rośnie, słabo się wybarwia i brzydko wygląda.
Zastosowanie oliwnika w ogrodzie
Ze względu na swoje małe wymagania i dużą odporność, oliwnik wąskolistny polecany jest do rekultywacji terenów przemysłowych, obsadzania nieużytków i tworzenia zielni miejskiej. Bardzo często uprawiana jest też w parkach. Nie nadaje się natomiast do sadzenia w pobliżu torów kolejowych, przejazdów czy ulic. Wprawdzie bardzo dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza i spaliny, ale mocno się rozrasta, przez co może ograniczać pole widzenia kierowców i maszynistów prowadzących pociągi.
Oliwnik wąskolistny idealnie nadaje się natomiast na formowane żywopłoty, gdyż doskonale znosi cięcie. Może być też sadzona w postaci ochronnego, luźnego szpaleru obronnego, ponieważ jej pokryte cierniami pędy ochronią ogród przed niechcianymi gośćmi.
Oliwnik wąskolistny dobrze sprawdza się też w ogrodach w stylu śródziemnomorskim, gdyż może imitować delikatną i wrażliwą na mróz oliwkę europejską, będącą ważnym elementem flory krajów południowej Europy. Roślina doskonale wygląda też w grupie z innymi krzewami i drzewami, z którymi kontrastuje niezwykłą, srebrzystoszarą barwą liści. Niestety, oliwnik wąskolistny mimo licznych zalet nie jest rośliną idealną.
Oliwnik wąskolistny to roślina ekspansywna
Ciemną stroną oliwnika jest duża ekspansywność, przez co z czasem może stać się kłopotliwy w małych ogrodach. Oliwnik bardzo szybko i skutecznie rozrasta się za pomocą odrostów korzeniowych, które mogą rozprzestrzeniać się nawet w promieniu kilku metrów od ośliny matecznej (podobnie jak u sumaka octowca). Rozwiązaniem problemu i sposobem na opanowanie ekspansywności rośliny mogą być wkopane w ziemię bariery korzeniowe, przeznaczone do uprawy bambusów. Pewną wadą krzewu jest też brak atrakcyjnego, jesiennego ubarwienia liści, bo choć przez cały sezon oliwnik zachwyca swoim pięknem, jesienią nie zmienia koloru i zrzuca liście, tracąc swoje największe walory ozdobne.