Sumak octowiec - drzewo o kolorowych liściach jesienią. Czy warto sadzić sumaka w ogrodzie?

2019-10-15 11:28 Opracowanie: redakcja serwisu

Sumak octowiec to drzewo, którego liście jesienią przebarwiają się pięknie na czerwono, żółto i pomarańczowo. Czy warto sadzić sumaka octowca w ogrodzie?

Sumak octowiec, zwany też sumakiem odurzającym (łac. Rhus typhina), to jedno z drzew najpiękniej przebarwiających się jesienią. Z tego powodu jest chętnie sadzony w ogrodach i parkach.

Sumak octowiec – opis rośliny

Sumak octowiec to zazwyczaj krzew bądź niewielkie drzewo, dorastające do 5–8 m wysokości. Jego korona ma charakterystyczny parasolowaty kształt. Gałęzie sumaka octowca są grube i sztywne, widlasto się rozgałęziają. Młode pędy rośliny pokryte są włoskami, a po złamaniu wycieka z nich mleczny sok kremowego koloru.
Liście sumaka są złożone, mają 30–40 cm długości. Jesienią malowniczo przebarwiają się na czerwono, żółto i pomarańczowo.

Sumak octowiec kwitnie na przełomie czerwca i lipca. Jest rośliną jednopienną – na jednym egzemplarzu występują wyłącznie kwiaty żeńskie, na innej tylko kwiaty męskie. Po kwitnieniu na osobnikach żeńskich tworzą się okazałe bordowe owocostany, które mogą utrzymać się na roślinie nawet do następnego lata.

sumak
Autor: www.thinkstockphotos.com Sumak octowiec jesienią

Sumak octowiec – wymagania uprawowe

Sumak octowiec ma bardzo małe wymagania uprawowe. Dobrze rośnie nawet w skrajnych warunkach i na najsłabszych glebach. Jest bardzo odporny na suszę, mróz oraz zanieczyszczenia powietrza. Potrzebuje tylko dużo słońca, dlatego należy sadzić go w miejscach nasłonecznionych.

Sumak octowiec – czy warto sadzić sumaka w ogrodzie

Decydując się na posadzenie sumaka w ogrodzie, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę to, że roślina ta bardzo łatwo wytwarza odrosty korzeniowe, szczególnie wtedy, gdy ziemia wokół niej jest przekopywana. Wtedy uszkodzeniu ulegają korzenie sumaka, co powoduje, że wokół wyrasta wiele młodych odrostów. Po jakimś czasie odrosty te zagęszczają się, uniemożliwiając wzrost innych roślin, które posadzono w pobliżu. Sumak octowiec jest z tego względu czasem uważany wręcz za uciążliwy chwast.

Sumak octowiec
Autor: GettyImages Efektownie wyglądają bordowe owocostany sumaka na tle zielonych liści
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE