Sumak octowiec - drzewo o kolorowych liściach jesienią. Czy warto sadzić sumaka w ogrodzie?

2022-09-13 14:55
Sumak octowiec
Autor: GettyImages Sumak octowiec

Sumak w ogrodzie zachwyca jesienią. Sumak octowiec to drzewo, którego liście przebarwiają się widowiskowo na czerwono, żółto i pomarańczowo. Czy warto sadzić sumaka octowca w ogrodzie? Dlaczego niektórzy odradzają sadzenie tej pięknej rośliny? Sprawdź, na co musisz uważać.

Sumak octowiec, zwany też sumakiem odurzającym (łac. Rhus typhina), to jedno z drzew najpiękniej przebarwiających się jesienią. Z tego powodu jest chętnie sadzony w ogrodach i parkach.

Spis treści

  1. Sumak drzewo – jak wygląda?
  2. Odmiany sumaka: Dissecta, Laciniata, Tiger Eyes
  3. Jakie wymagania ma sumak octowiec?
  4. Sumak octowiec - roślina bardzo ekspansywna
  5. Sumak octowiec jak się pozbyć

Sumak drzewo – jak wygląda?

Sumak octowiec to zazwyczaj duży krzew bądź niewielkie drzewo, dorastające do 5–8 m wysokości. Zazwyczaj tworzy niewysoki pień, który często od niewielkiej wysokości rozdziela się widlasto na konary i gałęzie tworząc charakterystyczną koronę o parasolowatym kształcie. Gałęzie sumaka octowca są grube i sztywne. Młode pędy rośliny pokryte są włoskami, a po złamaniu wycieka z nich mleczny sok kremowego koloru.

Liście sumaka pojawiają się wiosna bardzo późno, wyrastają wyłącznie na młodych pędach (starsze gałęzie są ich pozbawione), są złożone, duże (mają 30–60 cm długości), pierzaste. Pojedyncze listki maja zaostrzone wierzchołki, a nasadę zaokrągloną. Jesienią liście sumaka malowniczo przebarwiają się na czerwono, żółto i pomarańczowo. Na zimę opadają z drzewa.

Sumak octowiec kwitnie na przełomie czerwca i lipca. Jest rośliną dwupienną. Pojedyncze kwiaty drobne, żółtawozielone. zebrane na końcach pędów w stożkowate, owłosione wiechowate kwiatostany. Na osobnikach żeńskich po kwitnieniu przekształcają się w okazałe, dekoracyjne, bordowe owocostany, które mogą utrzymać się na roślinie nawet do następnego roku.

Przeczytaj też: Drzewa liściaste do ogrodu. Polecamy najładniejsze gatunki drzew >>>

Odmiany sumaka: Dissecta, Laciniata, Tiger Eyes

Odmiany sumaka octowca mają tę zaletę, że rosną wolniej i osiągają mniejsze rozmiary niż gatunek oraz tworzą mniej odrostów korzeniowych. Dlatego też nadają się do mniejszych ogrodów. Możliwa jest też uprawa odmian sumaka w donicy.

  • Sumak octowiec 'Dissecta' – rośnie wolniej od gatunku i osiąga mniejsze rozmiary (dorasta do 3-4 m wysokości), jej korona jest bardziej rozłożysta, a pień zazwyczaj pochylony. Liście są głęboko pierzasto powycinane, jesienią przebarwiają się na jaskrawopomarańczowo. Polecana do małych ogrodów i do uprawy pojemnikowej.
  • Sumak szkarłatny 'Laciniata' – odmiana o liściach mniej powcinanych niż poprzednia, małe, niskopienne drzewko, rośnie powoli, dorasta do 2-3 m wysokości.
  • Sumak octowiec TIGER EYES 'Bailtiger' – odmiana o bardzo wolnym wzroście, osiąga do 2 m wysokości. Młode liście są głęboko wcinane, wiosną jasnozielone, w trakcie sezonu zmieniają barwę na żółtą i takie pozostają aż do jesieni, gdy przebarwiają się na intensywnie szkarłatny kolor. Dodatkową ozdobą są czerwono owłosione pędy. Odmiana nie jest tak inwazyjna jak gatunek – bardzo wolno rozrasta się za pomocą odrostów korzeniowych.
Sumak octowiec 'Dissecta'
Autor: GettyImages Sumak octowiec 'Dissecta'

Jakie wymagania ma sumak octowiec?

Sumak octowiec ma bardzo małe wymagania uprawowe. Dobrze rośnie nawet w skrajnych warunkach i na najsłabszych glebach. Jest bardzo odporny na suszę, mróz, zanieczyszczenia powietrza oraz szkodniki i choroby. Potrzebuje tylko dużo słońca (nie znosi cienia), dlatego należy sadzić go w miejscach nasłonecznionych. Roślina nie wymaga przycinania korony, należy natomiast usuwać odrosty korzeniowe.

Sumak octowiec
Autor: GettyImages Sumak 'Laciniata Aurea'

Sumak octowiec - roślina bardzo ekspansywna

Decydując się na posadzenie sumaka w ogrodzie, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę to, że roślina ta bardzo łatwo rozrasta się za pomocą odrostów korzeniowych - szczególnie wtedy, gdy ziemia wokół drzewka jest przekopywana. Wtedy uszkodzeniu ulegają korzenie sumaka, co powoduje, że wokół wyrasta wiele młodych odrostów (nawet na odległość ponad 10 m). Po jakimś czasie odrosty te zagęszczają się, uniemożliwiając wzrost innych roślin, które posadzono w pobliżu. Sumak octowiec jest z tego względu czasem uważany wręcz za uciążliwy i trudny do zwalczenia chwast. Rozprzestrzeniony poza swoim zasięgiem na różnych obszarach stał się uciążliwym gatunkiem inwazyjnym.

Rośliny ekspansywne - przemyśl, zanim posadzisz je w ogrodzie >>>

Sumak octowiec jak się pozbyć

Aby ograniczyć ekspansję sumaka trzeba usuwać już powstałe odrosty, najlepiej gdy tylko się pojawią. Ale wykopać trzeba korzenie, z których odrosty wyrastają, a nie tylko wyciąć odrosty. Wiąże się to oczywiście z przekopaniem ziemi wokół sumaka. Pamiętajmy, że uszkadzanie korzeni sumaka stymuluje roślinę do tworzenia nowych odrostów korzeniowych, trzeba więc dokładnie usunąć korzenie.Możemy zastosować specjalne bariery korzeniowe (przeznaczone dla bambusów drzewiastych), które po wkopaniu głęboko w ziemię ograniczą teren rozrastania się korzeni sumaka. Niższe odmiany sumaka octowca można uprawiać w dużych, plastikowych donicach, zadołowanych w ogrodzie - korzenie rozrastać się wtedy będą tylko w obrębie donicy.Ostatecznością jest zastosowanie herbicydów.

Decydując się na posadzenie sumaka w ogrodzie wybierajmy odmiany charakteryzujące się powolnym wzrostem i jak najmniej ekspansywne (np. 'Tiger Eyes' czy 'Laciniata').

Nie przegap:

Drzewa płaczące do ogrodu. Ciekawe odmiany drzew o zwisającym pokroju >>>

Na co zwrócić uwagę kupując drzewa i krzewy do ogrodu? >>>

Sumak octowiec
Autor: GettyImages Efektownie wyglądają bordowe owocostany sumaka na tle zielonych liści

Drzewa liściaste - czy znasz ich nazwy?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się to drzewo?
robinia
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE