Ogród rustykalny - jak wykorzystać stare meble i sprzęty w ogrodzie w stylu wiejskim?

2019-06-07 9:23
Ogród rustykalny
Autor: GettyImages W ogrodzie rustykalnym znajdzie się miejsce na rozmaite stare sprzęty

Ogród rustykalny to ciekawa propozycja dla tych, którzy szukają pomysłu, jak urządzić przydomowy ogród. Jakie stare sprzęty i narzędzia będą ciekawą ozdobą w eko ogrodzie? Oto kilka podpowiedzi.

Stare niechciane sprzęty, w szczególności drewniane lub żeliwne, mogą być interesującą ozdobą w przydomowym ogrodzie. Szczególnie popularne są przedmioty niegdyś używane w gospodarstwach wiejskich. I rzeczywiście wiele osób odnawia znaleziska i nadaje im drugie życie w ogrodach rustykalnych.

>>Przeczytaj też: Zakładamy ogród rustykalny

Ogród rustykalny - jakie narzędzia i sprzęty można wykorzystać w ogrodach rustykalnych

Stare sprzęty najczęściej służą jako ozdoby ogrodu, ścian i murów. Wiele z nich jednak może pełnić także praktyczne funkcje – jako pojemniki na rośliny lub kwietniki. Interesującymi dekoracjami do ogrodów wiejskich są:

 • Beczki – po odnowieniu i oszlifowaniu z powodzeniem sprawdzą się jako pojemniki na rośliny lub mini-oczka wodne. W obu przypadkach warto ochronić je od wewnątrz nieprzepuszczalnym materiałem. W takich ozdobach dobrze wyglądają m.in. pnącza – np. powojniki.
 • Pojedyncze koła – służą jako drobna ozdoba podkreślająca rustykalny akcent ogrodu. Są wieszane na ścianach domów, budynków roboczych, garaży lub murowanych altan.
 • Wozy drabiniaste – przez lata rozmontowane zalegały na strychach lub w budynkach roboczych. Obecnie to sprzęt poszukiwany i pożądany. Odrestaurowany wóz drabiniasty najczęściej ustawia się w wyeksponowanym miejscu na trawniku i niemal w całości dekoruje roślinami o pnącym pokroju.
 • Rowery – stare, nieużywane dwukołowce wykorzystuje się jako kwietniki, zwykle oparte o drzewa lub ogrodzenie. Przed użyciem warto je odmalować, aby kontrastowały z zielenią i otoczeniem.
 • Pługi – można je wykorzystywać podobnie jak wozy drabiniaste, chociaż mają mniejsze walory dekoracyjne.
 • Stare ule – szczególnie interesujące są konstrukcje ze spadzistym dachem. Warto ustawić je w zacisznym miejscu w otoczeniu bylin i krzewów. Trzeba jednak uważać – aby nie zostały zasiedlone przez osy lub szerszenie.

>>Przeczytaj też: Własna pasieka w ogrodzie i na działce. Jak założyć pasiekę

 • Drewniane regały – mogą posłużyć jako dekoracja - kwietnik lub przydatny schowek w narzędziowni lub altanie.
 • Sieczkarnia – warto ją wykorzystywać nawet jako samodzielną ozdobę (bez kwiatów). Dobrze wygląda wyeksponowana na trawniku.
 • Maszyna (kołowrotek) do przędzenia wełny – szczególnie efektownie prezentuje się na tle jasnego muru lub ściany. Brakuje na niej miejsca, aby ustawić donice z roślinami.
 • Szatkownice – mniejsze są zwykle samodzielnymi dekoracjami, większe służą jako kwietniki.
 • Stare maszyny do szycia – często były wykonane z żeliwa. Można ocalić je od zapomnienia wykorzystując podstawy jako stoliki.
Warto wiedzieć
Ogród w stylu vintage

Autor: www.thinkstockphotos.com

Konserwacja drewna i dekoracji żeliwnych

Przedmioty z drewna przed wystawieniem na niekorzystne warunki atmosferyczne powinny być odpowiednio zakonserwowane. Na początku warto odświeżyć ich powierzchnię z użyciem szlifierki lub papieru ściernego. Pracę należy wykonać dokładnie (aby nie pozostały żadne odpryski lub ślady farby) oraz ostrożnie (powierzchnia drewna powinna pozostać prosta i gładka). Jeśli sprzęt, np. mebel zamierzamy pomalować farbą, wszelkie nierówności można wypełnić wcześniej masą szpachlową. Przedmioty, które nie będą znajdowały się pod dachem, zaleca się dobrze zaimpregnować.

Do konserwacji drewna używa się zwykle impregnatów bezbarwnych, impregnatów koloryzujących, olejów lub bejc. Środek warto nanosić 2-3 krotnie, aby wniknął możliwie głęboko w powierzchnię drewna.

Dekoracje żeliwne oczyszcza się z rdzy i innych zabrudzeń, w razie potrzeby szlifuje i dopiero po tym nanosi farbę antykorozyjną.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie