Zakładamy ogród rustykalny, czyli jak urządzić ogród wiejski w nieformalnym stylu

2024-04-15 14:33

Ogród rustykalny powinien być bujny, obfity i pełny kwiatów. Rustykalny – czyli powiązany z sielskim krajobrazem. Chociaż równie dobrze będzie wyglądał w mieście. Wszystko zależy od odpowiedniego zestawienia materiałów użytych do wykończenia ogrodu i wyboru roślin w nim posadzonych. Jak powinien wyglądać ogród rustykalny? Czego nie może w nim zabraknąć?

Ogród rustykalny
Autor: Piotr Mastalerz W ogrodach rustykalnych tolerowany jest pewien nieład, dlatego warto je zakładać przy domach letnich, które nie są systematycznie pielęgnowane. Z czasem część roślin rozsieje się i rozejdzie po działce, tworząc naturalne kompozycje

Ogrody o charakterze rustykalnym najlepiej wyglądają przy domach nawiązujących stylem do architektury tradycyjnej, ale ich elementy można zastosować także w sąsiedztwie budynków nowoczesnych. Ogrody rustykalne bazują na swojskich roślinach i naturalnych materiałach.


Ogród w stylu rustykalnym

Drewno, kamień, ceramika to materiały, które powinny zagościć w ogrodzie rustykalnym. Mogą być na nich widoczne znamiona czasu, ślady użytkowania, patyna.


  • Ogrodzenie

Rustykalny charakter ogrodu podkreśli płot drewniany, najlepiej sztachetowy, ale posesję można także otoczyć siatką i posadzić przy niej pnącza lub żywopłot. W mieście sprawdzi się ogrodzenie z kamienia, najlepiej ułożonego warstwowo, lub klinkieru w neutralnym kolorze.


  • Nawierzchnie

W ogrodzie rustykalnym pięknie wyglądają drogi kamienne, żwirowe lub kamienno-żwirowe, a także ścieżki trawiaste i ziemne. Między elementami nawierzchni można posadzić rośliny płożące, albo posiać trawę.


Przeczytaj też:

  • Taras

Tu również pasuje kamień, a także drewno, które jest bardziej przyjazne i ciepłe w dotyku. Ważne, żeby taras sprawiał wrażenie, że jest częścią ogrodu rustykalnego. Można go tak obsadzić roślinami, by częściowo znikał w ich gąszczu, do aranżacji warto także wykorzystać pojemniki z kwiatami.

  • Mała architektura

W dużym ogrodzie rustykalnym powinno się znaleźć miejsce na altanę z drewna (jeśli jest on stylizowany na angielski – można ją wykonać z metalu) i obsadzić pnączami. Na mniejszej działce można ustawić pergolę z ławeczką.

  • Elementy wyposażenia ogrodu

W ogrodzie rustykalnym dobrze wyglądają postarzane meble, wiklinowe parawany i płotki dzielące przestrzeń na mniejsze wnętrza. Przy domu i wśród roślin można ustawić donice z wiklinowych koszy, drewnianych cebrzyków, kamionki albo starych metalowych mis i konwi. Znajdą tu swoje miejsce przedmioty z recyklingu, które dostały nowe życie, ale sprawdzi się także supernowoczesna blacha kortenowska.


Ogród rustykalny – charakterystyka

Ogrody w stylu rustykalnym zwykle mają nieformalny charakter. Rośliny tworzą malowniczą mozaikę, rozsiewają się i wyrastają w najmniej oczekiwanych miejscach. Dopuszczalny jest pewien luz, którego wyrazem są dzikie rośliny pojawiające się na trawniku oraz pojedyncze chwasty wyrastające w mniej eksponowanych częściach działki. Lepiej natomiast zrezygnować z roślin o wyglądzie egzotycznym, które do sielskiego klimatu otoczenia po prostu nie pasują.


Powinny być widoczne pory roku. Gdy jedne kwiaty przekwitają, pojawiają się nowe, dojrzewają kolejne warzywa i owoce, a jesienią wzrok przyciągają przebarwiające się liście. Nie znaczy to, że trzeba zrezygnować z roślin zimozielonych, jednak powinny tworzyć jedynie element kompozycji. Żywopłot z iglaków będzie dobrym tłem rabat, a obwódki z bukszpanów czy barwinka wyznaczą ziołowe grządki i podkreślą urodę roślin.

Ogród rustykalny
Autor: Katarzyna Józefowicz Tradycyjne wiejskie ogrody rustykalne mieniły się różnymi kolorami kwiatów. Gdy jedne przekwitały, na ich miejsce pojawiały się nowe
Ogród rustykalny
Autor: Katarzyna Józefowicz Kipiące barwami, kontrastowe zestawienia roślin nawiązywać będą do ogródków rustykalnych

Ogród rustykalny – rośliny kwitnące

Podstawą ogrodu rustykalnego są kwiaty. Pasują tu gatunki znane z tradycyjnych „babcinych” ogródków, niewybredne, bezpretensjonalne i przystosowane do naszego klimatu. Dopuszczalne są wszelkie połączenia kolorystyczne.

Przeczytaj też:

Trzonem kompozycji są kwitnące krzewy i byliny, którym mogą towarzyszyć rośliny jednoroczne i dwuletnie. Wiele z nich łatwo się rozsiewa, co sprawia, że ogród jest bardziej dynamiczny i co roku trochę inny. Doskonale tu pasują modne od dłuższego czasu trawy ozdobne, choć nie ma ich w tradycyjnych wiejskich ogródkach.

Przeczytaj też:

Wybierając rośliny do ogrodu rustykalnego, należy zwrócić uwagę na te o kwiatach pachnących. Warto je posadzić w pobliżu domu, pod oknami sypialni, obok miejsca wypoczynku.


Ogród rustykalny – trawnik czy łąka

Trawnik to niezbędny element prawie każdego ogrodu. Spaja kompozycję, tworzy tło, jest miejscem relaksu. Jednak ten w ogrodzie rustykalnym nie musi przypominać idealnie równej i jednolicie zielonej darni. Nie będą tu przeszkadzały rośliny, które przywędrowały z sąsiedztwa, co więcej, jeśli działka jest duża, można część murawy zamienić w łąkę kwietną, na której znajdą miejsce kwitnące chwasty.

Ogród rustykalny
Autor: Katarzyna Józefowicz Rośliny mogą tworzyć mozaikę kwiatów, warzyw i owoców. Jeżeli działka położona jest w otwartym krajobrazie, jako ogrodzenie sprawdzi się sztachetowy płotek, który nie zasłania ładnego widoku

Ogród rustykalny – warzywny i owocowy

W tradycyjnych wiejskich ogródkach przed domem sadzono barwne kwiaty i zioła, a w innej części zagrody było miejsce na warzywa oraz drzewka i krzewy owocowe. Nie może ich zabraknąć również we współczesnym ogrodzie rustykalnym.

  • Warzywa. Wybór powinien paść przede wszystkim na te, które dobrze jest mieć zawsze świeże pod ręką. Można dla nich przeznaczyć kawałek działki i posadzić razem, tworząc miniwarzywnik, albo rozproszyć na rabatach między kwitnącymi roślinami.
  • Zioła. Wiele z nich urodą nie ustępuje roślinom ozdobnym. Niektóre mają dekoracyjne liście, więc świetnie uzupełniają kwietne rabaty.
  • Owoce. Jeżeli pozwala na to miejsce, warto posadzić choć jedną jabłoń, gruszę, śliwę albo wiśnię, najlepiej starą odmianę wysokopienną. Ustawiony pod takim drzewem stół to kwintesencja sielskiego ogrodu. Część ogrodu można przeznaczyć na jagodnik, w którym znajdą się porzeczki, agrest, maliny, jeżyny i borówki amerykańskie.

Skarby ogrodu - czy poznasz wszystkie owoce z domowego ogrodu i sadu?

Pytanie 1 z 9
Owoc na zdjęciu to...
aronia
Pozostałe podkategorie