Uprawa agrestu. AGREST w przydomowym ogrodzie owocowym
AGREST to znany krzew owocowy, chętnie uprawiany w przydomowych ogrodach. Smaczne owoce agrestu nadają się do bezpośredniego spożycie i na przetwory. Radzimy jak uprawiać agrest w ogrodzie. Uprawa agrestu w przydomowym sadzie.
Autor: photos.com
Owoce agrestu zbiera się od połowy czerwca do początku sierpnia, zależnie od odmiany
Agrest (łac. Ribes uva-crispa) to bardzo popularny krzew owocowy, blisko spokrewniony z porzeczkami. Jeszcze niedawno był powszechnie uprawiany w wiejskich ogrodach przydomowych. Przez ostatnie kilkanaście lat został trochę zapomniany, jednak od kilku lat z powrotem zyskuje coraz większą popularność.
Wymagania uprawowe agrestu
Agrest najlepiej rośnie i owocuje na glebach żyznych, bogatych w próchnicę i spulchnionych. Dobre będą gleby piaszczysto-gliniaste, średnio wilgotne. Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny (pH 6,0-6,5). Aby poprawić właściwości gleby, przed sadzeniem agrestu ziemię warto przekopać z kompostem lub obornikiem. Na glebach piaszczystych niezbędne jest częste podlewanie krzewów agrestu.
Uprawa agrestu: sadzenie krzewów
Agrest najlepiej sadzić jesienią: od końca września do początku listopada. Krzewy agrestu sadzi się w rzędach, w rozstawie 1,5 m x 2,0 m (formy krzaczaste) lub 1,5 m x 1,5 m (formy pienne) – ułatwi to późniejszą pielęgnację i zbiór owoców.
Krzewy agrestu sadzimy trochę głębiej (5–7 cm) niż rosły w szkółce. Po posadzeniu glebę wokół krzewów należy dobrze udeptać. Warto sadzić obok siebie kilka odmian agrestu. Zapewni to dłuższe plonowanie oraz poprawi efektywność zapylania, a co za tym idzie większe plony. Glebę wokół krzewów należy ściółkować korą sosnową, trocinami, torfem, granulowanym węglem brunatnym lub słomą. Ściółka użyźnia glebę, zatrzymuje w niej wodę oraz hamuje rozwój chwastów.
Polecany artykuł:
Uprawa agrestu: mrozoodporność
Większość odmian agrestu jest wystarczająco odporna na mróz, dlatego krzewy można sadzić praktycznie w całym kraju. Niestety, kwiaty są wrażliwe na wiosenne przymrozki i bywają często przez nie uszkadzane, dlatego stanowisko do uprawy agrestu powinno być słoneczne (agrest jest tolerancyjny na lekko zacienione miejsca) i osłonięte od wiatru.
Uprawa agrestu: pielęgnacja agrestu
Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie agrestu jest cięcie. Warunkuje ono odpowiedni wzrost oraz plonowanie. Młode krzewy po posadzeniu należy przyciąć na wysokość 10 cm (nad 1.–2. pąkiem nad powierzchnią gleby). W pierwszym wyrosną silne pędy, stanowiące późniejszy szkielet. Agrest owocuje na pędach dwuletnich. Regularnie należy wycinać starsze pędy oraz te rosnące do wewnątrz lub na zewnątrz.