Żywopłot z bukszpanu - jak założyć i pielęgnować żywopłot i obwódki z bukszpanu

Żywopłot z bukszpanu: jak założyć i ciąć. Bukszpan dobrze rośnie w cieniu i jest mało wymagający, jeśli chodzi o podłoże. Idealnie nadaje się na żywopłoty i obwódki. Radzimy, jak założyć żywopłot z bukszpanu i jakie odmiany będą najlepsze na niskie obwódki i żywopłoty.

Żywopłot z bukszpanu jest łatwy do założenia i dość prosty w pielęgnacji. Bukszpan dobrze toleruje różne podłoża. Na niskie formowane żywopłoty z bukszpanu najlepiej nadają się odmiany: karłowata odmiana bukszpanu wieczniezielonego 'Suffruticosa' i odmiana bukszpanu drobnolistnego 'Faulkner'.
Bukszpan dobrze rośnie w cieniu i jest mało wymagający, jeśli chodzi o podłoże. Nie może być ono jednak zbyt suche ani podmokłe. Warto też pamiętać, że najlepsza dla bukszpanu jest gleba wapienna.

Jak sadzić bukszpan na żywopłot

  • Żywopłot z bukszpanu: termin sadzenia. Tradycyjnie zaleca się do sadzenia bukszpanu przełom sierpnia i września, ale krzewy sprzedawane w pojemnikach można sadzić przez cały sezon wegetacyjny. Pod żywopłot z bukszpanu należy przygotować podłoże: gleba powinna zostać spulchniona do głębokości 20 cm (na jeden szpadel). Trzeba starannie usunąć wszelkie chwasty, aby nie pozostały korzenie, kłącza czy rozłogi.
  • Jak sadzić żywopłot z bukszpanu. Wykopać rowek lub dołki: kształt żywopłotu z bukszpanu można wyznaczyć sznurkiem rozpiętym między palikami.
  • Bukszpan: sadzonki. Kupujemy sadzonki bukszpanu na żywopłot: najlepiej wybrać te sprzedawane z bryłą ziemi (w pojemnikach).
  • Żywopłot z bukszpanu: rozstaw. Na żywopłot długości 1 m i wysokości 25-50 cm potrzeba około 15 roślin, na niską, gęstą obwódkę wysokości 20-25 cm potrzeba 30 roślin. Sadzi się je w dwóch lub w trzech rzędach.

Żywopłot z bukszpanu: jak pielęgnować

  • Żywopłot z bukszpanu: podlewanie.Zaraz po posadzeniu roślin obficie nawilżyć wokół nich glebę, później podlewać w czasie suchej wiosny i zimą w okresach bezmroźnych, bo właśnie wtedy roślinom grozi przesuszenie.
  • Żywopłot z bukszpanu:cięcie. Pierwszy raz wykonujemy cięcie bukszpanu po posadzeniu, gdy widać, że rośliny się przyjęły (jeżeli były sadzone późnym latem – zrobić to dopiero w marcu następnego roku). W kolejnych latach żywopłot z bukszpanu należy ciąć w lipcu lub sierpniu, gdy pędy przestają rosnąć, albo wczesną wiosną, gdy nie grożą już przymrozki. Jeżeli dwa cięcia w sezonie nie wystarczają, by utrzymać zamierzony kształt żywopłotu, można ciąć częściej.
  • Żywopłot z bukszpanu: nawożenie. Żywopłot z bukszpanu nawozimy trzykrotnie w ciągu roku (na przełomie marca i kwietnia, w czerwcu i pod koniec lipca) – najlepiej kompostem z dodatkiem mączki kostnej. Można też do żywopłotu z bukszpanu zastosować nawóz wolno działający i zasilić rośliny raz – wiosną.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Olpx
|

Uważam że jeden rząd wystarczy by pieknie wyglądało

emonda @ tlen.pl
|

w ubiegłym roku posadziłam gałązki bukszpanu które się zakorzeniły i przez całą jesień ładnie rosły.Teraz wiosną coś się z nimi dzieje,czubki są porażone i listki schną.Jak ratować te roślinki.

Anonymous
|

Proponujemy wpisać pytanie na naszym forum http://forum.wymarzonyogrod...

blancia
|

Mam pytanie odnosnie mojego ogrodu, mianowicie mam w nim bardzo wiele gatunków roslin które kwitna wiosna nie wiem jednak jakie moge posadzic na lato aby moja rabata była spójna przepełniona pieknymi kwiatami jak je powinnam sadzić zeby wygłądały na geste kempy

Anonymous
|

Proponujemy wpisać pytanie na naszym forum http://forum.wymarzonyogrod... - aby to zrobić, trzeba być zalogowanym (wcześniej zarejestrowanym) w serwisie

ulka
|

Marzy mi sie taki fajny kawalek czegoś- właśnie - koszt ale na lata- powolutku rosnie bukszpan- wiec sie oplaci chyab tak mi sie wydaje. Mysle, o wysypaniu korą tego potem, bo jest sucho na tym kawałku. KTOS MI KOGOS POLECI , JAKOS PORADE CZY COKOLWIEK!!!!!

ulka
|

Wiecie co- ja zaś mieszkam na wsi i mam waski taki pasek miedzy kostką chodnikowa a swoim metalowym plotem i chce tam zrobic taki zywoplocik- zastrzegam jest to przy szosie- dosc ruchliwej;).
i jest to dlugość- ni emirzylam ale ponad 8 m 2. szerokośc- to chyba bedzie 30-40 cm i teraz ile i jak posadzic i jaki bukszpan- czy gesto czy zadko i jaki gatuenk i wiem , ze bedzi eto okolo pazdziernika- czyli kupie w pojem,nikach. Tylko ile sztuk jak gęsto i jeszcze mysle ze miedzy posadzilabym waziutkie wysokie ale jak one maja - nie pamietam;( to i tak bardzo wolniutko rosnie wiec nie ma obawy, ze zaraz nie bedzie niczgeo widac.....

Anonymous
|

prosimy zadać pytanie naszemu specjaliście w dziale Zapytaj ogrodnika, wpisując je do formularza na stronie http://www.wymarzonyogrod.p...

pipi
|

kupiłem 35 sadzonek bukszpanu co ile cm je sadzic w 1 rzedzie żeby było ok.

koko51@poczta.onet.pl
|

Szkoda pieniędzy na trzy lub dwa rzędy bukszpanu, tak naprawdę wystarczy jeden rząd i obwódka lub żywopłot będzie piękny. Przykład: u mnie w ogrodzie, mogę pokazać. Mam go dużo i nigdy nie odczuwałem negatywnego zapachu