Jak sadzić bukszpan? Jakie wymagania ma bukszpan i jak o niego dbać? Czego nie lubi bukszpan?

2024-04-03 8:11

Bukszpan wieczniezielony to bardzo chętnie sadzony w ogrodach krzew liściasty. Dobrze rośnie w cieniu i jest mało wymagający. Kiedy i w jakim miejscu sadzić bukszpan w ogrodzie i jak go pielęgnować? Czego nie lubi bukszpan? Jak ukorzenić bukszpan w wodzie?

Spis treści

  1. Jak wygląda bukszpan?
  2. Zastosowanie bukszpanu w ogrodzie
  3. Galeria zdjęć: Bukszpan w ogrodzie
  4. Jakie wymagania ma bukszpan? W jakim miejscu sadzić bukszpan?
  5. Jak ciąć bukszpan?
  6. Bukszpan sadzonki - jak zrobić?
  7. Jak ukorzenić bukszpan w wodzie?
  8. Jak sadzić bukszpan? Kiedy sadzić bukszpan do gruntu?
  9. Bukszpan wieczniezielony  odmiany

Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens), znany też jako gryszpan, należy do rodziny bukszpanowatych (Buxaceae). To wolno rosnący zimozielony krzew, bardzo popularny w ogrodach i parkach.

Jak wygląda bukszpan?

Bukszpan wieczniezielony to gęsty krzew o zwartym pokroju, dorastający do 2-4 m wysokości. Pędy bukszpanu są wzniesione i gęsto okryte drobnymi, zimozielonymi, jajowatymi, małymi, błyszczącymi, skórzastymi liśćmi, które w zależności od odmiany są ciemnozielone albo żółtawe. To one są główną ozdobą rośliny.

Bukszpan kwitnie od kwietnia do maja. Jego kwiaty są jednak niepozorne, skupione w krótkich i gęstych gronach, mają żółtawobiały kolor, są miododajne. Owoce bukszpanu to małe rogate torebki z niedużymi, czarnymi nasionami. Kwiaty i owoce nie mają wartości dekoracyjnych. Bukszpan należy do roślin trujących – zawiera szkodliwe alkaloidy.

Zastosowanie bukszpanu w ogrodzie

Bukszpan to bardzo popularny krzew sadzony w ogrodach, parkach i zieleńcach. Doskonale znosi cięcie, dlatego znakomicie nadaje się na strzyżone żywopłoty i obwódki rabat, a także do formowania przeróżnych form geometrycznych - można go formować w różne kształty tworząc z niego roślinne rzeźby. Bukszpan można także uprawiać w pojemnikach, ale trzeba pamiętać o dobrym jego zabezpieczeniu przed zimą.

Przeczytaj też:

Ulistnione pędy bukszpanu wykorzystywane są do wielkanocnych dekoracji oraz rozmaitych kompozycji florystycznych.

Galeria zdjęć: Bukszpan w ogrodzie

Jakie wymagania ma bukszpan? W jakim miejscu sadzić bukszpan?

Bukszpan dobrze rośnie zarówno na stanowisku słonecznym (ale nie narażonym bezpośrednio na silnie palące promienie słońca), jak i zacienionym. Toleruje też wystawę północną. Lubi stanowiska zaciszne i wilgotne. Należy go podlewać regularnie, ale niezbyt obficie, nie zapominając o nawadnianiu także zimą oraz wczesną wiosną po rozmarznięciu gleby.

Bukszpan jest tolerancyjny w stosunku do gleby, ale lepiej rośnie w zasobnej w próchnicę, przepuszczalnej ziemi gliniastej o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Nie udaje się tylko na glebach bardzo suchych lub mokrych. Dobrze znosi okresy suszy oraz zanieczyszczenia powietrza (dlatego jest chętnie sadzony w miastach).

W bardzo mroźne, bezśnieżne zimy bukszpan może przemarzać, dlatego powinien być sadzony w miejscach ciepłych, osłoniętych od wiatru, a na zimę warto osłaniać go agrowłókniną.

Jak ciąć bukszpan?

Bukszpan bardzo dobrze znosi przycinanie. Cięcie pobudza roślinę do rozkrzewiania się i zagęszczania oraz tworzenia zwartego pokroju.

Dobrze się krzewią tylko młode jednoroczne pędy bukszpanów. Starsze gałęzie, które są już zdrewniałe, po przycięciu wolniej wypuszczają nowe pędy i w takim miejscu roślina długo pozostaje „łysa”. Dlatego starsze gałęzie należy ciąć tylko w szczególnych wypadkach, na przykład gdy przemarzną.

Bukszpan
Autor: GettyImages Bukszpan nadaje się również do uprawy pojemnikowej

Bukszpan sadzonki - jak zrobić?

Bukszpan rozmnaża się przez sadzonki pędowe. Na sadzonki pobiera się w sierpniu niezdrewniałe fragmenty pędów o długości około 10 cm, ścinając je ostrym nożem. Pobrane sadzonki należy ukorzenić w pojemnikach (najlepiej niewielkich płaskich skrzyneczkach) w mieszaninie piasku i torfu o odczynie lekko kwaśnym. pojemniki z sadzonkami przechować należy przez zimę w inspekcie albo chłodnej, ale widnej piwnicy. Gdy sadzonki się ukorzenią, wiosną przesadza się je na miejsce stałe do ogrodu lub pojemnika, w którym będą dalej rosły.

Jak ukorzenić bukszpan w wodzie?

Można też stosować metodę ukorzeniania sadzonek bukszpanu w wodzie. Pobrane z krzewu sadzonki umieszcza się po prostu w pojemniku z wodą (można do wody dodać ukorzeniacza, by przyspieszyć proces tworzenia korzeni). Trzeba pamiętać o uzupełnianiu wody w naczyniu. Gdy na sadzonkach pojawią się małe korzenie, wyjmujemy je z wody i sadzimy do doniczek wypełnionych odpowiednim podłożem. do ogrodu takie sadzonki sadzimy dopiero w kolejnym sezonie, gdy sadzonka rosnąca w donicy wytworzy zdrowy i mocny system korzeniowy.

Bukszpan
Autor: GettyImages Bukszpan rozmnaża się przez sadzonki

Jak sadzić bukszpan? Kiedy sadzić bukszpan do gruntu?

Najlepszym terminem sadzenia bukszpanu jest koniec lata i początek jesieni - najlepiej przełom sierpnia i września, ale krzewy sprzedawane w pojemnikach można sadzić przez cały sezon wegetacyjny.

Przed sadzeniem należy dobrze przygotować podłoże: gleba powinna zostać spulchniona do głębokości 20 cm (na jeden szpadel). Trzeba starannie usunąć wszelkie chwasty, aby nie pozostały żadne korzenie, kłącza czy rozłogi. Następnie należy wykopać rowek lub dołki w wyznaczonych wcześniej miejscach. Na żywopłoty bukszpan sadzi się w 1-3 rzędach (naprzemiennie) w rozstawie 30 x 30 cm.

Do sadzenia najlepiej kupić sadzonki bukszpanu sprzedawane z bryłą ziemi (w pojemnikach). Na żywopłot długości 1 m i wysokości 25-50 cm potrzeba około 15 roślin, na niską, gęstą obwódkę wysokości 20-25 cm potrzeba 30 roślin.

Po posadzeniu rośliny należy dobrze podlać.

Cięcie bukszpanu: kiedy i jak ciąć bukszpany

Bukszpan wieczniezielony  odmiany

  • Bukszpan wieczniezielony 'Angustifolia' - osiąga od 2 do 4 m wys.
  • Bukszpan wieczniezielony 'Aureovariegata' - odmiana złocistopstra, osiąga do 1 m wys.
  • Bukszpan wieczniezielony 'Blauer Heinz' - odmiana karłowa, osiąga 0,5 do 1 m wys.
  • Bukszpan wieczniezielony 'Elegantissima' - odmiana o liściach zielonych z szerokim białym obrzeżeniem dorasta do 2 m wys.
  • Bukszpan wieczniezielony 'Graham Blandy' - odmiana o kolumnowym pokroju, dorasta do 4 m wys.
  • Bukszpan wieczniezielony 'Latifolia Maculata' - rzadka, wartościowa odmiana bukszpanu, warta większej popularyzacji; dorasta do 1,2 m wys.
  • Bukszpan wieczniezielony 'Pyramidalis' - odmiana o kolumnowym pokroju, osiągająca 4 m wys.
  • Bukszpan wieczniezielony 'Rotundifolia' - szeroki krzew o zwartym pokroju. Dorasta do wys. 2,5-4 m.
  • Bukszpan wieczniezielony 'Suffruticosa' (synonimy: 'Globosa', 'Pumila Nana') - karłowy krzew, o gęstych, sztywnych pędach. Nie przekracza 1 m wys. i szer.
  • Bukszpan wieczniezielony 'Variegata' - o dwubarwnych, pstrych liściach i zwartym pokroju, dorasta do 1-1,5 m wys.
  • Bukszpan wieczniezielony 'Aurea Pendula' - odmiana o atrakcyjnie wybarwionych liściach i pokroju luźnym, z pędami bocznymi skierowanymi ukośnie i częściowo przewieszającymi się w dół; dorasta do 1,5-2 m wysokości i jest dość szeroki.
  • Bukszpan wieczniezielony 'King Midas' - jedna z najładniejszych odmian o żółto zabarwionych liściach; dorasta do 1 m wys.
Czy dobrze znasz zimozielone rośliny ogrodowe? Zdobędziesz 10/10?
Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego: ten popularny zimozielony krzew liściasty doskonale znosi cięcie i formowanie
Bukszpan
Listen on Spreaker.