Bukszpan w ogrodzie - wymagania, sadzenie, pielęgnacja

2021-07-06 7:54
Bukszpan
Autor: GettyImages Bukszpan wieczniezielony to bardzo dekoracyjny, wolno rosnący i zimozielony krzew liściasty, który znakomicie nadaje się do formowania

Bukszpan to jedna z roślin najchętniej sadzonych w ogrodach. Ten ozdobny z liści krzew dobrze rośnie w cieniu i jest mało wymagający. Podpowiadamy jak sadzić bukszpan w ogrodzie i jak go pielęgnować.

Bukszpan wieczniezielony (łac. Buxus sempervirens), znany też jako gryszpan, to zimozielony, wolno rosnący krzew o zwartym pokroju, dorastający do 4 m wysokości. Należy do rodziny bukszpanowatych (Buxaceae). Liście bukszpanu są jajowate, małe, błyszczące, skórzaste, w zależności od odmiany ciemnozielone albo żółtawe. Bukszpan kwitnie od kwietnia do maja. Jego kwiaty są jednak niepozorne, skupione w krótkich i gęstych gronach, mają żółtawobiały kolor, są miododajne. Owoce bukszpanu to małe rogate torebki z niedużymi, czarnymi nasionami. Bukszpan należy do roślin trujących – zawiera szkodliwe alkaloidy.

Bukszpan - zastosowanie bukszpanu w ogrodzie

Bukszpan to bardzo popularny krzew sadzony w ogrodach, parkach i zieleńcach. Znakomicie nadaje się na strzyżone żywopłoty i obwódki. Doskonale znosi cięcie i można go formować w różne kształty – tworząc z niego roślinne rzeźby. Bukszpan można także uprawiać w pojemnikach, ale trzeba pamiętać o dobrym jego zabezpieczeniu przed zimą.

>>Przeczytaj też:

Cięcie bukszpanu: kiedy i jak ciąć bukszpany

Bukszpan - uprawa i pielęgnacja

  • Bukszpan dobrze rośnie zarówno na stanowisku słonecznym (ale nie narażonym bezpośrednio na silnie palące promienie słońca), jak i zacienionym.
  • Lubi stanowiska zaciszne i wilgotne.
  • Należy go podlewać regularnie, ale niezbyt obficie, nie zapominając o nawadnianiu także zimą oraz wczesną wiosną po rozmarznięciu gleby.
  • Bukszpan jest tolerancyjny w stosunku do gleby, ale lepiej rośnie w zasobnej w próchnicę, przepuszczalnej ziemi gliniastej o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.
  • W bardzo mroźne, bezśnieżne zimy bukszpan może przemarzać, dlatego warto osłaniać go na zimę agrowłókniną.

Bukszpan - jak i kiedy przycinać bukszpany?

Bukszpany bardzo dobrze znoszą przycinanie. Cięcie bukszpanu pobudza roślinę do rozkrzewiania się i zagęszczania oraz tworzenia zwartego pokroju. Cięcie formujące bukszpanów najlepiej przeprowadzać pod koniec wiosny, gdy są już nowe przyrosty pędów. Na małych roślinach, które nie urosły jeszcze do oczekiwanej przez nas wysokości, należy skracać blisko połowę takich przyrostów. Starsze rośliny, które osiągnęły już zaplanowaną wysokość, można ciąć bardziej intensywnie, skracając prawie całe jednoroczne przyrosty pędów. Ponownie można bukszpany przyciąć pod koniec lata, ale nie później niż na początku września. Jeśli pędy zostaną przycięte zbyt późno, nie zdążą zdrewnieć przed zimą i mogą przemarznąć.

Dobrze się krzewią tylko młode jednoroczne pędy bukszpanów. Starsze gałęzie, które są już zdrewniałe, po przycięciu wolniej wypuszczają nowe pędy i w takim miejscu roślina długo pozostaje „łysa”. Dlatego starsze gałęzie należy ciąć tylko w szczególnych wypadkach, na przykład gdy przemarzną.

Jak zrobić sadzonki bukszpanu

Bukszpan rozmnaża się przez sadzonki pędowe. Na sadzonki pobiera się w sierpniu niezdrewniałe fragmenty pędów o długości około 10 cm, ścinając je ostrym nożem. Pobrane sadzonki należy ukorzenić w pojemnikach (najlepiej niewielkich płaskich skrzyneczkach) w mieszaninie piasku i torfu o odczynie lekko kwaśnym. pojemniki z sadzonkami przechować należy prze zimą w inspekcie albo chłodnej, ale widnej piwnicy. Gdy sadzonki się ukorzenią, wiosną przesadza się je na miejsce stałe do ogrodu lub pojemnika, w którym będą dalej rosły.

Bukszpan
Autor: GettyImages Bukszpan rozmnaża się przez sadzonki

Jak sadzić bukszpan

Podłoże dla bukszpanu nie może ono być ani zbyt suche, ani podmokłe. Najlepsza dla bukszpanu jest gleba wapienna.

  • Wybrać termin sadzenia: tradycyjnie zaleca się przełom sierpnia i września, ale krzewy sprzedawane w pojemnikach można sadzić przez cały sezon wegetacyjny. Przygotować podłoże: gleba powinna zostać spulchniona do głębokości 20 cm (na jeden szpadel). Trzeba starannie usunąć wszelkie chwasty, aby nie pozostały korzenie, kłącza czy rozłogi.
  • Wykopać rowek lub dołki: kształt żywopłotu z bukszpanu można wyznaczyć sznurkiem rozpiętym między palikami.
  • Kupić sadzonki: najlepiej wybrać te sprzedawane z bryłą ziemi (w pojemnikach). Na żywopłot długości 1 m i wysokości 25-50 cm potrzeba około 15 roślin, na niską, gęstą obwódkę wysokości 20-25 cm potrzeba 30 roślin. Sadzi się je w dwóch lub w trzech rzędach.
  • Posadzić.

Sposoby sadzenia krzewów bukszpanu w niskich żywopłotach

Obwódki z bukszpanu
Autor: Agnieszka Sternicka|Marek Sternicki Krzewy sadzone przemiennie w dwóch rzędach. Sadzonki wielkości 15-60 cm. Odległości między sadzonkami 15-30 cm.
Obwódki z bukszpanu
Autor: Agnieszka Sternicka|Marek Sternicki Krzewy sadzone przemiennie w trzech rzędach. Sadzonki wielkości 15-60 cm. Odległości między sadzonkami 15-30 cm.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE