Jak można rozmnożyć bukszpan? [Porada eksperta]
Jak rozmnożyć krzew bukszpanu?
Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.
Bukszpan rozmnaża się przez niezdrewniałe sadzonki pędowe, pobierane w sierpniu. Pędy powinny mieć około 10 cm długości. Ich nasadę zanurzamy w ukorzeniaczu i sadzimy do pojemników wypełnionych mieszanką piasku i torfu. Podłoże powinno mieć odczyn lekko kwaśny. Dobrze jest również okryć sadzonki folią, aby utrzymać wysoką wilgotność powietrza i podłoża. Na zimę rośliny przenosimy do widnego, ale chłodnego pomieszczenia, np. nieogrzewanej piwnicy z oknem. W kolejnym roku ukorzenione rośliny sadzimy w maju na miejsce docelowe w ogrodzie. Tyle teorii. W praktyce często ani termin pobierania sadzonek, ani to, czy są one zdrewniałe, czy niezdrewniałe, ani ich długość nie mają większego znaczenia. Wiele osób ukorzenia gałązki bukszpanu pozostałe z wielkanocnych dekoracji lub te, które zostały po czerwcowym przycinaniu starszych roślin. Ukorzenianie sadzonek bukszpanu można przeprowadzić w podłożu (jak wyżej), ale równie popularne jest ukorzenianie pędów w wodzie. Sadzonki można ścinać np. sekatorem, ale większą szansę przyjęć i szybsze ukorzenienie gwarantuje "oderwanie" sadzonki od starszego pędu, tak aby na przyszłej sadzonce pozostała u nasady tzw. stopka. Życzę powodzenia!
Autor: GettyImages
Tak fantazyjnie można stworzyć kulę z bukszpanu na obwódce z bukszpanu. Różowe kwiaty hortensji doskonale kontrastują z zielenią liści bukszpanu
Inne porady tego eksperta