Najpiękniejsze krzewy zimozielone do ogrodu. Jakie krzewy liściaste są zielone cały rok?

2023-11-15 13:43

Krzewy zimozielone należą do najcenniejszych roślin ogrodowych - w sezonie pozwalają stworzyć ciekawe i efektowne ogrodowe kompozycje, natomiast zimą rozweselają zielonymi liśćmi pogrążony w głębokim śnie ogród. Poznaj najpopularniejsze krzewy zimozielone do ogrodu.

Spis treści

  1. Jakie krzewy zimozielone do ogrodu? Różaneczniki
  2. Zimozielony bukszpan
  3. Zimozielony ostrokrzew
  4. Krzewy zimozielone liściaste - mahonia
  5. Inne zimozielone krzewy liściaste
  6. Gdzie sadzić i jak pielęgnować zimozielone krzewy liściaste?

Krzewy zimozielone mają tę zaletę, że pozostają atrakcyjne również poza sezonem. Wśród krzewów zimozielonych na szczególną uwagę zasługują krzewy liściaste. Przedstawiamy te najpopularniejsze i jednocześnie najpiękniejsze.

Jakie krzewy zimozielone do ogrodu? Różaneczniki

Do grona najpopularniejszych zimozielonych krzewów zalicza się przede wszystkim różaneczniki. W przeciwieństwie do azalii, zachowują swoje liście przez cały rok, na okres zimy jedynie lekko opuszczając je w dół.

Różaneczniki najpiękniej prezentują się wiosną, gdy obsypane są okazałymi, barwnymi kwiatami. Przez pozostałą część roku ich ozdobą pozostają duże, skórzaste, zielone liście. Dla różaneczników należy wybrać w ogrodzie stanowisko zaciszne, półcieniste lub nawet cieniste i posadzić je w żyznym, próchniczym, stale lekko wilgotnym i koniecznie kwaśnym podłożu.

Przeczytaj też:

Zimozielony bukszpan

Bardzo popularnym i lubianym krzewem zimozielonym jest też bukszpan zwyczajny nazywany też wiecznie zielonym. Ten uroczy, gęsty krzew, pokryty mnóstwem drobnych, jajowatych, zielonych, błyszczących listków to idealna ozdoba każdego ogrodu. Bukszpan rośnie dość wolno, ale może osiągać 2-4 m wysokości. Doskonale znosi jednak cięcie, dlatego bez problemu można dowolnie go formować i korygować jego pokrój. Dzięki dużej tolerancji na przycinanie, bukszpan jest doskonałą rośliną do tworzenia formowanych żywopłotów i roślinnych rzeźb (topiarów). Bukszpan ma też sporo atrakcyjnych odmian, dlatego każdy może wśród nich znaleźć coś do swojego ogrodu. Krzew jest też mało wymagający. Dobrze rośnie na każdej typowej glebie ogrodowej (o ile nie jest mokra) i preferuje półcieniste lub cieniste stanowiska.

Ćma bukszpanowa
Ćma bukszpanowa

Autor: Getty Images

Gąsienica ćmy bukszpanowej

W ostatnich latach bukszpan stał się ofiarą groźnego szkodnika - ćmy bukszpanowej. Gąsienice tego motyla dziesiątkują bukszpany w całej Europie, owad jest trudny do wytępienia - nie ma naturalnych wrogów, składa swoje jaja we wnętrzu krzewu.

Zimozielony ostrokrzew

Jeśli boimy się podobnych kłopotów lub w naszej okolicy pojawiła się ćma bukszpanowa, lepiej wybierzmy do uprawy łudząco podobny do bukszpanu, ale nie atakowany przez tego szkodnika krzew zimozielony czyli ostrokrzew ząbkowany, nazywany też ostrokrzewem bukszpanolistnym. Roślina ma podobne do bukszpanu, drobne, zielone, skórzaste liście i zbliżony pokrój oraz dobrze znosi cięcie. W uprawie oczekuje jedynie więcej światła oraz zacisznego, ciepłego stanowiska, gdyż nie zawsze dobrze znosi zimę.

W Polsce bez przeszkód może być też uprawiany ostrokrzew Meservy. Krzew może rosnąć zarówno w cieniu, jak i słońcu, dobrze znosi niską temperaturę i znakomicie nadaje się do cięcia. Oczekuje jednak dobrej jakości podłoża, umiarkowanie wilgotnego, bogatego w próchnicę i składniki odżywcze.

Krzewy zimozielone liściaste - mahonia

Dawniej bardzo popularnym krzewem zimozielonym, który obecnie znów powraca do łask jest mahonia pospolita. Krzew z pewnością wart jest uwagi, gdyż jest niemal rośliną idealną. Przez cały rok jego ozdobą są zielone, duże, błyszczące, ząbkowane na brzegach liście, wiosną (w kwietniu - maju) zachwycają intensywnie żółte kwiaty, zebrane w duże kiście, jesienią natomiast granatowe, ozdobne, kuliste owoce. Mahonia ma małe wymagania uprawowe - poradzi sobie na każdej typowej glebie ogrodowej, zarówno w słońcu jak i półcieniu, względnie dobrze znosi mróz, przycinanie i zanieczyszczone, miejskie powietrze.

Inne zimozielone krzewy liściaste

Do grona zimozielonych krzewów zaliczają się też wrażliwe na mróz hebe, laurowiśnia wschodnia i pieris japoński, a także ognik szkarłatny, kalmia wąskolistna, suchodrzew lśniący, kiścień wawrzynowy, irga Dammera, niektóre berberysy (np. berberys Julianny, berberys gruczołkowaty).

Gdzie sadzić i jak pielęgnować zimozielone krzewy liściaste?

Niestety, mimo wielu swoich zalet, krzewy zimozielone nie są roślinami idealnymi. W naszym klimacie nie zawsze są w stanie przetrwać w dobrej formie okres zimowy, dlatego nie wszędzie można je bezpiecznie uprawiać (najodpowiedniejsze będą dla nich tereny położone w cieplejszych rejonach kraju).

Oprócz mrozów, dużym zagrożeniem zimowym jest dla nich również susza. Choć mogłoby się wydawać, że zimą rośliny nie potrzebują wody, w przypadku krzewów zimozielonych jest inaczej. Ich procesy życiowe zimą wprawdzie zwalniają, ale nie ustają, dlatego woda nieustannie krąży w tkankach i jest transpirowana na zewnątrz za pomocą liści. Jeśli roślina nie będzie mogła jej uzupełnić, bo nie będzie miała możliwości pobrać jej z zamarzniętego podłoża, zacznie cierpieć z powodu tzw. suszy fizjologicznej. Aby zapobiec temu groźnemu zjawisku, późną jesienią rośliny zimozielone należy solidnie nawadniać, a zimą umiarkowanie podlewać w czasie odwilży. Warto również chronić je przed wysuszającym wiatrem, sadząc w miejscach zacisznych i osłoniętych oraz zabezpieczając w okresie zimy parawanami z włókniny.

Przeczytaj też:

Czy dobrze znasz zimozielone rośliny ogrodowe? Zdobędziesz 10/10?

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego: ten popularny zimozielony krzew liściasty doskonale znosi cięcie i formowanie
Bukszpan
Jak przygotować krzewy w ogrodzie do zimy?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają