Żywopłot z bukszpanu - jak założyć i pielęgnować? Jak sadzić bukszpan na obwódki?

2024-08-13 12:20

Żywopłot z bukszpanu: jak założyć i ciąć? Bukszpan dobrze rośnie w cieniu i jest mało wymagający, jeśli chodzi o podłoże. Idealnie nadaje się na żywopłoty i obwódki. Radzimy, jak założyć żywopłot z bukszpanu, jakie odmiany będą najlepsze i jak sadzić bukszpan na obwódki.

Bukszpan
Autor: GettyImages Bukszpan to doskonała roślina obwódkowa

Spis treści

  1. Bukszpan na żywopłot - jak sadzić?
  2. Obwódki z bukszpanu. Zdjęcia
  3. Żywopłot z bukszpanu - jak pielęgnować?

Żywopłot z bukszpanu jest łatwy do założenia i dość prosty w pielęgnacji. Na niskie formowane żywopłoty z bukszpanu najlepiej nadają się odmiany: karłowata odmiana bukszpanu wiecznie zielonego 'Suffruticosa' i odmiana bukszpanu drobnolistnego 'Faulkner'. Bukszpan dobrze toleruje różne podłoża. Nie może być ono jednak zbyt suche ani podmokłe. Warto też pamiętać, że najlepsza dla bukszpanu jest gleba wapienna. Bukszpan dobrze rośnie w cieniu.

Bukszpan na żywopłot - jak sadzić?

Żywopłot z bukszpanu - termin sadzenia: tradycyjnie zaleca się do sadzenia przełom sierpnia i września, ale krzewy sprzedawane w pojemnikach można sadzić przez cały sezon wegetacyjny. Na żywopłot najlepiej wybrać sadzonki bukszpanu sprzedawane z bryłą ziemi (w pojemnikach).

Pod żywopłot z bukszpanu należy przygotować podłoże: gleba powinna zostać spulchniona do głębokości 20 cm (na jeden szpadel). Trzeba starannie usunąć wszelkie chwasty, aby nie pozostały korzenie, kłącza czy rozłogi.

Bukszpan żywopłot - sadzenie. Wykopać rowek lub dołki. Kształt żywopłotu z bukszpanu można wyznaczyć sznurkiem rozpiętym między palikami. Na żywopłot długości 1 m i wysokości 25-50 cm potrzeba około 15 roślin, natomiast na niską, gęstą obwódkę wysokości 20-25 cm potrzeba 30 roślin. Sadzi się je w dwóch lub w trzech rzędach.

Obwódki z bukszpanu. Zdjęcia

Żywopłot z bukszpanu - jak pielęgnować?

  • Żywopłot z bukszpanu: podlewanie. Zaraz po posadzeniu roślin obficie nawilżyć wokół nich glebę, później podlewać w czasie suchej wiosny i zimą w okresach bezmroźnych, bo właśnie wtedy roślinom grozi przesuszenie.
  • Żywopłot z bukszpanu: cięcie. Pierwszy raz wykonujemy cięcie bukszpanu po posadzeniu, gdy widać, że rośliny się przyjęły (jeżeli były sadzone późnym latem – zrobić to dopiero w marcu następnego roku). W kolejnych latach żywopłot z bukszpanu należy ciąć w lipcu lub sierpniu, gdy pędy przestają rosnąć, albo wczesną wiosną, gdy nie grożą już przymrozki. Jeżeli dwa cięcia w sezonie nie wystarczają, by utrzymać zamierzony kształt żywopłotu, można ciąć częściej.
  • Żywopłot z bukszpanu: nawożenie. Żywopłot z bukszpanu nawozimy trzykrotnie w ciągu roku (na przełomie marca i kwietnia, w czerwcu i pod koniec lipca) – najlepiej kompostem z dodatkiem mączki kostnej. Można też do żywopłotu z bukszpanu zastosować nawóz wolno działający i zasilić rośliny raz – wiosną.
Cięcie bukszpanu: kiedy i jak ciąć bukszpany
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.