Byliny zimozielone do ogrodu - jakie wybrać?

2022-02-03 13:28
Runianka japońska
Autor: GettyImages Runianka japońska - jedna z najpopularniejszych zimozielonych bylin - lubi stanowiska półcieniste lub cieniste i tam będzie rosła najlepiej

Byliny zimozielone to dobry pomysł na to, by ogrodowe rabaty także późną jesienią i zimą pozostawały atrakcyjne. Poznaj najpopularniejsze byliny zimozielone do sadzenia w ogrodach.

Dobrze urządzony ogród zachwyca swoim wyglądem przez cały rok. Taki efekt można osiągnąć uprawiając w nim między innymi rośliny zimozielone. Rośliny zimozielone są cennym uzupełnieniem rabat, miejsc pod koronami drzew, skalniaków czy skarp. Zdobią ogród w „trudnym” okresie późnej szarej jesieni, bezśnieżnych zimowych dni i wiosennych odwilży. Dlatego są tak cenne w ogrodowych aranżacjach.

Oprócz drzew i krzewów iglastych, które pozostają zielone cały rok i zimozielonych krzewów liściastych, warto zwrócić uwagę także na zimozielone byliny. Wiele z zimozielonych bylin znalazło w ogrodzie wszechstronne zastosowanie. Poznaj najpopularniejsze byliny zimozielone, które są chętnie sadzone w ogrodach.

Najpopularniejsze byliny zimozielone

  • Barwinek pospolity (łac. Vinca minor) – to niska (do 25 cm wysokości) roślina okrywowa. Ma małe, błyszczące skórzaste liście. Barwinek uprawia się pod koroną drzew i krzewów, w innych zacienionych miejscach i na skalniakach. To dobra alternatywa dla trawnika.
  • Runianka japońska (Pachysandra terminalis) – roślina okrywowa dorastająca do 30 cm wysokości. Jej skórzaste, jasnozielone liście są ozdobą przez cały rok. Lubi miejsca zacienione. Stosuje się ją do zadarniania powierzchni, obsadzania obwódek, miejsc pod koroną drzew i grobów.
  • Bluszcz pospolity (Hedera helix) – to zimozielone pnącze może osiągać nawet kilkanaście metrów długości. Lubi warunki półcieniste. Warto stosować je do okrywania ścian, murków (nie spękanych) i pni drzew. Dobrze rośnie w pojemnikach.
  • Bergenia sercowata (Bergenia cordifolia) – osiąga 25–40 cm wysokości. Ozdobą rośliny są zarówno różowe kwiaty osadzone na długim pędzie, jak i duże, sercowate liście. Bergenia lubi wilgotne podłoża. Nadaje się do sadzenia pod koroną drzew, w pobliżu strumyków i oczek wodnych.
  • Gęsiówka kaukaska (Arabis caucasica) – osiąga 10–20 cm wysokości. Tworzy zwarte kobierce. Liście są zimozielone również zimą. Kwiaty są drobne i mają barwę białą. Bylina dekoruje obrzeża rabat, skalniaki i szczeliny murów. Można ją wykorzystywać jako roślinę okrywową.
  • Turzyca włosista (Carex comans) – trawa ozdobna, dorastająca do 30–60 cm wysokości. Zależnie od odmiany, jej liście w czasie zimy mogą mieć zielony, brązowy lub oliwkowy kolor. Dobrze wygląda sadzona na trawniku lub przy ścianach.
  • Ubiorek wiecznie zielony (Iberis sempervirens) – bylina osiągająca do 35 cm wysokości. Ma drobne, lancetowate liście i białe kwiaty zebrane w grona. Kwitnie od kwietnia do maja. Nadaje się na wiosenne rabaty, obwódki i skalniaki.

Zobacz na zdjęciach jak wyglądają najpopularniejsze byliny zimozielone

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Rabata bylinowa pod koronami drzew
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE