Awokado - uprawa i pielęgnacja awokado w doniczce - poradnik

2017-04-21 12:35 Michał Mazik

Awokado to roślina egzotyczna, która w naturze jest niewysokim drzewem. Czy możliwa jest uprawa awokado z pestki w domu? Czy roślina, która wyrośnie z pestki będzie kwitła i wyda owoce? Przeczytaj poradnik uprawy i pielęgnacji awokado w domu.

Awokado właściwe (łac. Persea americana) to jedna z najważniejszych roślin w historii ludzkości – przynajmniej w krajach swojego pochodzenia. Awokado wykorzystywane jest jako pożywienie i roślina kosmetyczna od początków cywilizacji. Już Aztekowie nazywali je „masłem Boga”.
Owoce awokado
mają lekko orzechowy, mdły smak (zaostrza się go solą, sokiem z cytryny lub czosnkiem). Dojrzewają na drzewach długo – nawet kilka miesięcy. Te importowane do naszego kraju są zazwyczaj twarde i trzeba dobrze „wyczuć” moment, w którym najlepiej nadają się do spożycia. Awokado dodaje się m.in. do sałatek, kanapek, past i wegetariańskich sushi. Pomimo że awokado jest wysoko kaloryczne, świetnie nadaje się do diety odchudzającej. Daje uczucie sytości i poprawia metabolizm. Dodatkowo obniża ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu.

Awokado w ojczyźnie pochodzenia (Ameryka Północna, Środkowa i Południowa) jest gęstym, rozłożystym, niewysokim drzewem. Ten egzotyczny gatunek można u nas uprawiać jako roślinę doniczkową, chociaż szanse, że zakwitnie i wyda owoce są znikome. Podpowiadamy, jak uprawiać i pielęgnować awokado w doniczce.

>>Przeczytaj też: Uprawa kawy w domu. Kawa: uprawa doniczkowa

Uprawa awokado z pestki

Awokado można uprawiać w warunkach domowych wykorzystując pestkę z zakupionego owocu. Roślina wprawdzie będzie miniaturą w porównaniu z okazami rosnącymi w środowisku naturalnym, jednak dzięki gęstemu pokrojowi i skórzastym liściom (10-15 cm długości) stanie się niesztampową ozdobą wnętrz. W dobrych warunkach awokado może zakwitnąć (mało atrakcyjne żółtozielone wiechy), a nawet wykształcić owoce – chociaż to drugie to zjawisko raczej rzadkie. Owocowanie jest możliwe po 6-8 latach od posadzenia rośliny w doniczce.

Pestkę awokado oczyszczoną z miąższu warto umieścić w wodzie w taki sposób, aby była w niej zanurzona w 2/3 swojej powierzchni. Można to osiągnąć poprzez wbicie (lekko!) w nasiono wykałaczek z obu stron. Wtedy pestka umieszczona w szklance będzie ustabilizowana i nie zatonie. Na rezultaty jednak trzeba poczekać – awokado kiełkuje po dobrych kilku tygodniach. Gdy pojawią się korzenie i część nadziemna (przynajmniej zaczątki), pestkę można będzie wysadzić do doniczki.

Sprawdź wybrane przez nas doniczki, ziemie i nawozy:

>>Przeczytaj też: Figa w doniczce – domowa uprawa drzewa figowego

Uprawa awokado w domu - podłoże i światło

Awokado najlepiej rozwija się w podłożu o odczynie zbliżonym do naturalnego. Dlatego podłoże torfowe lub uniwersalną ziemię dla roślin pokojowych należy uzdatnić. Można wymieszać je z piaskiem (w proporcji 2:1) lub perlitem. Ważne jest także zapewnienie dobrej warstwy drenażowej.
Donicę z awokado należy ustawić w miejscu słonecznym - może to być parapet okna o wystawie południowej (wtedy w upalne dni roślinę warto osłaniać, np. karkami papieru) lub o wystawie zachodniej. Roślina jest wybitnie ciepłolubna – optymalna temperatura wzrostu wynosi 22-26 st. C. Latem można ją wystawiać do ogrodu lub na balkon. Zimą temperatura nie powinna spadać poniżej 10 st. C. Zalecana temperatura w okresie spoczynku wynosi ok 15 st. C.

Awokado
Awokado

Autor: www.thinkstockphotos.com

Owoce awokado dojrzewają na drzewach długo – nawet kilka miesięcy

Przy uprawie awokado w domu należy uważać na czworonogi, zwłaszcza na koty. Wszystkie części awokado (poza miąższem) są trujące. W skrajnym przypadku spożycie może spowodować śmierć zwierzęcia. Roślina nie jest jednak bardziej „szkodliwa” niż inne trujące kwiaty doniczkowe, takie jak psianki czy difenbachie.

Uprawa awokado w doniczce – najważniejsze jest podlewanie i zraszanie

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie awokado jest podlewanie. Zabieg należy przeprowadzać często, a w słoneczne, letnie dni nawet codzienne. Warto używać miękkiej, odstanej wody. Roślina jest wrażliwa na przesuszenie. Nawet krótkotrwały niedobór wody skutkuje zwijaniem liści. Aby ograniczyć takie ryzyko, donicę warto ustawić na płaskich kamieniach ułożonych w podstawce (i wlewać do niej wodę). Przydatne będą także technologie „urlopowe” - hydrożele, Hydrobox, szklane kule z wodą lub donice z automatycznym systemem nawadniania.
Awokado warto regularnie zraszać. Zabieg jest szczególnie korzystny podczas zimy, gdy wskutek między innymi włączonego centralnego ogrzewania spada wilgotność powietrza w pomieszczeniach.

Nawożenie i przesadzanie awokado w domowej uprawie

Nawożenie awokado uprawianego w doniczce wykonuje się raz na kilka tygodni (np. co 2 tygodnie). Dobry efekt można uzyskać stosując nawozy ze zwiększoną ilością potasu (poprawia krzewienie rośliny). Awokado po wykiełkowaniu rośnie dość szybko. Gdy osiągnie wysokość kilkudziesięciu centymetrów, warto go przyciąć. Dzięki temu będzie miało atrakcyjniejszy, gęsty, krzewiasty pokrój.
Co 2-3 lata warto roślinę przesadzić do większej donicy. Dobrym wskaźnikiem konieczności przeasadzania jest przerastanie przez korzenie otworów w donicy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Morran
|

awokado jest słodkie i odżywcze, ma dobry smak, który nie wymaga niczego. Kupuje się twarde licząc, że dojrzeje w ciągu 3 dni do tygodnia, szybciej razem z dojrzałymi jabłkami. Całe awokado ma być miękkie, jak pasta, a sprawdza się od ogonka- jeżeli swobodnie się wgniecie jest gotowe. Cenna uwaga o podlewaniu- ale to należy zauważyć po liściach. Jednak głównym problemem jest uprawa w doniczkach i/lub bez nawożenia. Nigdy także w przypadku innych roślin nie należy mieć złudzenia, że pobiera nawóz z doniczki. Rośliny bez nawozu nie rosną. Awokado nie znosi pełnego słońca, prażenia, a zimna to już wcale.