Trujące rośliny doniczkowe w domu - sprawdź jakie rośliny doniczkowe są niebezpieczne

2017-04-19 12:28

Poznaj trujące rośliny doniczkowe. Wśród kwiatów doniczkowych uprawianych w naszych mieszkaniach wiele gatunków to rośliny trujące. Jakie rośliny są trujące i mogą stanowić niebezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt?

Trujące kwiaty doniczkowe można z powodzeniem uprawiać w domach. Trzeba tylko pamiętać, że mogą być one niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla domowych zwierząt. Jeśli w domu są małe dzieci, musimy dodatkowo wzmóc naszą czujność.

Wybierając trujące rośliny doniczkowe do ozdoby naszych wnętrz, musimy znaleźć dla nich odpowiednie miejsce i pielęgnować je zachowując ostrożność.

Jakie objawy mogą wywoływać trujące rośliny doniczkowe?

Trujące kwiaty doniczkowe: czy są niebezpieczne? Niektóre rośliny doniczkowe są trujące, ponieważ zawierają szkodliwe substancje i mogą powodować podrażnienia skóry oraz błon śluzowych, obrzęki, zaburzenia oddychania, zatrucia pokarmowe, a w ciężkich przypadkach palpitacje serca, konwulsje i śpiączkę. Niekiedy zwykłe dotknięcie liścia rośliny trującej powoduje podrażnienie, którego objawem jest swędzenie i wysypka.

Przykładowe gatunki trujących kwiatów doniczkowych

Rośliny trujące uprawiane w doniczkach w naszych domach to m.in.:

  • wilczomlecze, np. wilczomlecz piękny (czyli gwiazda betlejemska), wilczomlecz lśniący, kroton
  • rośliny z rodziny obrazkowatych, np. anturium, diffenbachia, monstera, filodendron.
  • rośliny psiankowate, np. psianka paprykowa, papryka roczna
  • rośliny amarylkowate, np. tulipany, narcyz, hipeastrum, amarylis, kliwia
  • alokazja, dracena, fikus, kaladium, oleander, scindapsus, skrzydłokwiat.

Jak postępować z trującymi kwiatami doniczkowymi?

Powinniśmy wiedzieć, które z roślin doniczkowych w naszym domu są trujące. Aby nie dopuścić do nieszczęścia przede wszystkim należy trujące rośliny doniczkowe ustawić w miejscach trudno dostępnych dla dzieci i zwierząt domowych. Nie wolno stawiać trujących roślin na podłodze czy niskich stolikach bądź niewysokich szafkach. Ustawiajmy je zawsze wysoko, aby dzieci nie mogły do nich dosięgnąć.Podczas zabiegów pielęgnacyjnych starajmy się chronić skórę i oczy przed ewentualnym wyciekiem soku rośliny trującej – oczy osłońmy okularami ochronnymi, a na ręce załóżmy gumowe rękawiczki. Po zakończeniu prac dokładnie umyjmy ręce mydłem.

Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych

Czy jesteś prawdziwym znawcą roślin doniczkowych?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się ta roślina?
dracena wonna